Οι Μπεράνκις/Γκριγκέλις επικράτησαν του ελληνικού διδύμου με 6-2, 7-5, στέλνοντας την ομάδα τους στο World Group I, καθώς χθες είχαν πάρει νίκες και στα δύο ματς του μονού.

Θυμίζουμε ότι αν Καλοβελώνης και Μπεράνκις κρατούσαν ζωντανή την Ελλάδα, τότε θα έμπαινε στο court ο τραυματίας Στέφανος Τσιτσιπάς για να αντιμετωπίσει στο μονό τον Μπεράνκις, αντί του Περβολαράκη που έχει ενοχλήσεις στο πόδι.

Τώρα, όμως, οι αγώνες του μονού που απομένουν για να ολοκληρωθεί το tie έχουν αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα.

Μάρκος και Πέτρος δεν μπόρεσαν να χτυπήσουν το πρώτο σετ, όπου δέχτηκαν δύο μπρέικ και έμειναν πίσω στο σκορ, ωστόσο ήταν σαφώς πιο ανταγωνιστικοί στο δεύτερο σετ.

Κρατήθηκαν όρθιοι μέχρι το 5-5, αλλά ένα κακό service game του Τσιτσιπά είχε ως αποτέλεσμα το καθοριστικό μπρέικ για τους Λιθουανούς (6-5). Παρότι η ελληνική ομάδα είχε τέσσερις ευκαιρίες για μπρέικ μπακ στο επόμενο γκέιμ, η Λιθουανία κατάφερε να κλείσει τον αγώνα στο δεύτερο ματς πόιντ και να ολοκληρώσει τον θρίαμβο στο Ηράκλειο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στην πέμπτη ισοπαλία η umpire πήρε πάνω της μια φάση στην οποία ο επόπτης είχε δώσει άουτ της Λιθουανίας, προκαλώντας τα νεύρα του Πέτρου, που γενικώς... δεν τα πήγε και πολύ καλά με τη διαιτησία σε αυτό το τουρνουά.

Σίγουρα η Ελλάδα θα μπορούσε να είχε διεκδικήσει κάτι καλύτερο στη σειρά, ειδικά αν ο Περβολαράκης είχε μπορέσει χθες να λυγίσει τον Γκριγκέλις, που πήρε τη νίκη μετά από έναν δραματικό τρίωρο αγώνα.

Η μεγαλύτερη ατυχία, ωστόσο, ήταν ο τραυματισμός του Στέφανου, που λογικά θα πετύχαινε δύο νίκες στο μονό και θα άλλαζε τις ισορροπίες...

Η Ελλάδα, λοιπόν, θα παλέψει το 2022 για την παραμονή της στο World Group II.