Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στην αήττητη Ναντ, χάνοντας με 3-1 σετ (21-25, 27-25, 25-21, 25-21), στο πρώτο για την προημιτελική φάση του CEV Challenge Cup. Πλέον, οι «πράσινες» θέλουν καθαρή νίκη στην Γαλλία και επικράτηση στο «χρυσό» σετ για να πάρουν την πρόκριση.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά, αποκτώντας προβάδισμα τριών πόντων (8-5), όμως η Ναντ βρήκε άμεσα τις λύσεις για να φέρει στα ίσα το σετ (9-9). Οι «πράσινες» πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ (12-10), με την γαλλική ομάδα να ανατρέπει ξανά το σκορ και να παίρνει «αέρα» τεσσάρων πόντων (15-19). Μάλιστα, οι φιλοξενούμενες έφτασαν να έχουν πέντε set balls, ανοίγοντας το σκορ στα σετ με 21-25.

Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας μπήκαν και στο δεύτερο σετ έχοντας το προβάδισμα (6-2). Η Ναντ, όπως και στο εναρκτήριο σετ, μείωσε στο σκορ, όμως οι «πράσινες» διατηρήθηκαν μπροστά (15-13). Στα τέλη του σετ η διαφορά ξέφυγε στους τέσσερις πόντους για τον Παναθηναϊκό (22-18), με την Ναντ να ισοφαρίζει (22-22) αλλά να βλέπει τις γηπεδούχες να έχουν διπλό set ball (24-22). Οι Γαλλίδες ισοφάρισαν ξανά, με το σετ να κρίνεται στην παράταση και τον Παναθηναϊκό με το σκορ στο 25-25 να κάνει το απαραίτητο σερί για να ισοφαρίσει στα σετ με 27-25.

Στο τρίτο σετ, οι «πράσινες» έκαναν αρκετά λάθη στην υποδοχή, γεγονός που επέτρεψε στην Ναντ να φτάσε σε double score (7-14). Οι παίκτριες του Γιάννη Καλμαζίδη κατάφεραν να μειώσουν στο ελάχιστο, όμως είδαν ξανά τις φιλοξενούμενες να ξεφεύγουν (19-23) και εν τέλει να διπλασιάζουν τα σετ του με 25-21.

H Ναντ έχοντας το μομέντουμ με το μέρος της, στο τέταρτο σετ, πήρε διαφορά τεσσάρων πόντων (9-13) με τον Παναθηναϊκό να είναι σε ρόλο κυνηγού. Οι παίκτριες του Γιάννη Καλμαζίδη μείωσαν στους δύο πόντους (18-20), με τις Γαλλίδες να απομακρύνονται ξανά στο σκορ (19-23). Μάλιστα, οι φιλοξενούμενες είχαν τέσσερα match balls, κλείνοντας το σετ με 21-25 για το τελικό 3-1 στα σετ.

Τα σετ: 21-25, 27-25, 25-21, 25-21

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 7 (5/13 επ., 2 μπλοκ), Καρκάσες 8 (8/35 επ., 19% υπ. – 6% άριστες), Άτκινσον 17 (16/50 επ., 1 άσσος), Γκρότους 11 (11/23 επ., 88% υπ. – 50% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1 άσσος), Σάμανταν 12 (10/14 επ., 2 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 42% υπ. – 14% άριστες), Μπελιά (λ, 46% υπ. – 15% άριστες), Φουμάκη 1 (1 άσσος), Μεταξά, Γενιτσαρίδη 1 (1/3 επ., 43% υπ. – 29% άριστες).

ΝΑΝΤ (Όσκαρ Ερνάντεζ): Κιν 16 (13/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γιάσπερ 7 (7/28 επ., 78% υπ. – 30% άριστες), Ροτάρ 14 (11/31 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 55% υπ. – 16% άριστες), Μιμς 21 (18/53 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κούρταγκιτς 17 (11/17 επ., 6 μπλοκ), Καράσοφ / Τζιαρντίνο (λ, 74% υπ. – 53% άριστες), Ρακοτοζάφι, Ρεσπό, Ντόι.

Παναθηναϊκός - Ναντ 1-3