:root { --competition-primary-color:#00A3E0; --competition-secondary-color:#00205B; --competition-solid-color:#00205B; }
EUROBASKET 2022

Σε αυτό το section μπορείτε να δείτε όλες τις ειδήσεις για το Eurobasket, μαζί με τα ρόστερ των ομάδων, τα αποτελέσματα, το πρόγραμμα και όλα όσα χρειάζεστε για την διοργάνωση!

ΤΣΕΧΙΑ

Η ομάδα του Λάσι Τουόβι είχε τα ηνία του ματς σε όλη τη διάρκεια, η Τσεχία προσπαθούσε μάταια να πλησιάσει στο σκορ και πλέον οι οικοδεσπότες είναι αντιμέτωποι με τον αποκλεισμό, αφού αν η Σερβία δεν καταφέρει να επικρατήσει σήμερα του Ισραήλ, τότε θα πάει.. σπίτι της.

Καθοριστικό σημείο της αναμέτρησης η αποβολή του Γιαν Βέσελι, με τον Τσέχο σέντερ να υποπίπτει στο 5ο φάουλ του στο 33' και να βλέπει τα τελευταία 7 λεπτά από τον πάγκο.

Ο Λάουρι Μαρκάνεν ήταν εντυπωσιακός με 34 πόντους, κάνοντας double-double με 10 ριμπάουντ. Στους 23 ο Σάσου Σαλίν και στους 14 Πέτερι Κόπονεν.

Από την πλευρά της Τσεχίας πρώτος σκόρερ ήταν ο Βόιτεχ Χρουμπάν με 22 πόντους, με τον Γιαν Βέσελι να έχει 15. Από 13 είχαν οι Πάτρικ Άουντα και Γιάρομικ Βοχάτσικ.

Η Φινλανδία το έβλεπε... βαρέλι στην πρώτη περίοδο, με την ομάδα του Τουόβι να πετυχαίνει 29 πόντους, με τον Μαρκάνεν να έχει πιάσει δουλειά από την αρχή και να έχει πάρει τους Φινλανδούς στις πλάτες του. Από την άλλη η Τσεχία ήταν νευρική, με το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει τους Σκανδιναβούς μπροστά με 29-18.

Στη δεύτερη περίοδο ο Μαρκάνεν βρήκε συμπαραστάτη στο πρόσωπο του Σαλίν, που έφτασε τους 15 πόντους, με τη Φινλανδία να φτάνει ακόμα το +15 (43-28) στο 16'.  Η Τσεχία στη συνέχεια έδειξε σημάδια... ζωής, με τον Βέσελι να βγαίνει μπροστά και την ομάδα Γκίνσμπουργκ να μειώνει σε 48-43 στο 19' και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με στο σκορ στο 51-45.

Η τρίτη περίοδος θύμισε κάτι από την πρώτη, με τη Φινλανδία να πατάει και πάλι το... γκάζι και να πηγαίνει τη διαφορά και πάλι σε διψήφιους αριθμούς, φτάνοντας μάλιστα στο 28' στο +18 (70-52) για πρώτη φορά στην αναμέτρηση. Μαρκάνεν και Σανλί συνέχισαν να είναι πρωταγωνιστές για τους Σκανδιναβούς, με την Τσεχία στο φινάλε του δεκαλέπτου να προσπαθεί να πλησιάσει στο σκορ και να μειώνει σε 54-47 στο 27', αλλά το δεκάλεπτο να τελειώνει με τη Φινλανδία μπροστά με 72-59.

Η ομάδα του Τουόβι κατάφερνε σε όλη τη διάρκεια του ματς να «αποκρούει» τις προσπάθειες της Τσεχίας να ξαναμπεί στη διεκδίκηση της νίκης, με τους παίκτες του Γκίνσμπουργκ να τα χάνουν κάθε φορά που πλησίαζαν στο σκορ. Χρουμπάν και Άουντα βγήκαν μπροστά για τη Τσεχία και μείωσαν σε 80-75 στο 36', έχοντας χάσει τον Βέσελι με 5 φάουλ από το 33', με τη Φινλανδία να αντιστέκεται και πάλι και με το τελικό 98-88 να παίρνει τη νίκη και εκτός συγκλονιστικού απροόπτου την πρόκριση στους «16».

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 51-45, 72-59, 98-88