Επιστροφή στις νίκες σε ντέρμπι για τον Ολυμπιακό, επιστροφές στις νίκες γενικώς για την ομάδα του Μαρτίνς μετά τα δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα με ΠΑΟΚ και Ντινάμο Κιέβου. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέτριψαν 4-1 την ΑΕΚ στο Καραϊσκάκη για την 21η αγωνιστική της Super League, μια νίκη που μπαίνει μάλιστα αυτομάτως στο top-10 των μεγάλων «ερυθρόλευκων» νικών επί της Ένωσης!

Παράλληλα, αυτή ήταν η πρώτη φορά που ο Ολυμπιακός επικρατεί της ΑΕΚ με το συγκεκριμένο σκορ στο Καραϊσκάκη από καταβολής Α' Εθνικής κατηγορίας (σ.σ. 1959/60), ενώ γενικά στην μεταξύ τους ιστορία το 4-1 για τους Πειραιώτες έχει «εμφανιστεί μόλις μια ακόμη φορά, αυτό της σεζόν 2000-01 στο ΟΑΚΑ επί Γιάννη Ματζουράκη. Τότε μάλιστα είχε παιχτεί σχεδόν το ίδιο «σενάριο»! Ο Ντέμης Νικολαΐδης είχε ανοίξει το σκορ στο 10ο λεπτό, ενώ ο Τζιοβάνι είχε ισοφαρίσει στο πρώτο ημίχρονο (19'), στη μοναδική... διαφοροποίηση της εξέλιξης του αγώνα. Κατά τα άλλα, ο Ολυμπιακός έφτασε στην ανατροπή με τρία ακόμη γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, με Νινιάδη (52'), Άλβες (62') και Τζόρτζεβιτς (77').