Λίγες μέρες πριν αναχωρήσει για την Πορτογαλία, όπου θα πραγματοποιήσει το βασικό στάδιο της χειμερινής της προετοιμασίας, η Μίντιλαντ έδωσε το πρώτο της φιλικό παιχνίδι, επικρατώντας με 5-1 της Έσμπιεργκ!

Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στα νοκ άουτ του Conference League παρατάχθηκε με δυο διαφορετικές ενδεκάδες στα δυο ημίχρονα του φιλικού, ενώ συνολικά χρησιμοποιήθηκαν έξι παίκτες από την ομάδα νέων.

Στο πρώτο μέρος, το σκορ ήταν 3-0 με τον Χάνσεν να πετυχαίνει δυο γκολ και τον Μαμπίλ να παίρνει ασίστ από τον γκολκίπερ Όλαφσον. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Έσμπιεργκ μείωσε σε 3-1 στο 53ο λεπτό ενώ το τελικό 5-1 διαμορφώθηκε από τέρματα των Σόρενσεν και Αντρέασεν.

Στο πρώτο ημίχρονο για τη Μίντιλαντ αγωνίστηκαν οι : Όλαφσον, Ντάλσγκααρντ, Σβιατσένκο, Ντιομαντέ, Άντερσον, Τσαρλς, Νιμπέ, Τζούριτς, Χάνσεν, Μαμπίλ, Μπρουμάντο.

Στο δεύτερο μέρος έπαιξαν οι: Τόμπσον, Φίσερ, Χεγκ, Τέξελ, Αντρέασεν, Φράουλο, Σόρενσεν, Ντιρ, Ίσακσεν, Σίστο, Μπέργκρεν.