• 34' Μάρκο Μιχόγιεβιτς
  • 60' Ρικάρντο Βαζ
  • 61' Βαγιεμπάχ Σακόρ
  • 80' Μιγκέλ Μεγιάδο

Ήταν μια ωραία μέρα για ποδόσφαιρο. Σε μια ωραία ώρα για ποδόσφαιρο. Δύο παραδοσιακές ομάδες της Α’ Εθνικής, σε ένα συμβολικό γήπεδο για το πρωτάθλημα. Ακόμα κι αν ο Απόλλων με τον ΟΦΗ δε βρίσκονται εκεί που η ιστορία θα τους ήθελε, έστω κι αν αντέστρεψαν τους παραδοσιακούς τους ρόλους στα χρώματα, και έπαιξαν οι γηπεδούχοι με άσπρα και οι φιλοξενούμενοι με μπλε, το παιχνίδι είχε άρωμα από τα παλαιά τα χρόνια. Δεν είχε, φυσικά, το ίδιο θέαμα, δεν είχε τον ίδιο κόσμο, δεν είχε την ίδια ομορφιά.

Είχε ρυθμό, είχε παίκτες που έπαιζαν για τη νίκη, είχε φάσεις, αλλά άργησε να έρθει το γκολ. Κι αυτό, επειδή οι παίκτες του ΟΦΗ επέμεναν να σημαδεύουν τα δοκάρια. Στην πρώτη περίπτωση, λίγο πριν συμπληρωθούν 30 λεπτά, οι φιλοξενούμενοι είχαν διπλό δοκάρι, σημαδεύοντας πρώτα το αριστερό κι έπειτα το δεξί κάθετο, ενώ δευτερόλεπτα πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο ήταν η σειρά του οριζόντιου δοκαριού να τρανταχτεί από το κοντινό γυριστό του Νέιρα. Το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου, όμως σε καμία περίπτωση αντιπροσωπευτικό της εικόνας του παιχνιδιού.

Με κάποιο μεταφυσικό τρόπο εκείνο που δεν ήταν αντιπροσωπευτικό του πρώτου ημιχρόνου, δηλαδή το αποτέλεσμα, έμεινε μέχρι το φινάλε. Ο ΟΦΗ είχε κι άλλο δοκάρι, ο ΟΦΗ είχε κλασικές ευκαιρίες, πρωτοβουλία και καλές εμπνεύσεις, αλλά του έλειψε η τελική προσπάθεια.. Κι όπου τη βρήκε, βρήκε απέναντί του τον Χουάντερσον. Οι Κρητικοί έπεσαν πάνω στον Βραζιλιάνο γκολκίπερ του Απόλλωνα που μόνος του έπαιζε όλο τον ΟΦΗ και δεν… έχασε! Το 0-0 μοιάζει καταδικαστικό για τους φιλοξενούμενους, που έχασαν την ευκαιρία να πάρουν βαθμούς και ψυχολογία ενόψει της συνέχειας. Χωρίς νίκη εκτός έδρας, όμως, στο πρωτάθλημα αξίζουν άραγε κάτι παραπάνω;

• 9

Η Super League στα καλύτερά της. Κοιμάσαι με έναν προπονητή, ξυπνάς με έναν άλλον, κοιμάσαι με έναν ρόλο, ξυπνάς ως προπονητής. Ο Λευτέρης Βελέντζας έκανε δεύτερο ντεμπούτο με τον Απόλλωνα Αθηνών, μετά από το ματς του πρώτου γύρου κόντρα στον Λεβαδειακό, και η αλήθεια είναι πως παρουσίασε μια ομάδα με όρεξη, κίνητρο και διάθεση να παίξει ποδόσφαιρο. Διόρθωσε το κενό στη μεσαία του γραμμή στο ημίχρονο, έψαξε με τις αλλαγές του τη νίκη στο παιχνίδι, όμως ο Απόλλων έχει δεδομένο πρόβλημα στο γκολ και δεν το έλυσε ούτε σε αυτό το παιχνίδι.

• 94

Το πρόβλημα πρωτίστως ήταν ψυχολογικό. Και φαινόταν κάθε φορά που η απόδοση του ΟΦΗ ανέβαινε κατακόρυφα μετά από μια καλή φάση. Ο Χάιμε Βέρα παρέμενε ψύχραιμος στον πάγκο και έψαχνε τον τρόπο να βοηθήσει την ομάδα του, δίνοντάς της επιθετική πνοή με τον είσοδο του Γιακουμάκη και ενέργεια με την αλλαγή του Ντίνα, ωστόσο το άγχος των ποδοσφαιριστών του είχε ως αποτέλεσμα να μην ψάχνουν τις καλύτερες προϋποθέσεις για να σκοράρουν, αλλά να προσπαθούν κυρίως με μακρινά σουτ να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα.

• 15’

Ατομική προσπάθεια του Φελίπε Σόουζα ο Χουάντερσον τον προλαβαίνει πριν πλασάρει και σε κενή εστία ο Νέιρα σουτάρει άουτ.

• 20’

Με ωραίο άλμα ο Βαφέας πήρε την κεφαλιά στην περιοχή του ΟΦΗ, με τη μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ.

• 22’

Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον Απόλλωνα, με τον Ελ-Χέλβε να σουτάρει μακριά από την εστία.

• 29’

Απίστευτη φάση για τον ΟΦΗ. Ο Βαζ στέλνει τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Χουάντερσον και στην επαναφορά ο Φερέιρα στέλνει τη μπάλα στο δεξί δοκάρι!

• 31’

Δυνατό σουτ του Γιαννούλη από μακριά, ο Χουάντερσον διώχνει με δυσκολία.

• 39’

Ωραία επίθεση του Απόλλωνα καταλήγει με τον Σωτηρίου να μπλοκάρει την κεφαλιά του Ναζλίδη.

• 45’

Φάση διαρκείας στην περιοχή του Απόλλωνα, ο Νέιρα από τη μικρή περιοχή στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

• 55’

Δυνατό σουτ του Μεγιάδο έξω από την περιοχή, η μπάλα φεύγει άουτ.

• 57’

Γύρισμα του Μπεντινέλι, ο Ναζλίδης από κοντά δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

• 72’

Κεφαλιά του Σακόρ μέσα από την περιοχή, η μπάλα φεύγει λίγο άουτ.

• 73’

Επίθεση διαρκείας του ΟΦΗ, ο Νέιρα πιάνει πολύ ωραία κεφαλιά και ο Χουάντερσον διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

• 93’

Αντεπίθεση του Απόλλωνα, με την προβολή του Γιαννούλη στο πλασέ του Ελ-Χέλβε να σώζει τελευταία στιγμή τον ΟΦΗ από τα χειρότερα.

Αυτό είναι το ποδόσφαιρο! Η αγνή χαρά του οπαδού, όταν προσπαθεί να μην φάει τη μπάλα στα... μούτρα!

1
Ζούνιο Χουάντερσον
Ο ΟΦΗ προσπαθούσε, αλλά κάθε φορά ήταν εκείνος εκεί. Κι αν δεν ήταν εκείνος, θα ήταν το δοκάρι. Ο Χούαντερσον είχε τουλάχιστον εφτά καίρια αποκρούσεις στον αγώνα και ήταν ο βασικός λόγος που ο Απόλλων κατάφερε να πάρει ακόμα έναν βαθμό και κυρίως ο βασικός λόγος που οι Κρητικοί δεν πήραν τους τρεις βαθμούς. Θα μπορούσε, ωστόσο, να αποφύγει τις καθυστερήσεις.

55
Χουάν Άνχελ Νέιρα
Σε καμία περίπτωση δεν ήταν ο χειρότερος του ΟΦΗ. Δεν ήταν καν κακός. Τουναντίον, ο Αργεντινός μέσος είχε μια εξαιρετική εμφάνιση, αλλά κρίνεται ως μοιραίος των Κρητικών. Τόσο για τη φάση στο πρώτο ημίχρονο και το γυριστό του που σταματάει στο δοκάρι, όσο και για την κεφαλιά του, που κατόρθωσε να αποκρούσει ο Χουάντερσον. Ο Νέιρα δεν ήταν αρνητικός στο παιχνίδι, αλλά ήταν αδύναμος κρίκος.

8
Τόμας Μπεντινέλι
Το πόσο έτρεξε στα 90 λεπτά σίγουρα θα ήταν ένα ενδιαφέρον στατιστικό. Το πόσες επαφές έκανε με τη μπάλα επίσης. Ο Βραζιλιάνος μέσος του Απόλλωνα έχει τον άχαρο ρόλο να παλεύει με τα θηρία και να προσπαθεί να δημιουργήσει σε μια ομάδα φύσει αμυντική. Έδωσε πάρα πολλές μάχες, έβγαλε τους γηπεδούχους από την περιοχή τους, κράτησε μπάλα και είναι εκείνος που παίρνει τον τίτλο του αφανή ήρωα στη Ριζούπολη.

Ο Κώστας Κοτσάνης δεν είχε τόσο εύκολο έργο, όσο θα περίμενε κανείς στη Ριζούπολη. Το ματς ήταν σκληρό, είχε δυνατές μονομαχίες και θα μπορούσε να βγει εκτός ελέγχου, αν δεν ήταν προσεκτικός ο Έλληνας ρέφερι. Τα πήγε εξαιρετικά στον αγώνα, ειδικά στον πειθαρχικό έλεγχο, όπου δε βιάστηκε να βγάλει κάρτες, όμως μόλις αντιλήφθηκε ότι ενδεχομένως να του ξέφευγε το παιχνίδι, το έκανε και οι αποφάσεις του ήταν μοιρασμένες και σωστές.

Ζαμόρα: «Μας δίνει αυτοπεποίθηση αυτός ο βαθμός»