Δεν διαθέτω κληρονομικό χάρισμα για να ξέρω ποιος θα κατακτήσει αύριο Παρασκευή το πρωτάθλημα μπάσκετ. Προφανέστατα, τούτη την ώρα, με ανατροπή… στην ανατροπή, με 2-2 από 0-2, με επιστροφή του πλεονεκτήματος έδρας και με ψυχολογία στα ουράνια, ο Παναθηναϊκός ξαναπήρε τον τίτλο του φαβορί. Το ΟΑΚΑ θα «καίει» από τους φίλους του πρωταθλητή Ευρώπης και οι παίκτες του Αταμάν μοιάζουν έτοιμοι να επαναλάβουν αυτό που πρώτη έκανε η ΑΕΚ το 2002 εις βάρος του ίδιου αντιπάλου, του Ολυμπιακού: Να κατακτήσουν το πρωτάθλημα με 3-2 επιστρέφοντας από 0-2! Ασύλληπτο αν σκεφτεί κανείς τι προηγήθηκε.

Αδιανόητο αν είδατε τι… συνάντησαν οι πράσινοι μέχρι να φτάσουν στα ουράνια του ΣΕΦ. Από τον εαυτό τους στο α’ ημίχρονο και, δυστυχώς, από τους διαιτητές της ΚΕΔ/ΕΟΚ του κ. Λιόλιου στο παιχνίδι.

Η διαιτητική τριάδα έκανε τους περισσότερους να… απορούν με τις αποφάσεις της οι οποίες στη συντριπτική πλειονότητα ήταν εις βάρος της ομάδας του Αταμάν και κάποιες από αυτές συνιστούν πραγματικές «ανακαλύψεις». Όπως το καλάθι του Χουάντσο που δε μέτρησε αλλά δόθηκε επιθετικό φάουλ και δύο βολές υπέρ του Ολυμπιακού!

Είναι υπέροχο να παρακολουθείς δύο ΟΜΑΔΑΡΕΣ να μάχονται στο παρκέ και θλιβερό να βλέπεις τους διαιτητές να μην μπορούν να σταθούν στο ύψος των περιστάσεων.

Δεν ξέρω -ούτε με ενδιαφέρει- ποιοι θα σφυρίξουν στο 5ο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ. Ας τους βρουν οι αρμόδιοι. Εκείνο που ΑΠΑΙΤΟΥΝ όλοι οι Ελληνες είναι η διαιτητική τριάδα που θα κληρωθεί να επιτρέψει στους μπασκετμπολίστες των δύο ομάδων να είναι οι πρωταγωνιστές. Και να μην «αμαυρώσουν» άλλο αυτή τη μυθική σειρά.

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε την κατάλληλη στιγμή και αφού πρώτα χρειάστηκε στο β΄ημίχρονο να αφήσει στα αποδυτήρια τον ανύπαρκτο στην άμυνα εαυτό του. Η ομάδα του Αταμάν είχε δεχθεί 51 πόντους και ο Ολυμπιακός σκόραρε πολύ εύκολα έχοντας από την επίθεση εξασφαλίσει ένα σημαντικό πλεονέκτημα που θα ήταν 10 πόντοι εάν ο Γκραντ δεν έβαζε το τελευταίο σουτ από… τη σέντρα.

Το β’ ημίχρονο ουδεμία σχέση είχε! Όχι μόνο επειδή ο Παναθηναϊκός δέχτηκε 34 πόντους, αλλά γιατί «κατάπιε» τον αντίπαλό του. Εχοντας αρχιστράτηγους στην αμυντική αντεπίθεση τον Γκραντ και τον Χουάντσο και βέβαια ΠΟΛΥΒΟΛΟ στην επίθεση τον υπερπαίκτη που ονομάζεται Κέντρικ Ναν. Τον τύπο που… δεν νοιώθει!

Ο Ναν ήταν εκτός αγώνα στις δύο πρώτες περιόδους αλλά μετά δεν έβλεπε κανέναν αντίπαλο. Αυτό σημαίνει ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ.

Με ένα εντυπωσιακό προσωπικό σόου πήρε την κατάσταση στα χέρια του και οδήγησε την ομάδα του στη μεγάλη ανατροπή. Ο Μπαρτζώκας προσπάθησε με κάθε τρόπο άμυνας να τον σταματήσει όμως ο Αμερικανός ήταν από τον πλανήτη ΝΒΑ.

Σε αυτούς τους τρεις προσθέστε το θηρίο Λεσόρ και τον ηγετικό Σλούκα και έχετε όλο το παζλ της «διπλής ανατροπής» διαμορφωμένο.

Ο Εργκίν Αταμάν παρουσίασε μια ομάδα πνευματικά πανέτοιμη στο πιο κρίσιμο σταυροδρόμι της σεζόν. Ο Παναθηναϊκός που προσγειώθηκε ανώμαλα μετά το Βερολίνο, βρήκε τα πατήματά του και με πάθος, στρατηγική και ηγετικές φυσιογνωμίες έκανε το «διπλό» που του ξανάδωσε το πλεονέκτημα.

Ο Επτάστερος έχει κατακτήσει άπειρους εγχώριους τίτλους και 7 Ευρωπαϊκά. Αν όμως πάρει ΑΥΤΟ το πρωτάθλημα, πραγματικά θα ΜΝΗΜΟΝΕΥΕΤΑΙ ως κάτι συγκλονιστικό τα τελευταία 30 χρόνια. Το «γιατί» θαρρώ πως το περιέγραψα…

Από την άλλη πλευρά ο Ολυμπιακός θεώρησε ότι, εύκολα ή  δύσκολα, στο ΣΕΦ θα έπαιρνε τη νίκη-πρωτάθλημα. Και στο α’ ημίχρονο φάνηκε πως είχε βρει τον δρόμο. Όμως ο σπουδαίος Νίκολα Μιλουτίνοφ δεν μπορεί διαρκώς να σηκώνει την ομάδα μόνος στις πλάτες του. Και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης δεν έφτανε για να καλύψει την επίθεση για την οποία άλλοι (Κάνααν, Πίτερς) πληρώνονται, μα όταν η μπάλα ζύγισε τόνους δεν την άντεξαν.

Στο ΟΑΚΑ, εκεί που έκανε το 0-1, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα θα κληθεί να δείξει εάν έχει ακόμη κουράγια. Κυρίως ψυχολογικά. Οι απαντήσεις την Παρασκευή.

Θα μνημονεύεται ως η «διπλή» νίκη-ανατροπή των τελευταίων 30 χρόνων!