• 81' Λούκας Σάσα
  • 30' Λίντσεϊ Ροζ
Κοκκινες καρτες
  • 35' Λίντσεϊ Ροζ

Ο Ατρόμητος προηγήθηκε 2-0, αλλά ο Άρης αν και με δέκα παίκτες κατάφερε να το γυρίσει (2-2) και να πάρει έναν πολύτιμο βαθμό μέσα στο Περιστέρι.

Το παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά φάνηκε ότι θα έχει καλό ρυθμό, όμως οι δυο ομάδες εγκλωβίστηκαν στα δυνατά μαρκαρίσματα, στα πολλά φάουλ και στα νεύρα που μεταφέρθηκαν μέχρι την εξέδρα. Η πρώτη αξιόλογη στιγμή ήρθε από τους φιλοξενούμενους με το επικίνδυνο γύρισμα του Μπερτόλιο στο 18’ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Ο Ατρόμητος έδειχνε να έχει μεγαλύτερη διάθεση αλλά αδυνατούσε να δημιουργήσει φάσεις. Στο 35’ μια ατομική ενέργεια του Ενσικουλού είχε ως τελικό αποδεκτή τον Μουνίθ ο οποίος σούταρε με την μπάλα να βρίσκει στο χέρι του Ρόουζ. Ο Ευαγγελου είδε την παράβαση, έδωσε το πέναλτι και την δεύτερη κίτρινη κάρτα στον αμυντικό του Άρη. Ο Μανούσος ευστόχησε από τα έντεκα βήματα και έκανε το 1-0. Ο Ατρόμητος με το αριθμητικό πλεονέκτημα ήθελε να καθαρίσει νωρίς το ματς και το πέτυχε στο 51’ με τον Μουνίθ να κάνει εντυπωσιακή ενέργεια και με ωραίο πλασέ να στέλνει την μπάλα στο παραθυράκι του Σιαμπάνη.

Εκεί που το παιχνίδι φαινόταν να τελειώνει για τον Ατρόμητο ένα λάθος του Γκαλβάο έβαλε τον Άρη και πάλι στο ματς με τον Κάτσε να μειώνει σε 2-1 με κοντινό πλασέ στο 61’. Λίγο αργότερα (68’) ο Άρης έφτασε κοντά στην ισοφάριση με τον Γιαννιώτη να αποκρούει το σουτ του Σάσα και στη συνέχεια της φάσης τον Ματίγια να στέλνει την μπάλα άουτ.

Η ανατροπή για τον Άρη ήρθε τελικά στο 81’ με το πλασέ του Σάσα έπειτα από γύρισμα του Μαντσίνι. Το 2-2 άναψε για τα καλά το ματς με τις δυο ομάδες να ψάχνουν το γκολ της νίκης. Η ισοπαλία έμεινε μέχρι το τέλος με τον Αρη να νιώθει δίκαια ο μεγάλος κερδισμένος του αγώνα.

• 9

Ο Νταμίρ Κάναντι επέστρεψε σε σύστημα με τρία στόπερ ενώ φρέσκαρε τη μεσαία γραμμή του δίνοντας ταχύτητα με τους Νατσο-Χαρίση και τους Γκάλο-Τομασεβιτς στις πλευρές. Ο Αυστριακός είδε το ματς να του βγαίνει μετά την αποβολή του Ρόουζ, αλλά και με τον Μουνίθ να τον δικαιώνει για την επιλογή του να τον ξεκινήσει. Εκεί που έδειχνε να κρατάει το παιχνίδι στα χέρια του, ο Κάναντι έδειξε ότι φέτος είναι ντεφορμέ καθυστερώντας να φρεσκάρει την ομάδα του, κλείνοντας την πίσω, με αποτέλεσμα να το πληρώσει. Ακόμα και οι αλλαγές του φάνηκε τελικά να μπερδεύουν περισσότερο την ομάδα του.

• 9

Ο Ακης Μάντζιος παρέταξε τον Άρη με 4-2-3-1. Το ματς του στράβωσε από το το πρώτο μέρος με την αποβολή του Ρόουζ, ωστόσο ο Έλληνας τεχνικός το πάλεψε στην επανάληψη βάζοντας τους Σίλβα και Κάτσε που δημιούργησαν πολλους κινδύνους. Ο προπονητής του Αρη παρά το αριθμητικό μειονέκτημα έκανε ρεσιτάλ κοουτσάρισματος κερδίζοντας κατά κράτος τον Κάναντι στο δεύτερο μέρος. Η ανατροπή του Αρη είχε ξεκάθαρα την δίκη του σφραγίδα.

84'

Μπορεί η αποβολή του Ρόουζ και το γκολ του Μανούσου από το σημείο του πέναλτι να έδειχνε με βάση την εξέλιξη του αγώνα πως θα ήταν η καθοριστική φάση, ωστόσο η αντεπίθεση του Αρη και το γκολ της ισοφάρισης του Σάσα, αναμφίβολα ήταν η στιγμή που ξεχωρίζει στο αποψινό παιχνίδι στο Περιστέρι.

• 18’

Καλή στιγμή για τον Αρη με τον Μάνο να μην μπορεί να βρει την μπάλα από το ύψος της μικρής περιοχής και έπειτα από παράλληλα πάσα του Μπερτόγλιο.

• 23’

Καλό δυνατό ευθύβολο σουτ του Μπερτόγλιο έξω από την περιοχή η μπάλα πέρασε άουτ.

• 35’

Ο Ατρόμητος κερδίζει πέναλτι για χέρι του Ρόουζ σε σουτ του Μουνίθ. Ο Γάλλος μάλιστα αντίκρισε και κόκκινη κάρτα, αφού στην φάση αυτή ο Ευαγγέλου του έδειξε δεύτερη κίτρινη κάρτα.

• 37’

ΓΚΟΛ για τον Ατρόμητο! Ο Μανούσος με άψογη εκτέλεση πέναλτι ευστόχησε από τα έντεκα βήματα και έκανε το 1-0 για τους Περιστεριώτες.

• 51’

ΓΚΟΛ για τον Ατρόμητο! Απίστευτης ομορφιάς γκολ από τον Χουάν Μουνίθι που απέφυγε τους Δεληζήση και Σάσα και με ένα εξαιρετικό σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι της εστίας του Σιαμπάνη.

• 59’

ΓΚΟΛ για τον Αρη! Μετά το λάθος του Γκαλβάο, οι δύο αλλαγές του Μάντζιου, Σίλβα και Κάτσε συνδυάζονται έξοχα με τον τελευταίο να νικάει με πλασέ τον Γιαννιώτη που παρά την προσπάθεια που έκανε δεν μπόρεσε να διώξει την μπάλα.

• 67’

Διπλή ευκαιρία για τον Αρη. Αρχικά ο Σάσα με σουτ από πλάγια θέση και έπειτα ο Ματίγια που πήρε το ριμπάουντ από την απόκρουση του Γιαννιώτη, άγγιξαν την ισοφάριση.

• 84’

ΓΚΟΛ για τον Αρη! Ενας ακόμα εξαιρετικός συνδυασμός, αυτή τη φορά από την αντίθετη πλευρά, την δεξιά, έφερε το γκολ της ισοφάρισης με τον Σάσα να είναι ο σκόρερ και ο Μαντσίνι ο παίκτης που έβγαλε την ασίστ.

• 1

Σαφέστατα η αποβολή του Ρόουζ και η αλλαγή συσχετισμών μέσα στον αγωνιστικό χώρο έπαιξε μεγάλο ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα. Σε ένα κλειστό παιχνίδι χωρίς φάση, ο Αρης όχι μόνο έμεινε πίσω στο σκορ, αλλά αναγκάστηκε να αλλάξει άρδην τα πλάνα του...

• 2

Για μία ακόμα φορά οι αλλαγές του Μάντζιου επιδρούν θετικά στο παιχνίδι του Αρη. Οι Σίλβα, Κάτσε (και στη συνέχεια ο Μαντσίνι) όπως και στο Αλκαζάρ, έτσι και σήμερα με το που μπήκαν στο γήπεδο, έδωσαν πράγματα στους Κιτρίνους και ένα γκολ που προήλθε από δικό τους συνδυασμό.

• 3

Η αφέλεια του Ατρόμητου να διαχειριστεί ένα παιχνίδι που ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0 και παίκτη παραπάνω. Η ομάδα του Νταμίρ Κάναντι τα έκανε μετά το γκολ του Μουνίθ, όλα λάθος με αποτέλεσμα να δει τον Αρη να ισοφαρίζει το παιχνίδι.

Το δικό τους μήνυμα ενόψει της αυριανής ημέρας που είναι η επέτειος από τον θανάτου του Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου έστειλαν οι οπαδοί του Ατρομήτου, μέσω ενός πανό που κρεμάστηκε στις κερκίδες του γηπέδου. Δεν ξεχνάμε, δεν συγχωρούμε», έγραφε αυτό.

88
Λούκας Σάσα
Δεν είναι μόνο το γκολ της ισοφάρισης που πέτυχε. Ο Βραζιλιάνος μέσος τα έκανε όλα στο γήπεδο. Ξεκίνησε ως αμυντικό χαφ, στη συνέχεια έπαιξε δεξί μπακ και από εκείνη τη θέση σκόραρε. Είχε ανάγκη από μία τέτοια εμφάνιση.

92
Λίντσεϊ Ρόουζ
Παραλίγο να γίνει ο... μοιραίος. Αποβλήθηκε με δύο κίτρινες κάρτες. Η δεύτερη στη φάση του πέναλτι. Ομως παρόλα αυτά οι συμπαίκτες του του έκαναν... δώρο τον βαθμό της ισοπαλίας.

14
Χουάν Μουνίθ
Θα μπορούσε να είναι ο MVP συνολικά του αγώνα. Και πάλι όμως ήταν ο κορυφαίος για την ομάδα του. Κέρδισε το πέναλτι και την αποβολή και πέτυχε ένα εξαιρετικό τέρμα. Οσο έπαιξε έδινε το κάτι παραπάνω στους γηπεδούχους.

Yπήρξαν φάσεις προς συζήτηση. Η μία εξ' αυτών ήταν το πέναλτι και η αποβολή που δόθηκε υπέρ του Ατρόμητου για χέρι του Ρόουζ σε σουτ του Μουνίθ. Στον Αρη, «φωνάζουν» για το γεγονός πως δόθηκε κάρτα (ήταν η δεύτερη για τον στόπερ των Κιτρίνων) με αποτέλεσμα οι Κίτρινοι να μείνουν με παίκτη λιγότερο, αλλά και για μια φάση σε ένα μαρκάρισμα του Χαρίση πάνω στον Μαντσίνι (είδε κίτρινη ο Ελληνας μέσος). Επίσης, οι φιλοξενούμενοι που είχαν παράπονα, διαμαρτυρήθηκαν και για πέναλτι στον Μάνο.

Ατρόμητος - Άρης 2-2