• Κάρλος Περούγκα
  • Ηλία Κορομηλάς

O Αμερικανός άσος ήταν εκείνος που ηγήθηκε στο τέλος της κανονικής διάρκειας αλλά και στην παράταση, πετυχαίνοντας συνολικά 19 πόντους, έχοντας επιπλέον 4 ασίστ και 4 κλεψίματα. Μοερμάν και Μοτεγιούνας συνείσφεραν από 14 πόντους, ενώ ο Ντιαλό είχε 15 πόντους μαζί με 9 ριμπάουντ. Για την Εφές ξεχώρισε ο Κλάιμπερν με 27 πόντους (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ) και ο Μίσιτς είχε 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ αλλά και 6 λάθη.

Το γύρισε με επιμέρους σκορ 15-2 η Μονακό

Με μεγαλύτερη όρεξη και αποτελεσματικότητα μπήκε στο ματς η Εφές που με δύο τρίποντα του Κλάιμπερν έφτασε στο 6-15 και με ακόμα ένα από τον Μίσιτς έκλεισε την περίοδο στο 12-20, έχοντας μάλιστα 7 ασίστ έναντι μηδενός των γηπεδούχων.

Η εικόνα του αγώνα ωστόσο άλλαξε στη δεύτερη περίοδο. Η Μονακό έτρεξε σερί 7-0 και παίρνοντας πόντους από Χολ και Μοερμάν προηγήθηκε 27-22, όμως η Εφές χάρη στους Εμπαγιέ και Ζίζιτς έμεινε κοντά στο σκορ στο ημίχρονο (36-35).

Συναρπαστικό φινάλε με εκατέρωθεν τρίποντα

Με τον Μοτεγιούνας σημείο αναφοράς και τον Μπλόσονγκεϊμ να δίνει επιθετικές λύσεις, η Μονακό ξέφυγε με 55-48 χάρη σε σερί 8-0. Εκεί που έδειχνε η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς να αποκτάει το μομέντουμ, η πρωταθλήτρια Ευρώπης επέστρεψε και με εφτά διαδοχικούς πόντους του Μπουμπουά πήρε και πάλι το προβάδισμα με 58-60 στο 30'.

Τα τρίποντα έδιναν και... έπαιρναν από τις δύο ομάδες, χωρίς ωστόσο να μπορεί κάποια από τις δύο να απομακρυνθεί (71-71 στο 35'). O Κλάιμπερν ήταν ζεστός και με δύο απανωτά τρίποντα έκανε το 75-77 και με ακόμα ένα δύσκολο καλάθι διαμόρφωσε το 80-82 στο 39' και στα 29" πριν το φινάλε ο Τζέιμς με ένα δικό του γνωστό εκτός ισορροπίας σουτ ισοφάρισε. Ο Μίσιτς αστόχησε στα 4'', όπως και ο Τζέιμς στην τελευταία επίθεση για να πάει το ματς στην παράταση.

Βγήκε μπροστά ο Τζέιμς

Τζέιμς και Οκόμπο έβαλαν τη Μονακό στο +4 (88-84), o Mίσιτς απάντησε φέρνοντας ξανά το ματς στα ίσια, ο Τζέιμς και πάλι έκανε το 90-88 και ο Ντιαλό με βολές το 92-88 ενώ λίγο πριν ο Εμπαγιέ είχε χάσει το δικό του ζευγάρι βολών. Ο ίδιος είχε στη συνέχεια 1/2 βολές και μετά από μια σιερά βολών το ματς έληξε στο 95-92.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 36-35, 58-60, 82-82 (κ.δ.), 95-92