• Σπύρος Κολυτάς (Λασιθίου)
  • 10' Σρνταν Σπιριντόνοβιτς
  • 56' Δημήτρης Σταυρόπουλος
  • 67' Δημήτρης Κουρμπέλης

Πάνθηρας ήταν ο Πανιώνιος σήμερα το μεσημέρι στη Νέα Σμύρνη επικρατώντας με άνεση του κάκιστου Παναθηναϊκού με 2-0, πετυχαίνοντας από ένα γκολ στο ξεκίνημα κάθε ημιχρόνου και εξασφαλίζοντας ουσιαστικά την παραμονή του στη μεγάλη κατηγορία της χώρας.

Ο Πανιώνιος ήταν «φωτιά και λάβρα» στο επιθετικό τρανζίσιον, ενώ το «τριφύλλι» εμφάνιζε τραγική εικόνα στις επιστροφές του στην άμυνα κάθε φορά που έχανε τη μπάλα και ταυτόχρονα ήταν εκνευριστικά προβλέψιμος, άχρωμος και άγευστος στο κομμάτι της δημιουργίας στο επιθετικό του τρίτο.

Ο Παναθηναϊκός πάντως μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε να ελέγξει το ρυθμό του ματς, πλην όμως ο Πανιώνιος ήταν η ομάδα που ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 10’ με τον Σπιριντόνοβιτς, στην πρώτη υποσχόμενη ευκαιρία που δημιούργησε!

Λίγο νωρίτερα, στο 3’, ο διαιτητής Καμπουράκης δεν υπέδειξε το πέναλτι που έκανε ο Ντουρμισάι κρατώντας παρατεταμένα τον Κουρμπέλη σε εκτέλεση κόρνερ του Μπουζούκη, με τους «πράσινους» ωστόσο να μην μπορούν να φανούν απειλητικοί σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο μπροστά από την εστία του Κότνικ.

Την ίδια στιγμή οι «κυανέρυθροι», έχοντας και τη ψυχολογία τους ανεβασμένη από το γκολ που σημείωσαν, ήταν σαφώς πιο επικίνδυνοι όταν έβγαιναν γρήγορα στο επιθετικό τρανζίσιον, με τον Παναθηναϊκό να έχει κάκιστες επιστροφές και χτυπητές αδυναμίες τόσο στα άκρα όσο και στο κέντρο της άμυνάς του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος, που σε αυτό το διάστημα είχε υπέρ του τον αέρα, συνέχισε το πλάνο του με μεγαλύτερη αποφασιστικότητα και κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά του από στατική φάση στο 55’ με σκόρερ τον Σταυρόπουλο (2-0).

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι φλύαρος, δίχως να δημιουργεί απειλητικές καταστάσεις και έχοντας απλώς την κατοχή της μπάλας, με τον Πανιώνιο να κρατάει με άνεση το προβάδισμά του στο σκορ και να κατακτά δίκαια τη νίκη με την οποία ουσιαστικά εξασφάλισε την παραμονή του στην κατηγορία.

• 9

Ακης Μάντζιος Ο προπονητής του Πανιώνιου επέλεξε ως σχηματισμό της ομάδας του το 4-2-3-1, έχοντας ως σχέδιο να χτυπήσει την αντίπαλη άμυνα στο τρανζίσιον και να βρει ρήγματα προς αξιοποίηση από τα άκρα. Το πλάνο του δικαιώθηκε περίτρανα και έπαιξε σημαντικό ρόλο στην κατάκτηση της νίκης.

• 9

Γιώργος Δώνης Ο προπονητής του Παναθηναϊκού διατήρησε ως διάταξη της ομάδας του το 4-2-3-1, αν και χρησιμοποίησε τον Αλτμαν στο αριστερό «φτερό» της επίθεσης και τον Μπουζούκη πίσω από τον Μακέντα. Στη διάρκεια του ματς το τροποποίησε σε 4-4-2 με ρόμβο, πλην όμως δεν βρήκε τις λύσεις που επιθυμούσε.

10'

Η φάση που βεβαίως σε μεγάλο βαθμό έκρινε την αναμέτρηση της Νέας Σμύρνης ήταν αυτή του δέκατου λεπτού όταν ο Σπιριντόνοβιτς έγινε τελικός αποδέκτης της μπάλας και έβαλε τον Πανιώνιο μπροστά στο σκορ.

• 3’

Εκτέλεση κόρνερ για τον Παναθηναϊκό με τον Μπουζούκη, ο Ντουρμισάι κρατάει παρατεταμένα τον Κουρμπέλη μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής Κουμπαράκης δεν υποδεικνύει την παράβαση.

• 10’

ΓΚΟΛ! Από κάθετη πάσα του Κόρμπου ο Ντουρμισάι βγαίνει στην αντεπίθεση, στην πρώτη οργανωμένη προσπάθεια των γηπεδούχων και δίνει τη μπάλα στον Αρτσε που στρώνει με τη σειρά του στον Σπιριντόνοβιτς, ο οποίος πλασάρει σωστά τον Διούδη ανοίγοντας το σκορ (1-0).

• 26’

Ατομική ενέργεια του Μακέντα από αριστερά και συρτή σέντρα, η μπάλα απομακρύνεται και καταλήγει στον Κάτσε που σουτάρει δυνατά, αλλά η μπάλα σταματάει στο σώμα του Σταυρόπουλου.

• 27’

Ωραία ενέργεια του Αρτσε που μπαίνει στην περιοχή από αριστερά και δίνει στον Ντουρμισάι που πλασάρει στην κλειστή γωνία του Διούδη που καταφέρνει και αποκρούει σε κόρνερ.

• 53’

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντουρμισάι, ο Διούδης απομακρύνει με δυσκολία τη μπάλα πέφτοντας στην αριστερή του γωνία.

• 55΄’

ΓΚΟΛ! Εκτέλεση κόρνερ του Σπιριντόνοβιτς, ο Κόρμπος τροφοδοτεί τον αμαρκάριστο Σταυρόπουλο που καλύπτεται από τον Χατζηγιοβάνη και πλασάρει ανενόχλητος στα δίχτυα (2-0).

• 59’

Ο Αλτμαν τροφοδοτεί τον Μακέντα που μπαίνει στην περιοχή από πλάγια δεξιά αλλά του σουτ που επιχειρεί δεν προβληματίζει τον Κότνικ.

• 74’

Φάση διαρκείας στην περιοχή του Πανιώνιου, με τον Κουρμπέλη να πλασάρει από τη μικρή περιοχή πάνω στον Σταυρόπουλο που απομακρύνει τη μπάλα.

• 1

Το γκολ του Πανιώνιου μόλις στο 10’ από τον Σπιριντόνοβιτς προέκυψε στην πρώτη απόπειρα των γηπεδούχων να βγουν στην επίθεση και έπαιξε σαφώς ρόλο στην εξέλιξη του ματς.

• 2

Οι τραγικές επιστροφές του Παναθηναϊκού κάθε φορά που έχανε τη μπάλα στη μεσαία γραμμή και η ικανότητα του Πανιώνιου να βγαίνει οργανωμένα στο επιθετικό τρανζίσιον.

• 3

Η φλύαρη κατοχή της μπάλας και η προβλέψιμη ανάπτυξη του Παναθηναϊκού σε όλη τη διάρκεια του ματς, κατέστησε τους μεσοεπιθετικούς του εντελώς ακίνδυνους.

Το κρύο στη Νέα Σμύρνη αυτό το μεσημέρι Κυριακής κάτι παραπάνω από… τσουχτερό. Έτσι, μία κουβερτούλα ήταν απαραίτητη για όσους βρέθηκαν στον πάγκο του Πανιώνιου.

10
Σρνταν Σπιριντόνοβιτς
Ήταν αυτός που με ωραίο σουτ μόλις στο 10’ έβαλε τον Πανιώνιο μπροστά στο σκορ. Συνολικά είχε πολύ καλή παρουσία, δημιουργώντας πολλά προβλήματα στον προσωπικό του αντίπαλο από εκείνη την πλευρά, Αχιλλέα Πούγγουρα.

11
Τάσος Χατζηγιοβάνης
Ο ταλαντούχος μεσοεπιθετικός δεν βρέθηκε σε καλή μέρα και κινήθηκε σε ρηχά νερά. Δεν είχε ουσία στο παιχνίδι του, ενώ κάλυπτε τον Σταυρόπουλο στη φάση του δεύτερου γκολ.

9
Φιόρι Ντουρμισάι
Μπορεί να μην σκόραρε στο σημερινό ματς, όμως έκανε εξαιρετικά όλη τη... βρώμικη δουλειά. Από τα δικά του πόδια ξεκίνησε η φάση του πρώτου γκολ του Πανιώνιου, ενώ σε πολλές περιπτώσεις δημιούργησε προβλήματα στους αμυντικούς του Παναθηναϊκού.

Άλλη μία διαιτησία-ντροπή σε παιχνίδι του Παναθηναϊκού που επιβεβαιώνει ότι η διοικητική του ανυπαρξία τον έχει κάνει έρμαιο στις διαθέσεις όλων. Ο Κουμπαράκης έκρινε το αποτέλεσμα καθώς στο 2ο λεπτό δεν δίνει πέναλτι που αν υπήρχε VAR θα ήταν 100% βέβαιος ο καταλογισμός της παράβασης. Από εκεί και πέρα, ανέλαβε ο β' βοηθός Βασιλόπουλος από τον Έβρο. Άκρως επικίνδυνος για το ποδόσφαιρο, με υποδείξεις από τα χρόνια της... παράγκας, έχασε τρία οφσάιντ που δεν χρειάζονταν ριπλέι. Επειγόντως στον οφθαλμίατρο.