• 60' Ασούμπρε
  • 22' Μιλοσάβλιεβιτς
  • 29' Μόρας
  • 63' Ασούμπρε

Ο Αστέρας φέτος πραγματικά είναι... φάντασμα του εαυτού του. Η ομάδα της Τρίπολης γι΄ άλλο ένα ματς παρότι ξεκίνησε καλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη και έτσι δεν μπόρεσε να ξεφύγει από τις ουρά της βαθμολογίας. Από την άλλη η ΑΕΛ παρουσίασε ένα πολύ καλό πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε την ισοπαλία, με την οποία έμεινε σε τροχιά πλέι - οφ.

Ο Αστέρας Τρίπολης μπήκε αποφασισμένος από την αρχή του αγώνα για να καθαρίσει το ματς και να πάρει τη νίκη.

Η πρώτη φάση του αγώνα του άνηκε στους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν και την πρωτοβουλία των κινήσεων μέχρι το 30 λέπτό του αγώνα, όταν και η ΑΕΛ άρχισε να ισοροπεί το παιχνίδι.

Το μεγάλο πρόβλημα της ΑΕΛ ήταν στον... αέρα. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο όλες οι ευκαιρίες των γηπεδούχων προέκυπταν είτε από σέντρες είτε από στατικές φάσεις. Οι αλλαγές της ΑΕΛ ανέβασαν την απόδοση της ομάδας και έτσι στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν απόλυτα ισορροπημένο.

Μάλιστα η ΑΕΛ απάντησε στο γκολ του Μπαράλες , με ωραίο τέρμα του Ασούμπρε και έκανε το 1-1. Το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο είχε μια άγρια ομορφιά και τις δύο ομάδες να παλεύουν μ΄ότι έχουν για τη νίκη.

Το ματς έληξε 1-1 με τον Αστέρα να μένει... καρφωμένος στη ζώνη του υποβιβασμού.

• 30

Ο Μίλαν Ράσταβατς έστησε πολύ καλά την ομάδα, με αποτέλεσμα ο Αστέρας να μπει δυνατά και να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι έριξαν την απόδοση τους στο δεύτερο ημίχρονο και ο Ράσταβατς δεν βοήθησε την ομάδα με τις... πινελιές του από τον πάγκο.

• 33

Ο Μιχάλης Γρηγορίου έστησε την ομάδα με σύστημα 3-5-2, με την επιλογή του να μην κρίνεται ιδιαίτερα ορθή. Παρόλα αυτά βλέποντας ότι η ομάδα δεν τραβάει έκανε αλλαγές, οι οποίες βοήθησαν τα μέγιστα ώστε τόσο να ισοφαρίσει η ΑΕΛ. Με λίγα λόγια το κοουτσάρισμα του Έλληνα προπονητή αξιολογείται ως καλό.

• 3΄’

Ο Αστέρας επιτέθηκε από αριστερά, με τον Μπαράλες να πετάγεται μέσα στην περιοχή, αλλά την κεφαλιά του να περνάει άουτ.

• 19΄’

19΄ Γκολ για τον Αστέρα Τρίπολης! Ο Καπίγια έκανε τη σέντρα και ο Μπαράλες με υπέροχη κεφαλιά έκανε το 1-0, μη αφήνοντας περιθώριο αντιδρασης στον τερματοφύλακα της ΑΕΛ.

• 30’

Ευκαιρία για τον Αστέρα! Εκτέλεση φάουλ από τον Καπίγια, κεφαλιά - πάσα του Σουάρες, με την άμυνα της ΑΕΛ να διώχνει προτού βρεθεί φάτσα με την εστία ο Μπαράλες.

• 37΄’

Ευκαιρία για την ΑΕΛ! Σέντρα του Σετσέροβιτς,γύρισμα του Μιλοσάβλιεβιτς, με την μπάλα να καταλήγει στον Νούνες, αλλά αυτός δεν μπόρεσε να σκοράρει με κεφαλιά από κοντά.

• 45+2΄’

Ο Τζοβάρας έδειξε πέναλτι μετά από πτώση του Σεσέροβιτς μέσα στην περιοχή.Στη συνέχεια όμως αφού είδε την φάση με την χρήση του VAR πήρε την σωστή απόφαση και ακύρωσε την υπόδειξη.

• 47΄’

Ο Καπίγια έκανε τη εκτέλεση στο φάουλ, με τον Ιγλέσιας να παίρνει την κεφαλιά αλλά να μην καταφέρνει να τη στείλει στα δίχτυα.

• 59΄’

Τεράστια ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Κώτσιρας έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, με τον Μπαράλες να μην μπορεί να σκοράρει.

• 60΄’

Γκολ για την ΑΕΛ! Ο Ουάρντα πάσαρε στον Νούνιτς, αυτός με υπέροχη ενέργεια πέρασε τον αμυντικό του Αστέρα και ο Ασούμπρε με ωραίο πλασέ έκανε το 1-1.

• 77΄’

Ευκαιρία για την ΑΕΛ! Μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Αστέρα, η μπάλα στρώθηκε στον Μπούστο, το σουτ του οποίου σταμάτησαν οι αμυντικοί των γηπεδούχων.

• 82΄’

Ευκαιρία για τον Αστέρα! Πανέμορφο σουτ του Λουίς Φερνάντεθ, με την μπάλα να περνάει οριακά άουτ.

• 86΄’

Ευκαιρία για τον Αστέρα! Γύρισμα του Κώτσιρα, με τον Μπαράλες να μην προλαβαίνει την μπάλα!

23
Ασούμπρε Ζαν Λοκ
Ο Ζαν Λουκ Ασούμπρε ήταν ο πραγματικός MVP του αγώνα. Η είσοδος του στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε την ιστορία του αγώνα, μιας και με το γκολ του χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στην ΑΕΛ. Τρομερή εμφανιση από τον ποδοσφαιριστή, ο οποίος έκανε ότι ήθελε την άμυνα του Αστέρα.

5
Μιχαήλ Αλέξης
Τραγική εμφάνιση από τον αμυντικό των φιλοξενούμενων, ο οποίος δεν ήταν καθόλου καλός όσο αγωνίστηκε. Αρκετά τα προβλήματα που του δημιούργησε ο Μπαράλες.

17
Ιγκλέσιας Ματίας
Αρκετά καλή εμφάνιση από τον Ιγκλέσιας για άλλο ένα ματς, ο οποίος αποτέλεσε τον πυλώνα του Αστέρα στο κέντρο. Βοήθησε τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά την ομάδα του.

Γενικά καλή μπορεί να χαρακτηριστεί σήμερα η διαιτησία του Γιώργου Τζοβάρα, ο οποίος παρότι έκανε λάθος στο πέναλτι που έδωσε στην ΑΕΛ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με την βοήθεια του VAR το πήρε πίσω και έτσι το διόρθωσε.

Έξαλλοι στον Άρη, με τον VAR Kομίνη αλλά και με Περέιρα!