Όλα κρίθηκαν για άλλη μια φορά σε έναν δραματικό αγώνα μεικτού διπλού, όπου Ζβέρεφ/Σίγκεμουντ έσπασαν το αήττητο των Χούρκατς/Σβιόντεκ και επικράτησαν με 6-4, 5-7, 10-4 σε 1 ώρα και 45 λεπτά.

Νωρίτερα η κορυφαία τενίστρια στον κόσμο σταμάτησε με 6-3, 6-0 την Αντζελίκ Κέρμπερ, όμως στη συνέχεια ο Ζβέρεφ κατάφερε να λυγίσει τον Χούρκατς με 6-7(3), 7-6(6), 6-4 σε έναν αγώνα που κράτησε 3 ώρες! Ο 27χρονος Πολωνός, μάλιστα, έχασε δύο ματς πόιντ στο τάι μπρέικ του δεύτερου σετ, με τον Ζβέρεφ να σβήνει το πρώτο χάρη σε ένα απίστευτο forehand που βρήκε την πλάγια γραμμή.

Παρότι ο 26χρονος Γερμανός... ξενύχτησε και χθες λόγω του «θρίλερ» κόντρα στην Αυστραλία, επέστρεψε στο court και για το μεικτό διπλό, όπου είχε για άλλη μια φορά άψογη συνεργασία με τη Νο.5 στον κόσμο Λάουρα Σίγκεμουντ.

Η Σβιόντεκ, από την άλλη, που αναδείχτηκε MVP της διοργάνωσης, έκανε ό,τι μπορούσε για να «τραβήξει» τον Χούρκατς και έπαιξε στα ίσα με τον Ζβέρεφ, αλλά η αλήθεια είναι ότι ο Χούμπερτ ήταν σήμερα ο «αδύναμος κρίκος» για την Πολωνία. Ειδικά στο μονό φάνηκε να αγχώνεται υπερβολικά όταν έφτασε μια ανάσα από τη νίκη και έδωσε το δικαίωμα στον Ζβέρεφ να κάνει το μεγάλο comeback.

Όπως και να έχει, ήταν ένα πολύ καλό «ζέσταμα» εν όψει Australian Open (14-28/1), που είναι και το πρώτο μεγάλο ραντεβού της σεζόν.

Με την ευκαιρία, να πούμε ότι με ανεβασμένη ψυχολογία θα πάει στη Μελβούρνη και ο Αντρέι Ρούμπλεφ, που νίκησε με 6-4, 6-4 τον Εμίλ Ρουσουβουόρι στο Χονγκ Κονγκ (ATP 250) και κατέκτησε τον 15ο τίτλο στην καριέρα του.

Ο Ζβέρεφ οδήγησε τη Γερμανία στον τίτλο (vids)