Ο Προμηθέας δεν δυσκολεύτηκε καθόλου απέναντι στην αδύναμη ομάδα της Καρδίτσας με 87-75. Το σύνολο του Ηλία Παπαθεωδόρου "τελείωσε" το παιχνίδι ουσιαστικά από την πρώτη περίοδο, την οποία κέρδισε με επιμέρους σκορ 37-10 βάζοντας τις βάσεις της νίκης.

Η Καρδίτσα προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά η Πατρινή ομάδα επέβαλε τον ρυθμό της στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, χωρίς να αφήσει παραμικρό περιθώριο.

Για τους νικητές που είχαν επιθετικό πλουραλισμό ξεχώρισαν οι Καουάν (15π. 5ρ. 5.ασ.), Χρυσικόπουλος (13π. 3ρ.) και Ετσενίκε (13π. 8ρ.).

Από την πλευρά της Καρδίτσας πολύ καλή παρουσία είχαν ο Νίκος Δίπλαρος με 18 πόντους και ο Μπουσαμάν με 16.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με τον καλύτερο τρόπο στην αναμέτρηση θέλοντας να αποδείξουν εξ αρχής την ανωτερότητά τους. Και το έκαναν με εμφατικό τρόπο. Στο πρώτο τρίλεπτο οι παίκτες του Προμηθέα είχαν 3/4 τρίποντα και σε συνδυασμό με τα τελειώματα του Ετσενίκε (5 πόντοι) προηγήθηκαν με 18-4. Ο Χρυσικόπουλος με το δεύτερο τρίποντό του ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά η οποία ανέβηκε στους 17 πόντους, 21-4, λίγο πριν τη συμπλήρωση πέντε λεπτών αγώνα. Ο Ετσενίκε συνέχιζε να κάνει ζημιά στη ρακέτα της Καρδίτσας, με τη διαφορά να φτάνει για πρώτη φορά τους 20 πόντους, 26-6 και οι γηπεδούχοι δεν… σταμάταγαν κάνοντας ότι ήθελαν πάνω στο παρκέ. Με 8/17 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 23 ριμπάουντ και 11 ασίστ… πέταγαν φωτιές και «έκλεισαν» το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 37-10.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η Καρδίτσα έδειξε κάποια σημάδια… ζωής, τρέχοντας ένας μικρό σερί 0-6, διαμορφώνοντας το 37-16 και αναγκάζοντας τον Ηλία Παπαθεοδώρου να καλέσει σε τάιμ άουτ. Και αυτό ήταν το «κλειδί». Ο προπονητής των Πατρινών έκοψε τον ρυθμό των αντιπάλων του, ένα απίθανο τρίποντο από τον Μπαζίνα έβαλε τέλος στο σερί της Καρδίτσας και στο 15’ το σκορ ήταν 43-18. Ο Παπαθεοδώρου λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου έριξε και τον Γρηγόρη Πρέκα (17 χρονών)στο παρκέ με το ημίχρονο να «κλείνει» μες σκορ 48-26.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Καρδίτσα ουσιαστικά έψαχνε ένα θαύμα για να φανεί απειλητική και αυτό μόνο εύκολο δεν ήταν. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου είχε επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό της και όλα ήταν στο χέρι της. Στο 25’ η διαφορά ήταν στους 26 πόντους, 60-34, μετά από εντυπωσιακό κάρφωμα του Κόφι. Οι της Καρδίτσας προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεσή τους και να εκμεταλλευτούν το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι έριξαν τον ρυθμό τους και με επιμέρους σκορ, 18-24, στην τρίτη περίοδο μείωσαν σε 66-50. Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε το παραμικρό και δε θα μπορούσε να αλλάξει με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 78-60 στο 35' και το τελικό αποτέλεσμα να έρχεται απολύτως φυσιολογικά.

Τα Δεκάλεπτα: 37-10, 48-26, 66-50, 87-75.