EMPORIO ARMANI MILAN
  • Μπόρις Ρίζικ
  • Γκίτις Βίλιους
  • Μίλαν Νέντοβιτς

Νίκη-χρυσάφι για τον Ολυμπιακό, που κέρδισε ένα παιχνίδι πολύ σημαντικό για την οικονομία της Euroleague και τον βάζει για τα καλά στο κόλπο της κατάληψης μίας εκ των τεσσάρων πρώτων θέσεων στη regular season της διοργάνωσης. Τρεις συνεχόμενες νίκες για τους Πειραιώτες που ανέβηκαν στο 15-9 και παρέμειναν εντός τετράδας, βλέποντας όλα να κυλούν περίφημα, αν συνυπολογίσουμε και την κατάκτηση του Κυπέλλου. Από την άλλη, η Αρμάνι έπεσε στο 17-8 και προβλημάτισε με την επιθετική της εικόνα, όμως μοιάζει πολύ δύσκολο να χάσει το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Κάκιστος επιθετικά, «εγκλωβίστηκε» από την καλή άμυνα των Ιταλών

Από την αρχή του παιχνιδιού φάνηκε ότι οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, με την παραγωγικότητά των δύο ομάδων να είναι χαμηλή από το ξεκίνημα. Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να πλησιάσει εύκολα στο καλάθι της Αρμάνι και σε συνδυασμό με την αστοχία του από μακριά, έμεινε χαμηλά στο σκορ. Μόνο ο Φαλ κατάφερε να ξεχωρίσει επιθετικά για τους «ερυθρόλευκους», με τον Γάλλο σέντερ να δημιουργεί 2-3 φάσεις για τον εαυτό του και να δίνει λύσεις για τους Πειραιώτες. Η ενέργεια, η δημιουργία και η φαντασία ήταν φανερό ότι έλειπε από την επίθεση της ελληνικής ομάδας, που δεν κατάφερε να εξαργυρώσει το καλό της αμυντικό πρόσωπο. Μπορεί οι γηπεδούχοι να δέχθηκαν μόλις 15 πόντους στην πρώτη περίοδο από μία τόσο ποιοτική ομάδα, όπως η Αρμάνι, ωστόσο στο φινάλε του δεκαλέπτου βρέθηκαν στο -8 (7-15). Αυτό ήταν αποτέλεσμα των 5 λαθών και του 2/14 σουτ εντός παιδιάς.

Σκορ από ατομικές ενέργειες, τον «ξύπνησε» ο ΜακΚίσικ

Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός έδειξε ένα πολύ καλύτερο πρόσωπο επιθετικά, αν και στην αρχή του δεκαλέπτου έφθασε ακόμη και στο -12 (7-19), μετά από συνεχόμενα καλάθια των Ιταλών, που είχαν το μομέντουμ και την ψυχολογία με το μέρος τους. Οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν δύο-τρεις καλές και διαδοχικές φάσεις, τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση κι έτσι μπόρεσαν να γυρίσουν τον διακόπτη. Σλούκας και Ουόκαπ συνεργάστηκαν άψογα στην περιφέρεια για όση ώρα βρέθηκαν μαζί στο παρκέ, αλλά τη διαφορά την έκανε ο ΜακΚίσικ. Οι Πειραιώτες δεν είχαν καλή δημιουργία, έπρεπε να βρουν κάποιες ατομικές ενέργειες κι αυτό έκανε ο Αμερικανός, που δημιούργησε πολλά ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα, κέρδισε όλες τις επαφές και η ομάδα του εκμεταλλεύτηκε το μπόνους των βολών, που είχε από νωρίς. Από το 9-21 στο 13’, ο Ολυμπιακός έτρεξε επιμέρους 15-4, μειώνοντας στον πόντο (24-25) στο 19’ και διατηρήθηκε σε απόσταση ενός καλαθιού μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το 25-27.

Δεν βελτιώθηκε επιθετικά, αλλά η άμυνα τον κράτησε στο παιχνίδι

Άλλη επιθετική φιλοσοφία θέλησε να έχει ο Ολυμπιακός με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Τα επιθετικά προβλήματα που έδειξε στο πρώτο μέρος η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα θέλησε να τα καλύψει με το να εκμεταλλευτεί κάθε mismatch που του έδινε η αντίπαλη άμυνα, είτε με τις αλλαγές πάνω στο μαρκάρισμα του Βεζένκοφ μετά το σκριν, είτε με το matchup του Φαλ με τον Μέλι. Δεν πέτυχε αυτό το πλάνο για τους Πειραιώτες, οι οποίοι παρ’ όλα αυτά έφεραν το ματς στα ίσα, με το 27-27, λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης. Διαδοχικά τρίποντα του Χολ έδωσαν αέρα έξι πόντων (27-33) στην Αρμάνι, που στη συνέχεια βρήκε λύσεις κοντά στο καλάθι με τον Χάινς και πήγε στο +8 (31-39). Μπορεί το θέμα του Ολυμπιακού να ήταν στην επίθεση, όμως μέσω της άμυνας, κατάφερε να επιστρέψει. Ο ΜακΚίσικ επιστρατεύτηκε ξανά και μαζί με τον Βεζένκοφ έδωσαν την ώθηση που έψαχναν οι Πειραιώτες για να μειώσουν. Λίγο πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν στο -2 (39-41), με τους Ιταλούς να έχουν μόλις ένα εύστοχο σουτ μετά το 25’ και βρήκαν ένα δεύτερο για να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 39-43.

Βρήκε τον εαυτό του στην επίθεση και «καθάρισε» το ματς

Εντελώς διαφορετική εικόνα από τον Ολυμπιακό, μπαίνοντας στη τελευταία περίοδο της αναμέτρησης, με τους Πειραιώτες να διατηρούν την πολύ καλή αμυντική τους λειτουργία, αλλά να βρίσκουν κι αυτό που τους έλειπε για τρία δεκάλεπτα, που ήταν η αντίστοιχη καλή εικόνα και στην επίθεση. Με τέσσερις γρήγορους πόντους του Βεζένκοφ στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η ελληνική ομάδα ισοφάρισε το ματς στους 43 πόντους και έστειλε το μήνυμα της αντεπίθεσης. Πρόσκαιρα η Αρμάνι βρήκε πόντους από προσπάθειες του Μήτογλου, όμως τα πάντα είχαν αλλάξει στο παιχνίδι. Οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν μπροστά με 48-47 έπειτα από καλάθι και φάουλ του ΜακΚίσικ, 6:50 πριν το τέλος και ήταν το πρώτο τους προβάδισμα στο ματς μετά το αρχικό 4-2. Ο Σλούκας ανέλαβε μετά δράση για να απογειώσει τους Πειραιώτες, κάνοντας το 56-50 με δύο συνεχόμενα τρίποντα, που έβαλαν… φωτιά στο ΣΕΦ. Ο κόσμος μπήκε στην εξίσωση του αγώνα και έσπρωξε τον Ολυμπιακό στη νίκη, που ήρθε ουσιαστικά με το 10-0 σερί που έφερε το 66-53 και τυπικά με το τελικό 67-58, έπειτα από ένα δεκάλεπτο, όπου το επιμέρους σκορ ήταν 28-15.

Λεφτά στην τράπεζα (Μετακίνηση 3): Από τις καλύτερες εμφανίσεις φέτος του Σακίλ ΜακΚίσικ, ο οποίος φώναξε «παρών», όταν τον χρειάστηκε ο Ολυμπιακός. Ο Αμερικανός γκαρντ/φόργουορντ ήταν αυτός που κράτησε τους Πειραιώτες στο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο και έχει μεγάλη συμβολή στη νίκη με τους 14 πόντους που πέτυχε και κυρίως με την ενέργεια που έβγαλε.

Γίνε Πρόεδρος: Ο ηγέτης του Ολυμπιακού μίλησε για ακόμη μία φορά στο παρκέ. Άλλη μία σπουδαία βραδιά για τον Κώστα Σλούκα, ο οποίος πέτυχε δύο σερί τρίποντα στα μισά της τέταρτης περιόδου και ώθησε την ομάδα του στη νίκη. Στους 16 πόντους σταμάτησε ο 32χρονος γκαρντ, έχοντας επιπλέον 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Lockdown: Κακό βράδυ για τον Κώστα Παπανικολάου, καθώς δεν κατάφερε να βοηθήσει καθόλου στην επίθεση, ενώ στην άμυνα αν και ήταν χρήσιμος σε κάποιες περιπτώσεις, γενικά ήταν πολύ κάτω από τα στάνταρ του. Άποντος με 0/4 σουτ σε 17 λεπτά και το μόνο καλό είναι δεν πήρε πολλές προσπάθειες.

Τελετές «Το Κοράκι» (Μετακίνηση 5): Η διαιτησία των Ρίζικ, Βίλιους και Νέντοβιτς δεν ήταν καλή, καθώς σφύριξαν σχεδόν όλες τις επαφές και δεν άφησαν καθόλου το σκληρό παιχνίδι. Σίγουρα οι ατομικές ενέργειες των παικτών του Ολυμπιακού, όπως του ΜακΚίσικ για παράδειγμα, δικαιολογούν μία διαφορά στις βολές, όμως το 36-11 είναι υπερβολικό.

Πόση αλήθεια αντέχεις; Τεράστιας σημασίας νίκη για τον Ολυμπιακό, που επιτρέπει στους Πειραιώτες να πιστεύουν βαθιά ότι μπορούν να μπουν στην τετράδα. Μάλιστα, ο τρόπος που ήρθε με το ξέσπασμα στο τέλος, μπορεί να κάνει καλό στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Τα δεκάλεπτα: 7-15, 25-27, 39-43, 67-58