• 54΄ Σένκεφελντ
  • 22΄ Ιωαννίδης
  • 29΄ Αλεξανδρόπουλος
  • 75΄ Πέρεθ

Και... ξαφνικά, ο Παναθηναϊκός είναι φαβορί για Ευρώπη! Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς καθάρισε ξανά τον Ολυμπιακό (1-2), αυτή τη φορά στο Καραϊσκάκη για την 8η αγωνιστική των πλέι-οφ και πλέον πέρασε στην 3η θέση της βαθμολογίας, στο +2 από τον Άρη και το -2 από τον ΠΑΟΚ. Πολύ καλό -κυρίως σε τακτικό επίπεδο- ματς από τους «πράσινους» που εκμεταλλεύθηκαν τις δύο μεγάλες ευκαιρίες τους και σκόραραν με Παλάσιος και Σένκεφελντ, με τον Τικίνιο να μειώνει για τους «ερυθρόλευκους». Πέρα από το γεγονός ότι με το «τρίποντο» το «τριφύλλι» είναι τώρα το φαβορί για το ευρωπαϊκό εισιτήριο, με τη νίκη αυτή έσπασε ένα εντός έδρας αήττητο του Ολυμπιακού για 35 αγώνες, αλλά και ένα εντός έδρας αήττητο των Πειραιωτών σε ντέρμπι αιωνίων που κρατούσε για 10 αγώνες, με την πρώτη νίκη των «πράσινων» στο Φάληρο μετά το 0-3 τον Μάρτιο του 2014. Επιπλέον, ο Παναθηναϊκός παρέμεινε η μοναδική αήττητη ομάδα στα φετινά play-off, αήττητος για 12ο επίσημο ματς συνολικά και αήττητος από τον Ολυμπιακό επί 4 σερί ματς για πρώτη φορά μετά το 2018. Τέλος, να σημειωθεί ότι με νίκη επί του ΠΑΣ το Σάββατο στη Λεωφόρο, ο Παναθηναϊκός εξασφαλίζει και μαθηματικά την έξοδο στην Ευρώπη.

Καλό ερυθρόλευκο ξεκίνημα και... πράσινο γκολ!

Όσον αφορά στην εικόνα και την εξέλιξη του αγώνα, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ επιθετικά, με έντονη πίεση «ψηλά» με πολλούς παίκτες και συνεχείς πλαγιοκοπήσεις, ένα διάστημα στο οποίο ο Παναθηναϊκός δυσκολευόταν ακόμη και να βγάλει σωστά τη μπάλα από την περιοχή του. Οι «ερυθρόλευκοι» όμως δεν απείλησαν ιδιαίτερα, με λίγες τελικές. Δύο κεφαλιές του Παπασταθόπουλου που δεν πλησίασαν καν την εστία του Μπρινιόλι και ένα καλό σουτ του Αγκιμπού λίγο άουτ στο 9', μετά από λάθος στην άμυνα των «πρασίνων». Η εικόνα αυτή της ερυθρόλευκης υπεροχής άλλαξε γρήγορα όμως, στο 10ο λεπτό. Το «τριφύλλι» εκμεταλλεύθηκε την πρώτη στιγμή που βρήκε και πέτυχε το γκολ που του έδωσε φτερά στα πόδια. Ήταν η φάση του 10ου λεπτού όταν μετά από λάθος στα χαφ, η κεφαλιά του Κουρμπέλη έφτασε στον Παλάσιος, αυτός απέφυγε έξοχα Αβραάμ και Ρέαμπτσιουκ και με άπιαστο διαγώνιο σουτ νίκησε τον Βατσλίκ για το 0-1, με ένα από τα ομορφότερα γκολ του Παναθηναϊκού στα ντέρμπι αιωνίων, ειδικά εκτός έδρας.

Όπως ήταν λογικό, το ματς ισορρόπησε πλήρως μετά το γκολ των φιλοξενούμενων, με την ομάδα του Γιοβάνοβιτς να πατάει συνολικά καλύτερα στο επόμενο διάστημα. Οι χώροι που βρήκε του έδωσαν την ευκαιρία για ένα ακόμη γκολ στο 15', με τον Παλάσιος να φεύγει στην κόντρα και να μπαίνει στην περιοχή, όμως ο Βατσλίκ απέκρουσε αυτή τη φορά το νέο διαγώνιο σουτ που δοκίμασε. Στα επόμενα λεπτά, ο Ολυμπιακός είχε δύο σουτ με Λόπες και Αγκιμπού τα οποία μπλόκαρε ο Μπρινιόλι, ενώ ψηλά άουτ πέρασε για τους «πράσινους» η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αϊτόρ στο 24' από πολύ καλή θέση. Άστοχα ήταν και τα επόμενα σουτ από Κουρμπέλη και Βιγιαφάνες.

Αμύνθηκε αποτελεσματικά το «τριφύλλι»

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας, η ομάδα του Μαρτίνς ανέκτησε την αυτοκυριαρχία της και πήρε τον έλεγχο του αγώνα ξανά, με κατοχή μπάλας και αρκετές τελικές στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους. Ο Γκάρι είχε ένα καλό σουτ λίγο άουτ στο 32', ο Μπρινιόλι απέκρουσε την κεφαλιά του Σωκράτη στο 36', ενώ μισό μέτρο άουτ κατέληξε το απευθείας φάουλ του Λόπες στο 38'. Ο γκολκίπερ του Παναθηναϊκού μπλόκαρε σταθερά το νέο σουτ του Πορτογάλου στο 44', ενώ στην καλύτερη ίσως φάση του Ολυμπιακού, με τη συμπλήρωση των 45', ο Ιταλός πορτιέρε απέκρουσε πολύ δύσκολα το διαγώνιο σουτ του Γκάρι μέσα από την περιοχή, μετά από τρομερή ντρίμπλα του πάνω στον Κώτσιρα. Συνολικά πάντως ο Παναθηναϊκός αμύνθηκε αποτελεσματικά σε αυτό το καλό «ερυθρόλευκο» τέταρτο, περιμένοντας στην άμυνά του ώστε να εκμεταλλευθεί πάλι κάποια κόντρα.

Γρήγορο 0-2 και τεράστιο αβαντάζ

Στο δεύτερο ημίχρονο πάντως ο Παναθηναϊκός ήταν πιο αποτελεσματικός με τη μπάλα στα πόδια, κρατώντας τη πιο εύκολα σε σχέση με το πρώτο, κάτι που τον βοήθησε φυσικά να αποφορτίσει και την άμυνά του. Μάλιστα, όπως συνέβη και στο πρώτο, εκμεταλλεύθηκε και πάλι την πρώτη του φάση στο ημίχρονο και ανέβασε τον δείκτη του σκορ, παίρνοντας τεράστιο προβάδισμα νίκης. Ήταν η φάση του 54ου λεπτού, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Αϊτόρ, ο Σένκεφελντ νίκησε τον Σωκράτη στον αέρα και με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Βατσλίκ για το 0-2. Ο Ολυμπιακός που πλέον έπαιζε με 4-4-2 μετά τις αλλαγές του Μαρτίνς επιχείρησε να κερδίσει μέτρα και πάλι, όμως αυτή τη φορά δεν πλησίασε καν στο να δημιουργήσει κάποια καλή ευκαιρία για πολλή ώρα. Ο Παναθηναϊκός είχε πλέον τα πάντα στο πλευρό του, το σκορ, την ψυχολογία και το τακτικό αβαντάζ της αναμονής και τις διαχείρισης του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι ωστόσο ήταν αυτοί που εκμεταλλεύθηκαν την τετράλεπτη διακοπή στο ματς (σ.σ. για να καθαρίσει η ατμόσφαιρα από τα καπνογόνα που άναψαν) και στο 71' μείωσαν το σκορ. Μετά από κόρνερ του Βαλμπουενά, ο Ελ Αραμπί πήρε την κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στο Τικίνιο ο οποίος από πολύ κοντά με το στήθος έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπρινιόλι για το 1-2. Στη συνέχεια πάντως ο ρυθμός έπεσε και πάλι, με κάποιες εκατέρωθεν τελικές που δεν απείλησαν τους δύο τερματοφύλακες. Η πιο σημαντική στιγμή ήταν αυτή του 90', όταν ο Σωκράτη βρήκε χώρο, ανέβηκε και δοκίμασε ένα καλό συρτό σουτ, το οποίο μπλόκαρε σταθερά ο Μπρινιόλι. Τίποτα δεν άλλαξε επί της ουσίας στα τελευταία 7 λεπτά των καθυστερήσεων με τον Παναθηναϊκό να κρατά την τεράστια αυτή νίκη, ίσως τη σημαντικότερη της σεζόν!

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς / 4-2-3-1): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Παπαδόπουλος (46' Σισέ), Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά (79' Κανέ), Μ. Καμαρά, Α. Καμαρά (46' Τικίνιο), Ροντρίγκες (64' Βαλμπουενά), Λόπες (79' Μασούρας), Ελ Αραμπί.
Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς / 5-4-1): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σάντσες, Σένκεφελντ, Σάρλια, Κουρμπέλης (78' Χουάνκαρ), Αλεξανδρόπουλος (46' Πέρεθ), Βιγιαφάνιες, Αϊτόρ (63' Χατζηγιοβάνης), Παλάσιος (63' Βιτάλ), Ιωαννίδης (23' Καρλίτος).
Διαιτητής: Ρόι Ράινσραϊμπερ (Ισραήλ)
Βοηθοί: Νταβίντ Μπίτον (Ισραήλ), Σάγκι Μέτσαμπερ (Ισραήλ)
Τέταρτος: Σπυρίδων Ζαμπάλας (Ηπείρου)
VAR: Ζιβ Άντλερ (Ισραήλ)
AVAR: Θεόφιλος Μωυσιάδης (Ηπείρου)

Λεφτά στην Τράπεζα (Μετακίνηση 3): Σεμπαστιάν Παλάσιος

Εξαιρετικό ματς από τον Αργεντινό, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο όταν και ήταν ο καλύτερος παίκτης του Παναθηναϊκού. Πέτυχε το πολύ σημαντικό πρώτο γκολ της ομάδας του με απίθανη ενέργεια και σουτ, ενώ είχε και την ευκαιρία για δεύτερο τέρμα ένα πεντάλεπτο μετά.

Γίνε Πρόεδρος: Μπαρτ Σένκεφελντ

Ο Ολλανδός στόπερ ήταν συνεπέστατος στις αμυντικές του προσπάθειες όποτε χρειάστηκε και αυτός που καθάρισε ουσιαστικά το ματς για τον Παναθηναϊκό με την κεφαλιά του 0-2.

Lockdown: Αβραάμ Παπαδόπουλος

Πολύ κακό ματς για τον έμπειρο στόπερ του Ολυμπιακού ο οποίος αγωνίστηκε για 45 λεπτά και δεν ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις του αγώνα. Στη φάση του 0-1 έχασε πλήρως τον Παλασιος, έκανε αρκετά άτσαλα μαρκαρίσματα, φορτώθηκε με κάρτα και ο Μαρτίνς τον έβγαλε στο ημίχρονο...

Τελετές «Το Κοράκι» (Μετακίνηση 5)

Ο Ισραηλινός ρέφερι χάρισε σε τουλάχιστον μία περίπτωση τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Αβραάμ Παπαδόπουλο, στο σημαντικότερο λάθος του σε αυτό το ματς.

Πόση αλήθεια αντέχεις;

Ο Παναθηναϊκός είναι εδώ και σύντομα θα είναι εδώ και ο... Panathinaikos. Σε μια σεζόν με πολλές δυσκολίες και σκαμπανεβάσματα στην απόδοση όλων των ομάδων, αυτή του Γιοβάνοβιτς κάνει ένα ονειρεμένο φινάλε και πλέον τα πάντα είναι στα δικά της πόδια! Στο ματς αυτό επίσης έκανε τα περισσότερα σωστά, και νίκησε δίκαια έναν αδιάφορο βαθμολογικά Ολυμπιακό που αποδοκιμάστηκε και πάλι στο φινάλε του αγώνα από την εξέδρα.

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-2