Διαβάστε αναλυτικά την ατομική κριτική των Πρασίνων:

Μπαρτλομιέι Ντραγκόφσκι    5
Δέχτηκε τρία γκολ αλλά προσωπική ευθύνη δεν φέρει σε κάποιο ο Πολωνός πορτιέρο. Είχε κάποιες επεμβάσεις στο ενεργητικό του, αλλά μέχρι εκεί.

Χουάνκαρ    2
Ένα από τα δυσκολότερα βράδια του στο Τριφύλλι πέρασε ο Ισπανός μπακ με αντίπαλο τον Ελίασον. Ξεκίνησε το ματς κάνοντας ένα σωτήριο κόψιμο προ του Σουηδού, στη συνέχεια ο προσωπικός του αντίπαλός τον έκανε να βλέπει... εφιάλτες.

Τιν Γεντβάι    3
Κακό βράδυ για τον Κροάτη στόπερ. Δέχτηκε μεγάλη πίεση από τους Πόνσε και Αραούχο, δεν είχε καλή συνεργασία επικοινωνία με τον Ακαϊντίν και ο Παναθηναϊκός δέχτηκε τρία γκολ.

Σαμέτ Ακαϊντίν    2
Από τους μοιραίους του Παναθηναϊκού στη Ν.Φιλαδέλφεια. Τραγικό λάθος, κάνοντας δώρο το δεύτερο γκολ στην ΑΕΚ. Έχει ευθύνη και στο πρώτο γκολ όπου δεν έκοψε τον Ελίασον πριν σκοράρει. Ίσως και η χειρότερη εμφάνισή του με τα πράσινα.

Γιάννης Κώτσιρας    6
Οριακά διασώθηκε από το ναυάγιο των Πρασίνων, χωρίς και πάλι βέβαια να σώσει τα ασυμμάζευτα της άμυνας. Είχε ένα σωτήριο κόψιμο στον Πινέδα στο α' ημίχρονο, ενώ θα μπορούσε να γραφτεί διαφορετικά η ιστορία του ντέρμπι αν του δινόταν το πέναλτι στο μαρκάρισμα του Αραούχο στο 1-0. Και πάλι βέβαια δεν έπιασε τα στάνταρ προηγούμενων αγώνων.

Τάσος Μπακασέτας    3
Πολύ Μακριά από τον καλό του εαυτό ο διεθνής άσος. Ο Παναθηναϊκός είχε αναιμική παρουσία επιθετικά και δεν του βγήκε τίποτα απ' όσα επιχείρησε.

Άνταμ Τσέριν    4
Ούτε εκείνος ξέφυγε από τη μετριότητα του Παναθηναϊκού. Με ανασταλτικά κυρίως καθήκοντα, όμως και πάλι δεν μπόρεσε να προσφέρει, χάνοντας τις περισσότερες μονομαχίες.

Γουίλιαν Αράο    6
Από τους λίγους που προσπάθησε να κόψει τις κατά κύματα επιθέσεις της ΑΕΚ. Όχι ότι έσωσε και πολλά πράγματα βέβαια ο Βραζιλιάνος, αλλά δεν είχε και βοήθειες.

Δημήτρης Λημνιός    4
Δεν δικαίωσε τον Τερίμ που του έδωσε φανέλα βασικού για δεύτερο σερί ματς. Δεν φάνηκε καθόλου στο πρώτο 45λεπτο επιθετικά, ενώ δεν έδωσε βοήθειες και στον Χουάνκαρ που αντιμετώπισε πολλά προβλήματα. Δικαίως αντικαταστάθηκε.

Σεμπαστιάν Παλάσιος    4
Είχε ένα ωραίο σουτ, καταγράφοντας την πρώτη τελική του Παναθηναϊκού στο ματς και... τέλος. Η επιστροφή του στην ενδεκάδα συνδυάστηκε με μία πολύ κατώτερη των περιστάσεων εμφάνιση και έγινε αλλαγή στο ημίχρονο.

Φώτης Ιωαννίδης    4
Κλείστηκε υποδειγματικά από τους προσωπικούς αντιπάλους του, τόσο -κυρίως- από τον Κάλενς, όσο και από τον Βίντα. Ο Ντελαζό άφηνε το σκληρό παιχνίδι κι αυτό ευνόησε τους αμυντικούς της ΑΕΚ, που κατάφεραν να τον βγάλουν εκτός παιχνιδιού.

ΑΛΛΑΓΕΣ

Γιώργος Βαγιαννίδη    -
Πέρασε στο ματς αντί του Κώτσιρα στο 77', όταν πια όλα είχαν κριθεί.

Αντράζ Σπόραρ    3
Από τις πρώτες αλλαγές του Τερίμ, με την έναρξη του β' μέρους. Απλή αναφορά στο φύλλο αγώνα ο Σλοβένος επιθετικός.

Φίλιπ Μλαντένοβιτς    5
Αντικατέστησε τον Χουάνκαρ στο 64' και προφανώς δεν θα μπορούσε να είναι χειρότερος. Δεν έκανε κάποιο σοβαρό λάθος πάντως.

Τόνι Βιλένα    4
Ούτε εκείνος μπόρεσε να ξεχωρίσει. Ο Παναθηναϊκός έχασε τη μάχη του κέντρου και στο β' μέρος που αγωνίστηκε από την αρχή ο Ολλανδός μέσος.

Μπέντζαμιν Βέρμπιτς    4
Δεν του έλειψε η διάθεση, αλλά καμία αποτελεσματικότητα στις ενέργειές του. Πέντε λεπτά μετά την είσοδό του έγινε και το 3-0 και τα πάντα τελείωσαν.

Κριτική Παναθηναϊκού: Λίγος στο ντέρμπι της χρονιάς