Οι Περιστεριώτες ήθελαν να μην χάσουν την επαφή τους με τις πρώτες πέντε θέσεις, ενώ η Κέρκυρα έψαχνε την επιστροφή της στις νίκες, έπειτα από την ήττα από τον Ολυμπιακό.Πως ξεκίνησαν

Σύστημα 4-3-3 επέλεξε ο Νίκος Νιόπλιας. Συγκεκριμένα, ο Γκορμπούνοφ ήταν κάτω από τα δοκάρια, Κιβρακίδης δεξιά, Νάστος αριστερά, ενώ στο κέντρο της άμυνας οι Φυτανίδης και Λαζαρίδης, Στα χαφ βρίσκονταν οι Κατσουράνης, Δημούτσος και Πίτου Γκαρσία ενώ μπροστά τους οι Ούμπιδες, Μαρσελίνιο και Ναπολεόνι.

Από την άλλη, 4-2-3-1 για τον Μιχάλη Γρηγορίου. Ο Κουτζαβασίλης ήταν στο τέρμα, δεξιά ο Γκόμεζ, αριστερά ο Ανδρεόπουλος ενώ Βενέτης και Ντιμιτρόφσκι στο κέντρο της άμυνας. Κόντος και Σιόντης στα χαφ ενώ η τριάδα, πίσω από τον Μαρκόφσκι, αποτελούνταν από τους Καρντόζο, Χαβίτο και Γκαζαριάν.Από νωρίς οδηγός

Με την έναρξη του αγώνα οι Περιστεριώτες προσπάθησαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους, κάνοντας αισθητή την παρουσία τους μόλις στο τέταρτο λεπτό του αγώνα, με τον Ναπολεόνι όμως να αστοχεί από καλή θέση, με κεφαλιά. Ωστόσο, οκτώ λεπτά μετά, ο ίδιος δεν λάθεψε. Οι γηπεδούχοι άλλαξαν ωραία την μπάλα, ο Μαρσελίνιο «σέρβιρε» με κεφαλιά προς τον Ιταλό άσο, ο οποίος παρότι δεν νίκησε με την πρώτη τον Κουτζαβασίλη, πήρε το «ριμπάουντ» και πέτυχε το 1-0!Κέρδισαν μέτρα οι φιλοξενούμενοι, αλλά...

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ανεβάσουν την απόδοσή τους και να κερδίσουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, κάτι το οποίο κατάφεραν, όμως ο Ατρόμητος ήταν εκείνος που είχε τις ευκαιρίες. Αφού πρώτα απείλησε εκ νέου με ωραίο σουτ του Ούμπιδες, από τα όρια της μεγάλης περιοχής (15'), το οποίο απέκρουσε δύσκολα ο πορτιέρο των Φαιάκων, ήρθε στη συνέχεια μία κεφαλιά του Δημούτσου, από το ύψος του πέναλτι, η οποία δεν βρήκε το στόχο.

Το πρώτο μέρος έκλεισε στο 1-0, με τον Ναπολεόνι να χάνει μία ακόμη ευκαιρία για δεύτερο τέρμα, με τον Κουτζαβασίλη αυτή τη φορά να αποκρούει το πλασέ του.Ίδιο σκηνικό, ίδιος πρωταγωνιστής

Το δεύτερο μέρος άρχισε όπως και το πρώτο, με το σύνολο του Νίκου Νιόπλια να βρίσκει γρήγορα δεύτερο τέρμα, πάλι με τον Ιταλό του! Ο Ούμπιδες έβγαλε εξαιρετική σέντρα από τα δεξιά, ο Ναπολεόνι κινήθηκε ιδανικά ανάμεσα στους αμυντικούς όπου πήρε την κεφαλιά για να «γράψει» από κοντά το 2-0.«Συνήλθε» η Κέρκυρα, ήρθε και το γκολ

Το δεύτερο τέρμα των γηπεδούχων αφύπνισε την ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου, η οποία πλέον έμπαινε πιο δυνατά στις φάσεις και προσπαθούσε να ξαναμπεί στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος. Μάλιστα, λίγο έλειψε να το κάνει στο 58', όμως ο ερχόμενος από τον πάγκο Καϊκούτ, δεν εκμεταλλεύτηκε την ωραία πάσα του Κόντου κι αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Ό,τι δεν έγινε σε εκείνη τη φάση, έγινε οκτώ λεπτά μετά, όταν έπειτα από λανθασμένη έξοδο του Γκορμπούνοφ, ο Κόντος την εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο και με κρεμαστό πλασέ μείωσε σε 2-1. Αγχώθηκε αλλά νίκησε

Οι Φαίακες αναθάρρησαν κι έψαχναν την ισοφάριση, έχοντας κερδίσει αρκετά μέτρα στο γήπεδο, για άλλη μία φορά. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι έχασαν μοναδική ευκαιρία να «κλειδώσουν» το ματς, όταν το σουτ του Δημούτσου, το οποίο κόντραρε, βρήκε στο δοκάρι κι απομακρύνθηκε (84').

Δύο λεπτά μετά, ο Ανδρεόπουλος παραλίγο να αιφνιδιάσει τον Γκορμπούνοφ και να φέρει το ματς στα ίσα, όμως ο πορτιέρο του Ατρόμητου απέκρουσε και κράτησε το 2-1. Τελικώς λοιπόν, η νίκη ήρθε για τους Περιστεριώτες, η έκτη συνεχόμενη εντός έδρας, η οποία τους έφερε στο -4 από την πέμπτη και τελευταία θέση που οδηγεί στα play off, χωρίς να υπολογίζεται το «τρίποντο» που θα προκύψει από το ματς κόντρα στον ΟΦΗ.Οι συνθέσεις:Ατρόμητος (Νίκος Νιόπλιας): Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Νάστος, Γκαρσία (52' Αγκουαζί), Κατσουράνης, Δημούτσος (89' Κούρος), Ούμπιδες, Μαρσελίνιο (65' Μπρίτο), Ναπολεόνι Κέρκυρα (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλη,ς Γκόμεζ, Βενέτης, Ντιμιτρόφσκι, Ανδρεόπουλος, Κόντος, Σιόντης (85' Γεωργακόπουλος), Καρντόζο (63' Μανωλάς), Χαβίτο, Γκαζαριάν (46' Καϊκούτ), ΜαρκόφσκιΟ MVP: Ο Στέφανο Ναπολεόνι. Ο Ιταλός φορ πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του, έφτασε συνολικά τα εννέα και συμβάλει τα μέγιστα στην προσπάθεια της ομάδας του να βρεθεί στα play off της Superleague.Ο Σκληρός: Ο Κόντος. Ήταν σε όλες τις φάσεις της Κέρκυρας, πέτυχε το μοναδικό γκολ της ομάδας του και προσπαθούσε συνεχώς να δημιουργήσει απειλές.Ο Αόρατος: Ο Γκαζαριάν. Ο άλλοτε μεσοεπιθετικός του Ολυμπιακού δεν μπορούσε να βοηθήσει την ομάδα του, μην αποδίδοντας, γεγονός το οποίο απέφερε την αλλαγή του στο ημίχρονο.Ο Πεσμένος: Ο Μαρκόφσκι. Αποτέλεσε την «αιχμή του δόρατος» των Φαιάκων, μέχρι να περάσει στο ματς κι ο Καϊκούτ, ωστόσο δεν έπιασε καλή απόδοση, μην μπορώντας να προσφέρει. Η Γκέλα: Το λάθος του Γκορμπούνοφ στο γκολ του Κόντου. Ο πορτιέρο του Ατρόμητου έκανε λάθος υπολογισμό, γεγονός που οδήγησε σε λανθασμένη έξοδο, την οποία εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο ο Κόντος και με πλασέ μείωσε το σκορ.Η Στιγμή: Δεν έκρινε το ματς, όμως ήταν από τις σημαντικές στιγμές του αγώνα, καθώς το λάθος του τερματοφύλακα των γηπεδούχων έδωσε το δικαίωμα στην Κέρκυρα να μπει ξανά στη διεκδίκηση του αγώνα.Η Διαιτησία: Ο κ. Λιαχούδης δεν αντιμετώπισε προβλήματα σε ένα ήρεμο γενικά ματς.Οι Στρατηγοί: Με τη γνωστή του συνταγή παρέταξε τον Ατρόμητο ο Νίκος Νιόπλιας. 4-3-3, χωρίς κάποια αλλαγή στην ενδεκάδα. Στο δεύτερο μέρος, πέρασε εντός αγωνιστικού χώρου τους Αγκουαζί, Μπρίτο και Κούρο, προκειμένου να δώσει ώθηση στο κέντρο του και να διαφυλάξει το υπέρ του προβάδισμα.

Από την άλλη, ο Μιχάλης Γρηγορίου επέλεξε 4-2-3-1 κι είδε τα «όπλα» του να μην αποδίδουν όπως θα ήθελε. Συγκεκριμένα, ο Γκαζαριάν έγινε αλλαγή στο ημίχρονο, μην μπορώντας να προσφέρει ουσιαστική βοήθεια ενώ ο Μαρκόφσκι που αγωνίστηκε βασικός, δεν μπόρεσε να «φανεί» ιδιαίτερα. Η Εξέδρα: Παρά τις εξαιρετικές καιρικές συνθήκες, δεν βρέθηκε αρκετός κόσμος στο γήπεδο του Περιστερίου.