Τα τελευταία χρόνια η Νιούκαστλ βάζει δύσκολα στους Gunners όμως δεν κατάφερε να το κάνει και αυτή τη φορά στο Λονδίνο. Η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα πήρε το ανέλπιστο δώρο του γρήγορου 1-0 και στη συνέχεια «πάτησε» εκείνη του Έντι Χάου φτάνοντας στο επιβλητικό 4-1 στο δεύτερο μέρος. Έτσι, η Άρσεναλ πέρασε στο -2 από το Νο1 της Premier League και επέστρεψε στο -1 από τη 2η, Μάντσεστερ Σίτι, που νωρίτερα λύγισε εκτός έδρας την Μπόρνμουθ.

Στο 18’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους όταν μετά από κόρνερ του Σάκα, ο Μαγκαλάες πήρε την κεφαλιά, ο Κάριους απέκρουσε αρχικά και έπειτα από μια έως… κωμική φάση πάνω στη γραμμή, ο Σβεν Μπότμαν χρεώθηκε αυτογκόλ. Το 1-0 διατηρήθηκε για μόλις 6 λεπτά καθώς σε εκείνο το σημείο ο Ζορζίνιο ύψωσε την μπάλα για τον Μαρτινέλι, ο οποίος κινήθηκε στα δεξιά και γύρισε στην καρδιά της άμυνας της Νιούκαστλ, απ’ όπου ο Χάβερτς πλάσαρε στην κενή εστία. Το 2-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη και το 65’ έγινε το 3-0 από τον Σάκα ο οποίος κινήθηκε εκπληκτικά μέσα στην περιοχή και με πλασέ βρήκε την απέναντι γωνία, ενώ τον δείκτη του σκορ στο 4-0 ανέβασε ο Πολωνός σέντερ-μπακ, Κίβιορ, στο 69’ έπειτα από κόρνερ του Ράις. Το μόνο που κατάφερε να κάνει η Νιούκαστλ ήταν να πετύχει το γκολ της τιμής στο 84’ με την καταπληκτική κεφαλιά του Γουίλοκ στο παραθυράκι για να διαμορφωθεί έτσι το τελικό 4-1.

Άρσεναλ - Νιούκαστλ 4-1