Στην μονομαχία των... big hitters του tour, η 29χρονη Τσέχα (Νο.13) λύγισε την 23χρονη Λευκορωσίδα με 5-7, 6-4, 6-4 σε 1 ώρα και 53 λεπτά, για να κλείσει ραντεβού στον τελικό του Wimbledon με την Άσλεϊ Μπάρτι.

Δεν ήταν φέτος και η καλύτερη σεζόν για την Πλίσκοβα, φιναλίστ του US Open 2016, ωστόσο κάνει μεγάλες εμφανίσεις φέτος στο Λονδίνο και είναι φανερό ότι το χορτάρι ταιριάζει στο παιχνίδι της. Έστω και αν δεν είχε πάει ποτέ πέρα από τον τέταρτο γύρο! Είναι χαρακτηριστικό ότι μέχρι σήμερα δεν είχε απώλεια σετ στη φετινή πορεία της.

Και θα μπορούσε να καθαρίσει και πιο εύκολα τον αγώνα κόντρα στη Σαμπαλένκα, ωστόσο η Νο.4 τενίστρια στον κόσμο σέρβιρε υπέροχα και στα οκτώ μπρέικ πόιντ που είχε η αντίπαλός της στη πρώτο σετ. Και σα να μην έφτανε αυτό για την Πλίσκοβα, η νεαρή τενίστρια κατάφερε να εκμεταλλευτεί μόλις το πρώτο μπρέικ πόιντ της στο 5-6 και να «γράψει» το 0-1. Για την ακρίβεια, της το έκανε δώρο η Καρολίνα με διπλό λάθος!

Στο δεύτερο σετ, ωστόσο, η Τσέχα μπόρεσε να μετατρέψει σε μπρέικ τη μοναδική ευκαιρία της (3-2) και να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος, φέρνοντας το ματς στα ίσα. Και, συνεχίζοντας με την ίδια φόρα και στο τρίτο σετ, μπήκε πολύ νωρίς στη θέση του οδηγού (1-0) και σερβίροντας εξαιρετικά στη συνέχεια, έκλεισε τον αγώνα χωρίς να προβληματιστεί ιδιαίτερα, παίρνοντας τον τελευταίο πόντο με άσο. Είναι ο δεύτερος τελικός major στην καριέρα της μετά την ήττα στη Νέα Yόρκη από την Αντζελίκ Κέρμπερ.

Η Πλίσκοβα είχε πολύ καλά νούμερα στο σερβίς της (έχασε μόνο 9 πόντους πίσω από το δεύτερο), ενώ συνολικά είχε 32 winner και 17 αβίαστα (έναντι 38-20 της Σαμπαλένκα).

Στο head to head με την Μπάρτι, η τενίστρια από το Κουίνσλαντ προηγείται με 4-2, έχοντας τρεις σερί νίκες. Στη μοναδική τους συνάντηση στο χορτάρι, το 2016 στο Νότιγχαμ, η Πλίσκοβα είχε επικρατήσει σε δύο τάι μπρέικ.

Θυμίζουμε ότι αύριο θα μάθουμε και το ζευγάρι του τελικού των ανδρών, καθώς μονομαχούν Τζόκοβιτς-Σαποβάλοφ και Μπερετίνι-Χούρκατς.

Ανατροπή και τελικός για Πλίσκοβα (vids)