Τρεις συνεχόμενες εκπλήξεις έχει κάνει τα προηγούμενα χρόνια η Σίριους μέσα στη Νόρκεπινγκ. Ισοπαλία πέρσι (1-1) και δύο νίκες (1-2, 0-1) τα προηγούμενα χρόνια.

Δεν νίκησε η Νόρκεπινγκ στα δύο ματς πριν τη διακοπή (0-1-1), ούτε και μέσα στην Μιάλμπι (1-1) στην επανέναρξη. Η κακή εικόνα της ομάδας χρεώνεται στον Νούρλινγκ, που μετά από 18 μήνες στον πάγκο δεν έχει φέρει καμία διάκριση. Η Νόρκεπινγκ έχει έναν βαθμό περισσότερο από τη Σίριους, αλλά ο άσος της με το ζόρι φτάνει στο 1,50. Και οι φιλοξενούμενοι δεν έχουν νίκη στα τρία τελευταία, αλλά πάλεψαν πολύ, τόσο στο 2-2 στην ΑΪΚ, όσο και στην ήττα με 4-3 μέσα στη Χάκεν. Στο τελευταίο έχασαν εντός έδρας από την Γκέτεμποργκ με 2-1, χωρίς όμως να υστερήσουν σε μαχητικότητα. Έρχονται στο ματς με αρκετά προβλήματα απουσιών, αλλά έχουν σοβαρές πιθανότητες να πάρουν αποτέλεσμα. Η τιμή του διπλού υποχωρεί, με το Χ2 να διατηρείται ακόμα σε τιμές που παίζεται.

Με 5-3-0 στα οκτώ τελευταία παιχνίδια της η πρωτοπόρος Χάκεν έχει σήμερα την ευκαιρία της ν’ αποσπαστεί στην κορυφή, αν καταφέρει να νικήσει την Έλφσμποργκ. Στο πρώτο ματς μετά τη διακοπή έφερε 2-2 μέσα στη Χάμαρμπι. Βρήκε δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ισοφαρίστηκε στα τελευταία οκτώ λεπτά. Τρία ματς αήττητη η Έλφσμποργκ (2-1-0), με το σκορ σε όλα να ξεπερνά το over 3,5. Ποιοτικά δεν υστερεί και δεν έχασε από τη Χάκεν τα τελευταία δύο χρόνια (2-1-0). Πάει στο Γκέτεμποργκ με ψυχολογία μετά το 4-1 επί της Βάρμπεργκ και ο Ιούλιος είναι κομβικός για την πορεία της ομάδας. Στις 21 ξεκινούν και οι κόντρες της με την Μόλντε για το Κόνφερενς Λιγκ, ενώ τα δύο από τα τέσσερα ματς της στην Allsvenskan έως το τέλος του μήνα είναι εναντίον της Χάκεν.

Η ισοπαλία μοιάζει το πιο λογικό, αλλά είναι και το πιο καλοπληρωμένο αποτέλεσμα στο ματς.