MACCABI TEL AVIV
78 89
Unicaja Malaga
UNICAJA MALAGA

Η Μάλαγα έχει πάρει... φόρα στα τελευταία παιχνίδια και δείχνει ασταμάτητη! Η ομάδα του Χοάν Πλάθα, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο Τελ Αβίβ, κόντρα στην Μακάμπι, κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι, με σημείο αναφοράς την άμυνά της και να φτάσει σε ένα ακόμα «διπλό», το τρίτο της στην φετινή Euroleague.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα από την Ανδαλουσία έφτασε στο 7-8, έχοντας τέσσερα διαδοχικά θετικά αποτελέσματα στην φετινή Euroleague, την ίδια στιγμή που η «ομάδα του λαού» δεν έδωσε συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα, υποχωρώντας στο 8-7 με το πέρας του πρώτου γύρου.

Η Μακάμπι από τα πρώτα λεπτά του αγώνα κατάφερε να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης και χάρη στους Ρολ και Τζάκσον κατάφερε να προηγηθεί (13-10, 5'). Ο ΜακΚάλουμ με δικές του προσπάθειες έφερε σε θέση ισχύος την Μάλαγα (13-14), όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν. Κόουλ και Τάιους ανέλαβαν δράση και το δεκάλεπτο έκλεισε με την «ομάδα του λαού» να προηγείται με 22-19.

Το ξεκίνημα της Μακάμπι στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν εκρηκτικό! Ένα επί μέρους 10-0 έφερε την ομάδα του Σπάχια στο +13 (32-19, 13'). Η Μάλαγα προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά οι γηπεδούχοι κρατούσαν τα ηνία, χάρη στον Παραχούσκι (40-28, 16'). ΜακΚάλουμ και Όγκουστιν έκαναν εκ νέου αισθητή την παρουσία τους και η Μάλαγα μάζεψε τη διαφορά (45-39, 19'). Ο Κέιν, όμως, είπε την... τελευταία λέξη και χάρη σε δικό του καλάθι έγραψε το 47-39 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Η Μάλαγα μπήκε... μεταμορφωμένη στο δεύτερο μέρος. Η ομάδα του Ζοάν Πλάθα έπαιξε καλή άμυνα στα πρώτα λεπτά και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η διαφορά να μειωθεί, με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του (52-47, 23'). Ο Τζεφ Μπρουκ φώναξε παρών και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν (54-54, 25'). Ο Νόρις Κόουλ έδωσε... ανάσα στην ομάδα του για το +4 (58-54, 28'). Η... απάντηση όμως, δεν άργησε να έρθει και με τον Σερμαντίνι μπροστάρη οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν την κατάσταση για το 58-61 της τρίτης περιόδου.

Το ντέρμπι στο Τελ Αβίβ καλά κρατούσε, με τον Σερμαντίνι να διατηρεί την ομάδα του σε θέση οδηγού (64-66, 32'). Ο Τζάκσον με ένα μεγάλο σουτ και οι Παραχούσκι, Μασούρ με δικές τους προσπάθειες ανέτρεψαν την κατάσταση (71-70, 34'). Και πάλι, όμως, η Μάλαγα βρήκε λύσεις. Ο Σερμαντίνι συνέχισε να είναι αποτελεσματικός, ο Σουάρεθ με ένα πολύ μεγάλο σουτ και ο Νέντοβιτς με το φάουλ που πήρε από τον Κόουλ, έφεραν σε θέση ισχύος την Μάλαγα (73-79, 37').

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά, αλλά ένα σουτ του ΜακΚάλουμ διατήρησε σε απόσταση τους φιλοξενούμενους (75-82, 38'). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε απολύτως τίποτα, με την Μάλαγα να επικρατεί με 78-89!

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 47-39, 58-61, 78-89.