O Σίνερ δεν έδειξε καμία διάθεση να χαριστεί στον Ρούνε, αλλά χρειάστηκε και να δουλέψει σκληρά για να τον λυγίσει, κάτι που έκανε τελικά στο 3ο σετ, με 6-2, 5-7, 6-4.

Θυμίζουμε πως ο Ρούνε είχε τη δυνατότητα να βγάλει εκτός διοργάνωσης τον Τζόκοβιτς, αλλά έπρεπε να κερδίσει τον Σίνερ, που είχε πάρει από πριν την πρόκριση.

Παρόλα αυτά μόνο αδιάφορος δεν ήταν ο Ιταλός, που για μια ακόμα φορά σήκωσε στο πόδι χιλιάδες συμπατριώτες του στο Pala Alpitour και ολοκλήρωσε το round robin αήττητος, με 3-0 νίκες.

"Κλείδωσε" την 1η θέση στο Green group o Σίνερ και παράλληλα έδωσε τη 2η θέση στον Τζόκοβιτς, αφού υποχρέωσε τον Ρούνε στην δεύτερη ήττα του στο τουρνουά και στην 3η θέση. Στην 4η θέση τερμάτισε ο Ουμπέρ Ουκάρτζ, ο οποίος αντικατέστησε τον τραυματισμένο Στέφανο Τσιτσιπά.

O Σίνερ είχε ένα ιδανικό ξεκίνημα στο ματς και έκανε συνεχόμενα break στον Ρούνε, για να προηγηθεί με 4-0 στο 1ο σετ, το οποίο και ολοκλήρωσε στα 8 games.

Παρόλα αυτά μόνο εύκολη βραδιά δεν είχε, με τον Ρούνε να παίζει πολύ καλύτερα στο 2ο σετ, το οποίο ήταν απολύτως ισορροπημένο, με τους δυο παίκτες να έχουν από μια χαμένη ευκαιρία για break μέχρι το 5-5.

Τελικά ο Δανός, που σέρβιρε πρώτος και ήταν σε θέση να ασκήσει επιπλέον πίεση, κατάφερε να φτάσει σε τριπλό break point και set point στο κομβικό 12o game (5-6, 0-40), για να αξιοποιήσει την 3η ευκαιρία του και να στείλει το ματς σε 3ο σετ.

Και εκεί το πάλεψε, σώζοντας 3 break points, 2 στο 3ο (2-1) και άλλο ένα στο 5ο game (3-2), για να κρατηθεί στο ματς. Στο 8ο game είχε και τη μεγάλη ευκαιρία του ο 20χρονος, ένα break point για το 5-3, όμως ο Σίνερ δεν απώλεσε την ψυχραιμία του και αποσόβησε την ευκαιρία του Δανού.

Τελικά το break που έλυσε το γόρδιο δεσμό στο 3ο σετ ήρθε για τον Σίνερ στο 9ο game, με τον Ιταλό να βγάζει ένα τρομερό βολέ με το backhand του και να αξιοποιεί την 3η ευκαιρία μετά το 0-40 που είχε.

Πέρασε μπροστά με 5-4 και στο 10ο game έκλεισε το ματς ο Σίνερ, για να πανηγυρίσει την 60ή φετινή νίκη του έπειτα από 2 ώρες και 32 λεπτά μάχης.

Ο Σίνερ συνεχίζει να διεκδικεί το απόλυτο των 1.500 βαθμών στο ATP Finals, να κατακτήσει δηλαδή τον τίτλο αήττητος.

Θα περιμένει να μάθει ποιος θα τερματίσει στη 2η θέση του άλλου ομίλου, μια θέση που παίζεται μεταξύ των Μεντβέντεφ, Αλκαράθ και Ζβέρεφ, για να μάθει με ποιον θα παίξει στα ημιτελικά του Σαββάτου.

Το ίδιο ισχύει και για τον Τζόκοβιτς, που θα αντιμετωπίσει τον 1ο του άλλου ομίλου.

Τέλος η σεζόν για τον Ρούνε, που είχε μια χρονιά με σκαμπανεβάσματα, όμως στο τέλος της φάνηκε να βρίσκει ξανά τον καλό του εαυτό, με τον Μπόρις Μπέκερ στο πλευρό του, δείχνοντας ενθαρρυντικά σημάδια ενόψει του 2024.

Αήττητος Σίνερ και Τζόκοβιτς στην τετράδα!