ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ
  • Τσολάκος
  • Μαγκλογιάννης
  • Χριστινάκης

Η εικόνα του Δικεφάλου ήταν απογοητευτική ως το 25’, όμως η συνέχεια ήταν ανατρεπτικά εκπληκτική, με τους παίκτες του Φώτη Τακιανού να βάζουν στο τέταρτο δεκάλεπτο 6/8 τρίποντα. Χάρισον (15π.), Φρίντρικσον (14π., 11ασ)., Σμιθ (16π.), Τσαϊρέλης (12π.) και η δυνατή άμυνα γύρισαν το ματς, με τον ΠΑΟΚ να ανεβαίνει στο 5-4, παραμένοντας σε τροχιά τετράδας.

Από την άλλη, ο Κολοσσός, που είχε κορυφαίο τον Γκάουντλοκ (20π.) και έπαιξε χωρίς τον τραυματία Περάντες στο δεύτερο ημίχρονο, υποχώρησε στο 3-6, ενώ ο και ο Κολοβέρος αγωνίστηκε μόλις 4' επίσης λόγω τραυματισμού.

Ως το +11 ο Κολοσσός με 8/16 τρίποντα

Με τον Γκάουντλοκ να ξεκινάει ζεστός με 6 πόντους, ο Κολοσσός προηγήθηκε 7-11, την στιγμή που ο ΠΑΟΚ βασιζόταν επιθετικά στον Άλστον (6π.). Ο Χάρισον αποχώρησε στα αποδυτήρια λόγω χτυπήματος και οι φιλοξενούμενοι με τον Μπραΐκοβιτς άνοιξαν κι άλλο τη διαφορά (11-18), ενώ δύο σερί τρίποντα του Ουτόμι διαμόρφωσαν το 15-26. Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ, με τον Τσαϊρέλη να δίνει επιθετικές λύσεις, κατάφερε να μειώσει στο 23-28 της πρώτης περιόδου.

Παρότι ο Δικέφαλος πλησίασε στον πόντο (27-28) στη συνέχεια δεν είχε καθαρό μυαλό και σωστές επιλογές στην επίθεση, με αποτέλεσμα ο Κολοσσός, που επέμενε στο μακρινό σουτ (8/16τρ. στο 20’), να ξεμακρύνει ξανά με 27-35. Και πάλι ο Άλστον βρήκε σερί πόντους για τους γηπεδούχους (34-37), αλλά τα αμυντικά κενά έδωσαν την ευκαιρία στους Ουτόμι και Γιόργκενσεν να γράψουν το 38-47 του ημιχρόνου.

Γύρισε από το -14 ο ΠΑΟΚ με τρίποντο ξέσπασμα

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως το πρώτο. Ο Γκάουντλοκ βρήκε πόντους από μακριά και από κοντά για το 40-54 και 46-60, με τον Φώτη Τακιανό να πηγαίνει σε κοντό σχήμα, θέλοντας να αλλάξει την εικόνα του αγώνα. Και στο τελευταίο δίλεπτο της τρίτης περιόδου ο ΠΑΟΚ έκανε ένα μικρό σερί 6-0 με Σχίζα και Σμιθ για το 61-66, που έδωσε αυτοπεποίθηση κι έκανε το ματς ντέρμπι.

Το μομέντουμ είχε περάσει πλέον στον ΠΑΟΚ. Ο Χάρισον έδωσε το έναυσμα για το ξέσπασμα στο Παλατάκι, ισοφαρίζοντας με τρίποντο σε 69-69 και με τον ίδιο τρόπο στην επόμενη επίθεση ο Φρίντρικσον έβαλε την ομάδα του για πρώτη φορά μπροστά (72-69).  Ο Κολοσσός δεν εκτελούσε πλέον σωστά, με την άμυνα του ΠΑΟΚ να έχει σφίξει.

Τσαϊρέλης και Γκίλμορ βρήκαν σκορ (81-74), με τον Φρίντρικσον επίσης να ανεβάζει την απόδοσή του, μοιράζοντας σωστά το παιχνίδι και πετυχαίνοντας ένα μεγάλο τρίποντο για το 87-76 στο 37’. Ο χρόνος δεν έφτανε για τον Κολοσσό, που είδε τον αντίπαλό του να κυριαρχεί και στις δύο μεριές του παρκέ, με τον Σχίζα να κάνει και το 91-78 στα 38’’ πριν το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 23-28, 38-47, 61-66, 93-81