:root { --competition-primary-color:#8a1538 ; --competition-secondary-color:#3f071d; --competition-solid-color:#3f071d; }
FIFA WORLD CUP 2022

Ξεκινάμε, λοιπόν, να δούμε τι έκαναν οι πέντε μουντιαλικοί άσοι της ΑΕΚ. Ο Μιλάντ Μοχαμαντί ήταν βασικός και στα τρία ματς του Ιράν που αποκλείστηκε με δύο ήττες και μία νίκη. Αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο του τελευταίου ματς με τις ΗΠΑ και επιστρέφει στην Ελλάδα με πρόβλημα στον προσαγωγό. Αν δούμε χρόνους, θα διαπιστώσουμε ότι αγωνίστηκε συνολικά 198 λεπτά.

Βασικός και σχεδόν αναντικατάστος ήταν ο Εχσάν Χατζισαφί. Ο αριστερός μπακ της ΑΕΚ φόρεσε και στα τρία ματς το περιβραχιόνιο του αρχηγού και αγωνίστηκε συνολικά 240 λεπτά. Ενώ προκάλεσε παγκόσμιο ενδιαφέρον με τις δηλώσεις που έκανε για όσα συμβαίνουν στο Ιράν παραμονές της πρεμιέρας με την Αγγλία.

Σε ό,τι αφορά τον Ορμπελίν Πινέδα, ήταν στον πάγκο στα δύο πρώτα ματς του Μεξικού, Έπαιξε 77 λεπτά και ήταν εκ των κορυφαίων στη νίκη (2-1) επί της Σαουδικής Αραβίας, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό και η «Ελ Τρι» αποκλείστηκε στη διαφορά τερμάτων από την Πολωνία...

Όσο για τον Σιμάνσκι, μπήκε ς αλλαγή στο 72΄ στον χθεσινό (30/11) αγώνα με την Αργεντινή, με την Πολωνία να γνωρίζει την ήττα αλλά να παίρνει την πρόκριση στην επόμενη φάση. Μέχρι στιγμής είναι ο μόνος «κιτρινόμαυρος» που θα παραμείνει στο Κατάρ και τον Δεκέμβριο.

Τέλος, ο Βίντα δεν έχει αγωνιστεί ακόμα με την ομάδα του, που χρειάζεται τουλάχιστον έναν βαθμό σήμερα (17:00) στην αναμέτρηση με το Βέλγιο, για να περάσει στους «16».

ΑΕΚ: Ο μέχρι στιγμής απολογισμός των πέντε «κιτρινόμαυρων» στο Μουντιάλ 2022!