Στα προκριματικά, ο Έλληνας αθλητής κατέκτησε την κορυφή της βαθμολογίας στη διοργάνωση, συγκεντρώνοντας 123 πόντους και εξασφαλίζοντας την πρώτη θέση στον τελικό.

Ο ανταγωνισμός για τα μετάλλια ήταν σκληρός, όμως ο Γεροχρήστος, με ψυχραιμία και 43 εύστοχες βολές, κατάφερε να ανέβει στο τρίτο σκαλοπάτι του βάθρου και να κρεμάσει στο στήθος του το χάλκινο μετάλλιο.

Πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Ριτσάρντο Μινοτσέτι από την Ιταλία με 54 πόντους, ενώ τη 2η θέση κατέλαβε ο συμπατριώτης του Μάρκο Κόκο με 53 πόντους.

Από την άλλη, η Εμμανουέλα Κατζουράκη έζησε μια άτυχη στιγμή στα προκριματικά του σκιτ γυναικών. Η αθλήτρια μας ισοβάθμισε με 119 πόντους με άλλες επτά αθλήτριες για την πρόκριση στον τελικό, όμως στην διαδικασία των shoot off έμεινε στη 10η θέση.

Στους άνδρες, ο Μάκης Μίτας ήταν ο κορυφαίος Έλληνας, κατακτώντας την 12η θέση με 121 πόντους. Ο Νίκος Μαυρομμάτης τερμάτισε στη 16η θέση με 120 πόντους, ενώ ο Μπάμπης Χαλκιαδάκης ολοκλήρωσε στην 56η θέση με 116 πόντους.