Ο Αργεντίνος άσος πέτυχε 2 πόντους, αυτούς της νίκης για τη Ρεάλ, έχοντας 1/10 σουτ. Αλλά τι σημασία έχει, καθώς στο τέλος η δουλειά... έγινε. Ο Γκέρσον Γιαμπουσέλε ήταν ο πρώτος σκόρερ με 18 πόντους και 4/8 τρίποντα, ακολούθησε ο Σέρχιο Γιούλ με 15 και 4/9 τρίποντα, ενώ ο Τζάναν Μούσα είχε 13 πόντους και  7 ριμπάουντ. Κι ενώ έλειπαν οι Έντι Ταβάρες, Γκάμπριελ Ντεκ και Έλι Εντιαγέ.

Από την άλλη πλευρά ο Μάθιου Κοστέλο πέτυχε 16 πόντους, τους περισσότερους στην τρίτη περίοδο και Τσίμα Μονέκε 13, όσους έβαλε και ο Νίκο Μανιόν, ενώ ο Νίκος Ρογκαβόπουλος σκόραρε 4 πόντους στο πρώτο ημίχρονο.

Φουλ του... τριπόντου  και χέρι-χέρι οι δύο ομάδες

Η ισορροπία στο σκορ στο ξεκίνημα του αγώνα ήταν το κύριο χαρακτηριστικό, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματα και τον ρυθμό τους. Το ματς έμοιαζε με... διαγωνισμό τριπόντων στην αρχή καθώς και οι δύο πλευρές σκόραραν με συνέπεια πίσω από τα 6,75 (11-11 στο 6'). Μονέκε και Μανιόν βοήθησαν σε ένα σερί 7-0 της Μπασκόνια (23-16) λίγο πριν ο Χεζόνια γράψει με τρίποντο το 23-19 της πρώτης περιόδου.

Ο Γιαμπουσέλε ήταν «καυτός» από μακριά (3/4τρ.), βάζοντας τη Ρεάλ μπροστά (25-28), ενώ ο Χεζόνια με γκολ-φάουλ έδωσε το μεγαλύτερο προβάδισμα στην ομάδα του (29-34). Εκεί οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνά τους και σταδιακά επέστρεψαν. Ο Χάουαρντ ισοφάρισε (37-37) και ο ίδιος έγραψε και το 47-43 στο ημίχρονο, με την Μπασκόνια να κυριαρχεί στα ριμπάουντ (26-15), αλλά τη Ρεάλ να έχει «όπλο» τα τρίποντα (10/19).

Ανατροπή η Ρεάλ με Γιαμπουσέλε και Καμπάτσο

Οι εναλλαγές στο προβάδισμα δεν σταμάτησαν ούτε στην τρίτη περίοδο. Με διαδοχικά τρίποντα των Μούσα και Πουαριέ έγινε το 49-53, με τους Βάσκους να απαντούν με τον Κοστέλο για ένα σερί 7-0 και το 56-53. Το πάνω-κάτω συνεχίστηκε στο παιχνίδι, ο Γιουλ με ακόμα ένα τρίποντο (4/7) έκανε το 56-58. Ο Κοστέλο είχε «ζεσταθεί» και μαζί με τον Χάουαρντ έφεραν την ομάδα τους στο +7 (65-58), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 67-62.

Παρότι η Μπασκόνια έδειχνε να συντηρεί αυτή τη μικρή διαφορά, η Ρεάλ επέστρεψε. Τα τρίποντα των Κοζέρ και Γιαμπουσέλε έφεραν το ματς στα ίσια (75-75 στο 36')  και ο Καμπάτσο με το πρώτο του καλάθι στο παιχνίδι, έβαλε τη Ρεάλ ξανά σε θέση οδηγού με 77-79 στο 39'. Οι ομάδες έχαναν επιθέσεις και η τελευταία ανήκε στους γηπεδούχους. Στα 14'' για το φινάλε ο Χάουαρντ πήρε το τρίποντο, όμως αστόχησε και έτσι η Ρεάλ πήρε το διπλό στην πρεμιέρα.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 47-43, 67-62, 77-79