Μετά από τέσσερις νίκες και μία ισοπαλία στο κολυμβητήριο του πάρκου Γουδί, ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα από τον Ολυμπιακό με σκορ 15-7, χάνοντας έτσι το αήττητο που διατηρούσε στην έδρα του.

Οι «πράσινοι» εμφανίστηκαν πολύ ανταγωνιστικοί κόντρα στον «αιώνιο» αντίπαλο τους, παραμένοντας κοντά στο σκορ στα πρώτα δύο οκτάλεπτα της αναμέτρησης. Πιο συγκεκριμένα, η ομάδα του Δημήτρη Μάζη τελείωσε το ημίχρονο όντας ένα τέρμα πίσω από τον Ολυμπιακό (3-4), με την πρώτη περίοδο να λήγει ισόπαλη (1-1).

Στο τρίτο οκτάλεπτο του αγώνα, ο Ολυμπιακός έσφιξε την άμυνά του, βρίσκοντας λύσεις επιθετικά για να προηγηθεί με τέσσερα τέρματα (3-7). Ο Παναθηναϊκός, από τη μεριά του, προσπάθησε να διατηρήσει την διαφορά, ωστόσο η ποιότητα των «ερυθρόλευκων» και η κόπωση του «τριφυλλιού», είχαν ως συνέπεια η διαφορά να διευρυνθεί.

Η ομάδα του Ολυμπιακού έφυγε από το κολυμβητήριο του πάρκου Γουδί με το ροζ φύλλο αγώνος, νικώντας με σκορ 15-7.

Tα οκτάλεπτα: 1-1, 2-3, 2-5, 2-6

Παναθηναϊκός: Αλβέρτης 1, Δευτεραίος 1, Χατζηγούλας 1, Δερμιτζάκης 1, Κανδανολέων 1, Άντζιτς 2.

Ολυμπιακός: Βάμος 3, Φουντούλης 2, Μπούσλιε 1, Μουρίκης 1, Κολόμβος 2, Παπαναστασίου 3, Δερβίσης 1, Γραμματικός 1, Δήμου .

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 7-15