PARTIZAN
  • Σπέτεν Ράντοβιτς
  • Καρμέλο Πατέρνικο
  • Εμίλιο Πέρεθ

Ένα πολύ μεγάλο διπλό πανηγύρισε στην Κωνσταντινούπολη η Παρτιζάν, η οποία με την νίκη αυτή μπαίνει ξανά δυναμικά σε... τροχιά πλέι οφ (6-9 ρεκόρ). Στην επιστροφή του «Ζοτς» στην Πόλη, οι Σέρβοι δεν παράτησαν το ματς όταν βρέθηκαν στο -11 στην 3η περίοδο και με ανατροπή διαρκείας έφυγαν με το διπλό. Μάλιστα, για να τα καταφέρουν χρειάστηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα 3/4 βολές του Αλέκσα Αβράμοβιτς, ο οποίος ήταν για 5+ μήνες στα «πιτς» λόγω τραυματισμού και έκανε στην "Ulker Sports Arena" το φετινό ευρωπαϊκό του ντεμπούτο. Στην αντίπερα όχθη, το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη υποχώρησε στο 10-5, με τον Κώστα Αντετοκούνμπο να βρίσκεται στη δωδεκάδα, αλλά να μην παίρνει χρόνο συμμετοχής. Ο προβληματισμός στο «τουρκικό στρατόπεδο» έχει να κάνει πλέον με τις πέντε σερί ήττες στην Euroleague και το πρωτάθλημα.

Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν οι Ματίας Λεζόν (12π.), Κέβιν Πάντερ (12π., 5ρ.) και Ντάντε Έξουμ (10π.), όμως δίχως αμφιβολία ο πιο κομβικός παίκτης τους ήταν ο Αβράμοβιτς (6π., 3ρ. και 3/4β. που έφεραν την ανατροπή). Πολύ χρήσιμος στην τελική ευθεία του αγώνα ήταν και ο Ιωάννης Παπαπέτρου παρά την αστοχία του (2/8 σουτ). Ο Έλληνας σμολ φόργουορντ είχε 5 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και ένα σπουδαίο "stop" στον Ντέβιν Μπούκερ, με τον Ομπράντοβιτς να τον εμπιστεύεται και να τον χρησιμοποιεί στο πιο κρίσιμο σημείο του ματς.

Από την άλλη μεριά, ο Σκότι Ουίλμπεκιν στην επιστροφή μετά τον τραυματισμό του είχε 14 πόντους (1/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα), αλλά πήρε κακές επιλογές στο τελευταίο λεπτό. Τα... έκανε όλα ο Νικ Καλάθης, που γέμισε τη στατιστική του με εντυπωσιακό τρόπο, αλλά δεν αρκούσε στη Φενέρμπαχτσε (11 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ). Να σημειώσουμε πως οι γηπεδούχοι σούταραν με μόλις 25% πίσω από τη γραμμή (6/25 τρίποντα).

«Μετρημένο» ξεκίνημα με τον Πιερ να βγαίνει μπροστά

Ο ορεξάτος Νταϊρόν Πιερ με 6π. στο ξεκίνημα οδήγησε τη Φενέρμπαχτσε (10-6 στο 5'). Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη είχε θέσει ως... προτεραιότητα την τροφοδότηση των ψηλών της, με την Παρτιζάν από την μεριά της να προσπαθεί να πάει το παιχνίδι σε ένα πιο ελεγχόμενο τέμπο. Έτσι, η 1η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 19-16.

Μικρό προβάδισμα της Φενέρμπαχτσε σε ματς με χαμηλό τέμπο

Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ (27-26 στο 16' δια χειρός Ιωάννη Παπαπέτρου) και ο ρυθμός συνέχισε να είναι χαμηλός. Εν τέλει, οι Τούρκοι πήραν ένα μικρό προβάδισμα λίγο πριν από την ανάπαυλα (37-33 στο 20'), χάρη στον διψήφιο Πιερ (11π.), αλλά και την κυριαρχία τους στα ριμπάουντ. Στο... αντίπαλο στρατόπεδο, ο Κέβιν Πάντερ μετρούσε 20π. στο 1ο ημίχρονο, αλλά ο «Ζοτς» είχε πολλά παράπονα από εκείνον.

Ο Ουίλμπεκιν πήρε... μπρος, αλλά η Παρτιζάν έμεινε στο παιχνίδι με απρόσμενο πρωταγωνιστή

Στην επανάληψη η πρωτοπόρος της Euroleague μπήκε πολύ πιο αποφασιστικά στο παρκέ και ο Σκότι Ουίλμπεκιν στην επιστροφή του στη δράση πάτησε το... γκάζι. Με δυο τρίποντα έστειλε τη «Φενέρ» στο +8 (45-37 στο 23'), για να της δώσει το πρώτο διψήφιο προβάδισμα λίγο αργότερα (49-38 στο 25'), την ώρα που ο Πάντερ έμοιαζε μόνος επιθετικά για τη σερβική ομάδα. Ωστόσο, αυτό άλλαξε γρήγορα. Ο Ομπράντοβιτς έψαχνε λύσεις και τελικά τις πήρε από τον Αλέκσα Αβράμοβιτς, ο οποίος στο φετινό ευρωπαϊκό ντεμπούτο του «ροκάνισε» την απόσταση και κράτησε την Παρτιζάν στο ματς (57-51 στο 30').

Ο Καλάθης ήταν... παντού, όμως ο «Ζοτς» κέρασε «φαρμάκι» την πρώην ομάδα του

Ο νέος πρωταγωνιστής της σερβικής επίθεσης ήταν ο Ματίας Λεζόρ, που φτάνοντας τους 10π. έφερε το ματς στο σουτ (59-57 στο 33'). Για λίγο η αναμέτρηση έγινε... ελληνική υπόθεση, με τον Παπαπέτρου να «γράφει» το 59-60 και τον Καλάθη να «απαντάει» για το 61-60 (35'), δημιουργώντας συνθήκες «θρίλερ» για τα τελευταία λεπτά. Σε εκείνο το σημείο ο Έλληνας πλέι μέικερ τα έκανε όλα: έδωσε μια ασίστ, κατέβασε ένα ριμπάουντ, κέρδισε ένα φάουλ και έβαλε και 1β. και ένα δίποντο για το 68-66 με 3' για το φινάλε. Στο 37΄39'' ο Ντάντε Έξουμ αποβλήθηκε με 5φ., ο Μπούκερ πήγε τη διαφορά στους 4π. με 2/2β. (70-66) και ο «Ζοτς» κάλεσε τάιμ άουτ. Ο «άρχοντας των πάγκων» ακούμπησε την μπάλα στον Ζακ ΛεΝτέι και ο Αμερικανός πάουερ φόργουορντ τον δικαίωσε με 2/2 δίποντα για το 70-70. Έτσι, ήταν η σειρά του Ιτούδη να πάρει τάιμ άουτ με 84'' για την λήξη.

Μετά το φάουλ του Παπαπέτρου ο Μπούκερ έβαλε εκ νέου 2/2β. για το 72-70 και ο ΛεΝτέι αστόχησε σε ένα δίποντο. Ο Έλληνας σμολ φόργουορντ μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ και αστόχησε, ο Αβράμοβιτς πήρε και 2ο επ. ριμπ. και τελικά οδηγήθηκε στη γραμμή. Ο 28χρονος γκαρντ δεν λύγισε από την πίεση και ισοφάρισε εκ νέου (72-72, 39'32''). Ο Ουίλμπεκιν θέλησε να γίνει ο άνθρωπος του αγώνα, αλλά το σουτ του βρήκε σίδερο αφήνοντας 8'' στην Παρτιζάν. Μάλιστα, ο Αμερικανός γκαρντ σταμάτησε με φάουλ τον Αβράμοβιτς οδηγώντας τον ξανά στις βολές. Αυτή τη φορά ο Σέρβος έβαλε 1/2β., έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (72-73) και στη Φενέρμπαχτσε έμειναν 3''. Η επαναφορά του Καλάθη δεν ήταν η καλύτερη δυνατή και οι φιλοξενούμενοι «σφράγισαν» το διπλό (72-73 τελικό).

Τα Δεκάλεπτα: 19-16, 37-33, 57-51, 72-73.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

Φενέρμπαχτσε - Παρτιζάν 72-73