Ο Ζόαν Σάστρε ήταν ο λυτρωτής του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι απέναντι στην ΑΕΚ, σκοράροντας το νικητήριο γκολ του Δικεφάλου του Βορρά και διαμορφώνοντας το τελικό 3-2 στο μεγάλο παιχνίδι της 8ης αγωνιστικής των play off της Super League.

Το... απίστευτο της υπόθεσης, είναι το γεγονός ότι ο Ζόαν Σάστρε ζήτησε αλλαγή ένα λεπτό πριν πετύχει το γκολ, καθώς σε μία κόντρα με παίκτη της «ένωσης» τραυματίστηκε στο πόδι και έδειξε πως δεν μπορεί να συνεχίσει. Εν τέλει, «έσφιξε τα δόντια» και συνέχισε στην αναμέτρηση και μερικές στιγμές αργότερα έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Αθανασιάδη για το 3-2.

Άλλωστε, ο Βιεϊρίνια που ήταν να τον αντικαταστήσει στα δεξιά της άμυνας, μπήκε τελικά στη θέση του Τάισον και αγωνίστηκε ως εξτρέμ στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Το απίστευτο παιχνίδι της μοίρας με Σάστρε: Ένα λεπτό πριν σκοράρει ζήτησε αλλαγή λόγω ενοχλήσεων!