Μεγάλη νίκη πήρε η Αρμάνι Μιλάνο η οποάι επικράτησε επί ιταλικού εδάφους της Μπαρτσελόνα με 74-70. Κορυφαίος παίκτης για τους νικητές ήταν ο Σεβόν Σιλντς που είχε 23 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ από τη πλευρά των ηττημένων πρώτος σκόρερ και καλύτερος παίκτης ήταν ο Γιαν Βέσελι που σταμάτησε στους 28 πόντους και τα 4 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ δυνατά και από τις δύο ομάδες με τους δύο αντιπάλους να πηγαίνουν το παιχνίδι στο χαμηλό post. Από τη μία ο Πόιθρες και από την άλλη ο Βέσελι έπιασαν… δουλειά από νωρίς με το σκορ στο 5’ να είναι 7-8, ενώ τέσσερα λεπτά πριν από την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου το σκορ ήταν στο 12-12, με τους δύο ψηλούς να έχουν από 6 πόντους ο καθένας. Κάπου εκεί όμως ήρθε η… καθίζηση της Μπαρτσελόνα, με τους γηπεδούχους να παίζουν πολύ καλή άμυνα και να βρίσκουν εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό. Αποτέλεσμα ήταν να κρατήσουν την ομάδα του Μούμπρου στο απόλυτο… μηδέν για 4 λεπτά και με σερί 11-0 να «κλείνουν» το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 23-12.

Ξέσπασμα της Αρμάνι και στο +20 οι Ιταλοί

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ουίλι Ερνάνγκομεθ μπήκε με το… δεξί και με 4 συνεχόμενους πόντους του η Μπαρτσελόνα μείωσε σε 23-16, αλλά η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα ήταν εκείνη που είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης. Είναι χαρακτηριστικό πως στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ιταλοί πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 24-16 και έφτασαν να προηγούνται λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ακόμα και με 20 πόντους διαφορά, 45-25, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 47-28.

Επιμέρους 10-21 και η Μπαρτσελόνα… ζωντανή με τον Βέσελι

Στην επανάληψη η Μπαρτσελόνα βγήκε με… αέρα προκειμένου να μαζέψει όσο μπορεί τη διαφορά και να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Ο Τόμας Σατοράνσκι ήταν ο παίκτης που άναψε τη… σπίθα και με σερί 2-8, μείωσε σε 49-36, αλλά ο Μέλι έκανε το 51-38. Κάπου εκεί ο Γιαν Βέσελι πήρε το… όπλο του και με 6 συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 51-44, φτάνοντας τους 21 πόντους. Ο Κάλινιτς έριξε τη διαφορά ακόμα περισσότερο, 54-46, με τον Σιλντς να πετυχαίνει τρίποντο και να δίνει μεγάλη… ανάσα στην Αρμάνι, 4 λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Η Μπαρτσελόνα έδειχνε να έχει πάρει το momentum του αγώνα με τον Ρόκας Γιοκουμπάιτις να ρίχνει τη διαφορά στους 8 πόντους, 57-49.

Ο Σιλντς οδήγησε την Αρμάνι στην νίκη

Η Μπαρτσελόνα είχε μπει για τα καλά στο ματς με τον Ερνάνγκομεθ για μία ακόμα φορά να δίνει λύσεις, αλλά ο Σιλντς και ο ΜακΓκρούντερ φρόντισαν να διατηρήσουν το προβάδισμα για τους Ιταλούς, 62-51 στο 34’. Ο Σιλντς ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά, 67-53, φτάνοντας τους 19 πόντους, με την αναμέτρηση να έχει μπει στα τελευταία τέσσερα λεπτά. Ο Βέσελι συνέχιζε το... βιολί του, θέλοντας να κρατήσει τη Μπαρτσελόνα στον αγώνα και μείωσε σε 67-58, φτάνοντας ο ίδιος τους 24 πόντους στο τελευταίο τρίλπερο της αναμέτρησης. Η ομάδα της Βαρκελώνης δεν το έβαζε κάτω και συνέχιζε να... ροκανίζει τη διαφορά με τον Πάρκερ να σημειώνει τρίποντο και να μειώνει σε 69-64, δύο λεπτά πριν το τέλος. Ο Σίλντς συνέχιζε τα... δικά του, φτάνοντας τους 21 πόντους, 71-64, αλλά οι Καταλανοί δεν το έβαζαν κάτω. Ο Κάλινιτς ένα ακόμα τρίποντο μείωσε σε 72-70, 7 δεύτερα πριν το τέλος, αλλά ο Σιλντς υπέγραψε το τελικό σκορ και την νίκη της ομάδας του Έτορε Μεσίνα.

Τα Δεκάλεπτα: 23-12, 47-28, 57-49, 74-70