Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πήρε πολύ άνετα το πρώτο σετ, ωστόσο στο υπόλοιπο ματς παρουσίασε κενά διαστήματα στην υποδοχή της με αποτέλεσμα η Μακάμπι να ισοφαρίσει δύο φορές οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ. Στο πέμπτο σετ η ψυχραιμία που έδειξαν οι παίκτες του Παναθηναϊκού τον οδήγησαν στη νίκη - μισή πρόκριση.

Στον επαναληπτικό που θα γίνει στις 8 Δεκεμβρίου στις 8 το βράδυ στο κλειστό του Αγίου Θωμά ο Παναθηναϊκός θέλει νίκη με οποιοδήποτε σκορ για να σφραγίσει την πρόκριση. Το τριφύλλι αν ηττηθεί με 3-2 σετ, τότε θα διεκδικήσει την πρόκριση στο «χρυσό» σετ. Αν η Μακάμπι πάρει τη νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ τότε είναι εκείνη που θα προκριθεί στη φάση των «16» του Τσάλεντζ Καπ.

Ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στο κομμάτι του μπλοκ και είχε πρώτο σκόρερ τον Χαράλαμπο Ανδρεόπουλου με 17 πόντους και εντυπωσιακό ποσοστό στην υποδοχή. Ο Ντεν Ντρις πρόσθεσε 16 πόντους ενώ σπουδαία βραδιά είχε και ο Ρανγκέλ με 14 πόντους, οι 5 με μπλοκ.

Για τη Μακάμπι 22 πόντους είχε ο Ένσινγκ και 18 ο Φόγερ.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε γρήγορα με δύο πόντους με δύο σερί μπλοκ του Ρανγκέλ με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 7-7 με επίθεση του Ένσινγκ. Με τον Γιάκομπσεν στην γραμμή του σερβίς ο Παναθηναϊκός έχτισε ένα εντυπωσιακό σερί φτάνοντας στο 8-18 με μπλοκ του Ντεν Ντρις. Με πρώτο χρόνο του Ρανγκέλ η διαφορά έφτασε στο 11 πόντους και το τριφύλλι κατέκτησε το πρώτο σετ με μεγάλη άνεση με δύο σερί άσους του Χαράλαμπου Ανδρεόπουλου.

Η εικόνα του δεύτερου σετ ήταν εντελώς διαφορετική. Η Μακάμπι ανέβασε την απόδοσή της στο κομμάτι του μπλοκ, πίεσε πολύ την «πράσινη» υποδοχή και προηγήθηκε με 9-7 με τον Φόγερ. Μετά από λάθος επίθεση του Ρανγκέλ και άσο του Ένσινγκ η ομάδα του Ισραήλ έφτασε στο 14-10 διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα.

Με άσο του Κατζενέλσον και επίθεση του Νέλσον οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 20-13 με τον Παναθηναϊκό να δείχνει αντίδραση με τον Μπάση στην γραμμή του σερβίς. Με τον Έλληνα κεντρικό στην γραμμή το τριφύλλι μείωσε σε 20-18 με πέρασμα του Γιάκομπσεν αλλά δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια με τη Μακάμπι να φτάνει στο 23-18 με τον Φόγερ και να κατακτά το σετ.

Με καλό σερβίς η Μακάμπι μπήκε δυναμικά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 4-0 με άσο του Σοκόλοφ. O Παναθηναϊκός αντέδρασε και ισοφάρισε μετά από λάθος πρώτο χρόνο του Σοκόλοφ με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ για αρκετούς πόντους.

Με μπλοκ του Γιάκομπσεν και μπλοκ άουτ του Ράπτη το τριφύλλι έφτασε στο 12-14 με τη Μακάμπι να μειώνει στον πόντο για το 14-15 με άσο του Σοκόλοφ. Ο Παναθηναϊκός όμως έφτασε ξανά στο +3 (14-17) μετά από λάθος επίθεση του Ένσινγκ διατηρώντας αυτή τη διαφορά μέχρι την τελική ευθεία του σετ. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου τελείωσε το σετ με 18-25 με επίθεση του Ανδρεόπουλου.

Με επίθεση του Κατζενέλσον η Μακάμπι προηγήθηκε με 10-8 στο τέταρτο σετ. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 15-11 με μπλοκ του Σοκόλοφ και επίθεση του Φόγερ με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλεί τάιμ άουτ. Ο Ένσινγκ έφερε τη διαφορά στους πέντε πόντους με τη Μακάμπι να φτάνει στο 20-12 με μπλοκ του Μπατσκάλα. Η διαφορά ήταν αρκετά μεγάλη με τον Παναθηναϊκό να χάνει αρκετά σερβίς και τους γηπεδούχους να φτάνουν στο 25-18 και το 2-2 στα σετ.

Στο πέμπτο σετ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 3-5 μετά από λάθος επίθεση του Ένσινγκ. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 6-6 με επίθεση του Φόγερ κι έκτοτε οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι ο Παναθηναϊκός να προσπεράσει με 7-9 με μπλοκ του Ρανγκέλ στον Φόγερ.

Το τριφύλλι έδειχνε να ελέγχει απόλυτα το σετ αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 11-13 μετά από λάθος του Ντεν Ντρις. Ένας τρομερός πόντος του Ανδρεόπουλου και ένας άσος από τον Ντεν Ντρις έδωσαν το ματς στον Παναθηναϊκό.

Τα σετ 2-3 (13-25, 25-19, 18-25, 25-18, 11-15)

*Οι πόντοι της Μακάμπι προήλθαν: 5 άσσοι, 56 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν: 5 άσσοι, 57 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων.

ΜΑΚΑΜΠΙ (Γκαλ Γκαλίλι): Κατζέλενσον 3 (2/5 επ., 1 άσσο), Ένσινγκ 22 (21/51 επ., 1 μπλοκ), Μπατσκάλα 11 (5/13 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Χατς 8 (8/14 επ.), Φόγερ 18 (16/31 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 67% υπ.-38% άριστες), Σοκόλοβ 7 (4/19 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ) / Άιζενμπεργκ (λ, 67% υπ.-43% άριστες), Κάρινγκαλ (λ), Σχτίφτ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 14 (8/13 επ., 1 άσσο, 5 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 17 (14/25 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 77% υπ.-45% άριστες), Ράπτης 11 (11/28 επ., 47% υπ.-26% άριστες), Βαν ντε Ντρις 16 (14/37 υπ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Στάλεκαρ 8 (7/10 επ., 1 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 64% υπ.-45% άριστες), Συναδινός (λ), Μπάσης 2 (1/2 επ., 1 άσσο).

Μακάμπι Τελ Αβίβ - Παναθηναϊκός 2-3