• 85΄ Καμπετσής
Κοκκινες καρτες
  • 52΄ Χουάνκαρ

Τι κι αν ήταν υποχρεωμένος να αγωνιστεί από το 54’ με παίκτη λιγότερο, εξαιτίας της αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Χουάνκαρ, έχοντας ήδη την απουσία του τραυματία Κουρμπέλη και των τιμωρημένων Σένκεφελντ και Αλεξανδρόπουλου;

Ο Παναθηναϊκός έδειξε χαρακτήρα και πέρασε και από το Βόλο επικρατώντας με 2-0 της ομώνυμης ομάδας, έκανε το 5Χ5 για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα, διατήρησε ανέπαφη την εστία του το 2021 και παρέμεινε σε τροχιά τετράδας!

Ενα γκολ του Καμπετσή στο 42’ κι άλλο ένα του Ιωαννίδη στο 65’ έφταναν και περίσσευαν…

Ο Βόλος ήταν η ομάδα που μπήκε πιο αποφασιστικά στον αγωνιστικό χώρο και ήταν σαφώς πιο απειλητικός από τον παναθηναϊκό στο πρώτο 25λεπτο του ματς.
Στο συγκεκριμένο διάστημα οι γηπεδούχοι πίεσαν τους πράσινους στη μεσαία ζώνη και τους ανάγκασαν σε πολλά αβίαστα λάθη, έχοντας στο ενεργητικό τους δύο υποσχόμενες ευκαιρίες για γκολ. Αρχικά στη σέντρα σουτ του εξαιρετικού Φεράρι στο δοκάρι (18’) και την προβολή του Μπαρτόλο που έγλυψε το δοκάρι ένα λεπτό αργότερα (19’).

Ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε και απείλησε για πρώτη φορά στο 26’ με την κεφαλιά του Ιωαννίδη που πέρασε άουτ και ένα λεπτό αργότερα ο Μήτογλου πρόλαβε τον Καμπετσή πριν βγει τετ α τετ με τον Κλέιμαν.
Στο 42’ ωστόσο το τριφύλλι κατάφερε να ανοίξει το σκορ μετά από σουτ του Καμπετσή που κόντραρε στον Γκρίλο και κατέληξε στα δίχτυα (0-1), με τον Βόλο να χάνει μεγάλη ευκαιρία πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου (45’) όταν ο Μπαρτόλο δεν βρήκε τη μπάλα σε σέντρα «ξυράφι» του Φεράρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η απόφαση του διαιτητή Ευαγγέλου να δείξει απευθείας κόκκινη κάρτα στον Χουάνκαρ (54’) για χτύπημα στον Γκρίλο, τροποποίησε τα αριθμητικά δεδομένα καθώς ο Παναθηναϊκός ήταν υποχρεωμένος να παίξει με δέκα παίκτες για 40 λεπτά.

Ο Ευαγγέλου δεν έδειξε δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Κιάκο για μαρκάρισμα στον Καμπετσή στο 60’, αλλά το τριφύλλι κατάφερε στο 65’ να διπλασιάσει τα τέρματά του, σε υποδειγματικό τρανζίσιον, με τον Μαουρίσιο να δίνει στον Αϊτόρ και αυτός στον Ιωαννίδη που έγραψε το 0-2.
Οι πράσινοι αμύνθηκαν υποδειγματικά στο υπόλοιπο διάστημα και κατέκτησαν δίκαια το πολύτιμο τρίποντο.

• 9

Ο Ανχελ Λόπεθ επέλεξε ως τακτικό σχηματισμό του Βόλου το 4-2-3-1 και είχε ως στρατηγική να πιέσει στη μεσαία ζώνη τον Παναθηναϊκό και να του δημιουργήσει ρήγματα κυρίως από τα δύο άκρα. Στο 23’ αναγκάστηκε να τοποθετήσει τον Ριένστρα σε θέση δεξιού μπακ λόγω αναγκαστικής αλλαγής του Ντεντάκη. Μετά το 73’ μετέτρεψε το σχηματισμό σε 4-3-3 δίχως αποτέλεσμα.

• 27

Ο Λάζλο Μπόλονι τροποποίησε το σχηματισμό του Παναθηναϊκού σε 4-2-3-1 όντας εκ των πραγμάτων αναγκασμένος να προβεί σε αλχημείες λόγω των απουσιών. Επανέφερε τον Βέλεθ στο κέντρο της άμυνας, τοποθέτησε τον Χατζηθεοδωρίδη αμυντικό μέσο και τον Αϊτόρ αντί του Εμμανουηλίδη στο δεξί «φτερό». Μετά την αποβολή του Χουάνκαρ πέρασε τον Χατζηθεοδωρίδη αριστερό μπακ και κράτησε τους Μαουρίσιο και Βιγιαφάνιες στον άξονα, κίνηση που τον δικαίωσε εκ του αποτελέσματος.

65'

Το δεύτερο γκολ του Παναθηναϊκού προήλθε από υποδειγματικό επιθετικό τρανζίσιον, με τον Μαουρίσιο να τροφοδοτεί θαυμάσια τον Αϊτόρ και αυτός τον Ιωαννίδη που τελείωσε με υποδειγματικό πλασέ τη φάση, κλειδώνοντας το τρίποντο για τους πράσινους.

• 2’

Σουτ του Μπαρτόλο μέσα από την περιοχή η μπάλα βρίσκει στο χέρι του Καμπετσή που ήταν σε φυσική θέση και άρα δεν υπήρχε παράβαση.

• 18’

Σέντρα σουτ του Φεράρι από αριστερά, η μπάλα βρίσκει το δοκάρι του Διούδη και απομακρύνεται.

• 19’

Ωραία σέντρα του Σάντος από δεξιά, ο Μπαρτόλο τσιμπάει τη μπάλα και αυτή περνάει λίγα εκατοστά δίπλα απ' το δεξί δοκάρι.

• 26’

Ο Χουάνκαρ βγάζει σέντρα από αριστερά στο δεύτερο δοκάρι, ο Ιωαννίδης πιάνει την κεφαλιά και στέλνει τη μπάλα άουτ.

• 27’

Βαθιά μπαλιά του Βιγιαφάνιες βρίσκει τον Καμπετσή στην περιοχή, αλλά ο Μήτογλου τον προλαβαίνει και κόβει τη μπάλα.

• 42’

ΓΚΟΛ! Ο Βιγιαφάνιες βρίσκει τον Σάντσες που βγάζει ωραία σέντρα από δεξιά, ο Μαουρίσιο πιάνει καρφωτή κεφαλιά, ο Κλέιμαν αποκρούει εντυπωσιακά, ο Καμπετσής σουτάρει και η μπάλα αφού κοντράρει στον Γκρίλο καταλήγει στα δίχτυα (0-1).

• 45’

Ο Φεράρι περνάει τον Αϊτόρ από αριστερά και βγάζει φαρμακερή σέντρα αλλά ο αμαρκάριστος Μπαρτόλο δεν βρίσκει τη μπάλα από τη μικρή περιοχή.

• 51’

Ιδανικό γύρισμα του Φεράρι από αριστερά, ο αμαρκάριστος Κιάκος σουτάρει πάνω από τα δοκάρια.

• 65’

ΓΚΟΛ! Υποδειγματική αντεπίθεση του Παναθηναϊκού, με τον Μαουρίσιο να τροφοδοτεί ιδανικά τον Αϊτόρ κι αυτός τον Ιωαννίδη που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (0-2).

• 88’

Σέντρα του Φεράρι από αριστερά, ο Ριένστρα σουτάρει από το ύψος της μικρής περιοχής, ο Διούδης αποκρούει σε κόρνερ.

• 1

Η πίεση που άσκησε ο Βόλος στη μεσαία ζώνη, είχε ως αποτέλεσμα τα πολλά αβίαστα λάθη των παικτών του Παναθηναϊκού, αλλά οι γηπεδούχοι σπατάλησαν τις υποσχόμενες ευκαιρίες τους στο πρώτο ημίχρονο και ειδικά έως το 25'.

• 2

Η αλλαγή νοοτροπίας, η αύξηση της συγκέντρωσης και η υποδειγματική αμυντική λειτουργία των παικτών του Παναθηναϊκού στο δεύτερο ημίχρονο, παρά το γεγονός ότι αναγκάστηκαν να αγωνιστούν με αριθμητικό μειονέκτημα για 40 λεπτά.

• 3

Η επιβλητική παρουσία του Ζοσέ Μαουρίσιο στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά και η πολλή δουλειά του Λούκας Βιγιαφάνιες στο ανασταλτικό σκέλος προκειμένου να καλυφθεί η υπεραριθμία των γηπεδούχων στον άξονα της μεσαίας γραμμής.

Οι δύο σκόρερ του Παναθηναϊκού στο σημερινό ματς και καλοί φίλοι έξω από το γήπεδο, είχαν κάθε λόγο να ποζάρουν χαμογελαστοί μετά το τέλος του εκτός έδρας αγώνα με το Βόλο.

88
Ζοσέ Μαουρίσιο
Μπορεί να μην σκόραρε, ούτε να έδωσε ασίστ, ήταν ωστόσο ο εγκέφαλος του Παναθηναϊκού στο νευραλγικό χώρο της μεσαίας γραμμής και πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, με αποκορύφωμα την ενέργειά του στη φάση του δεύτερου γκολ.

37
Φάουστο Γκρίλο
Ο Αργετινός αμυντικός είχε την ατυχία να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στο σουτ του Καμπετσή προς την εστία και το γεγονός αυτό επηρέασε την απόδοσή του στη συνέχεια του ματς. Εκανε αρκετά λάθη και δεν κατάφερε να αντεπεξέλθει στις απαιτήσεις του ματς.

27
Φώτης Ιωαννίδης
Το γκολ που σημείωσε ήταν το πλέον καθοριστικό με βάση την εξέλιξη του παιχνιδιού και επί της ουσίας κλείδωσε τη νίκη για τους πράσινους. Εδωσε μεγάλες μάχες και σε κάθε ματς φροντίζει να δικαιώνει τον προπονητή του. Το ίδιο ισχύει και για τον Καμπετσή.

Ο διαιτητής Ευαγγέλου από την Αθήνα έδειξε με μεγάλη ευκολία απευθείας κόκκινη κάρτα στον Χουάνκαρ στο 54' για χτύπημα στον Γκρίλο, αλλά δεν έβγαλε ως όφειλε τη δεύτερη κίτρινη στον Κιάκο για κλοτσιά στον Καμπετσή στο 60'. Χωρίς λάθη οι βοηθοί του.

«Συνεχίζουμε την προπόνηση»: Το μήνυμα της ΑΕΚ ενόψει του «τελικού» με τον Ολυμπιακό (vid)