O Γκαέλ Μονφίς πήρε το «εισιτήριο» για τους «8» του Αυστραλιανού Όπεν  επικρατώντας σε δυο ώρες και 35 λεπτά με 7-5, 7-6(4), 6-3 του Σέρβου, Μίομιρ Κετσμάνοβιτς.

Ο 35χρονος Γάλλος Νο 20 στην παγκόσμια κατάταξη σήμερα, που όμως έχει φτάσει έως το Νο 6 του κόσμου, προκρίνεται για δεύτερη φορά στην καριέρα του στα προημιτελικά της διοργάνωσης μετά το 2016, όταν είχε ηττηθεί από τον Μίλος Ράονιτς.
O αντίπαλος του Μονφίς θα είναι ο Ματέο Μπερετίνι, ο οποίος έκαμψε την αντίσταση του Πάμπλο Καρένιο Μπούστα με 7-5, 7-6(4), 6-4 σε δυο ώρες και 22 λεπτά.

Μονφίς και Μπερετίνι έχουν αναμετρηθεί δυο φορές στο παρελθόν με τον δεύτερο να μετρά ισάριθμες νίκες. Συγκεκριμένα είχαν βρεθεί αντιμέτωποι στο Robin Round του Αustralian Cup το 2021, με τον Μπερετίνι να παίρνει τη νίκη με 2-0 και το 2019 στο πλαίσιο των προημιτελικών του US Open, όπου ο Νο 7 στον κόσμο τενίστας είχε κατακτήσει τη νίκη στα πέντε σετ.

Με δεδομένο ότι ο Μονφίς φαίνεται να είσαι σε καλή κατάσταση, όλα προμηνύουν ένα δυνατό ματς.