Την επόμενη φάση του Conference League σκέφτεται ήδη η Γουέστ Χαμ που έκανε το τρία στα τρία μέσα στις Βρυξέλλες. Ένα γκολ του Σκαμάκα λίγο πριν το τέλος υπέγραψε το 0-1 στην έδρα της Άντερλεχτ, όμως τα αξιοσημείωτα ήρθαν σε άλλα γήπεδα.

Στην Τσεχία είχαμε ένα ακόμα θλιβερό περιστατικό, όταν ο Πολωνός τερματοφύλακας της Νις, Μάρτιν Μπούλκα δέχθηκε μπουκάλι μπύρας στον ώμο του, με αποτέλεσμα να τραυματιστεί.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε και από ένα λάθος του άλλου τερματοφύλακα, ήρθε το 0-1 που ήταν σανίδα σωτηρίας για την ομάδα της Κυανής Ακτής.

Την ίδια ώρα γράφτηκε ιστορία στην Τουρκία. Η Μπαλκάνι με γκολ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων επικράτησε με 3-4 της Σίβασπορ και έγινε η πρώτη ομάδα από το Κόσοβο που κερδίζει παιχνίδι σε φάση ομίλων.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των απογευματινών αγώνων του Conference League έχουν ως εξής:

2ος Όμιλος

Άντερλεχτ - Γουέστ Χαμ 0-1

(79’ Σκαμάκα)

Σίλκεμποργκ - Στεάουα 5-0

(3’ Κλίνγκε, 8’ Κουσκ, 35’ πεν. Χελένιους, 58’ Θόρνταρσον, 71’ Άνταμσεν)

Ντνίπρο - Βαντούζ 2-2

(5’ Ντόβμπικ, 79’ Πιχάλιονοκ / 26’ Φερ, 47’ Γκασέρ)

Σίβασπορ - Μπαλκάνι 3-4

(1’ Ούλβεσταντ, 75’ Γέσιλουρτ, 91’ Γιαταμπαρέ / 20’ Τάκι, 31’ Ποτόκου, 66’ Κορένιτσα, 94’ Κρασνίκι)

Conference League: Νίκη-πρόκριση για Γουέστ Χαμ, μπουκάλι μπύρας στον τερματοφύλακα της Νις! (vids)