• 73' Φάνης Μαυρομμάτης
  • 90' Κωνσταντίνος Κότσαρης
  • 91' Ματίας Γιόχανσον
  • 92' Έργκους Κάτσε

Ναι, οι παραδόσεις δεν παίζουν μπάλα, αλλά πως μπορούσε κανείς να προσπεράσει κάτι τέτοιο; Ο Έργκους Κάτσε -λέει- δεν έχει χάσει ποτέ στο «Καραϊσκάκης». Κι όχι μια και δυο, αλλά τέσσερις φορές! Λες και αυτό το γήπεδο του βγάζει τον καλύτερο του εαυτό. Σίγουρα πάντως την φάση του 61ου λεπτού την λες κι ενέργεια καριέρας.

Με μία επαφή κάνει ένα… sobrero πάνω από το κεφάλι του Μπουχαλάκη, ρίχνει ένα κλεφτό βλέμμα στην εστία και με μία δεύτερη επαφή «αμολάει» ένα τέλεια ζυγισμένα ψηλοκρεμαστό σουτ με το δεξί. Ο Ζοσέ Σα τεντώνεται, αλλά το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να αγγίξει την μπάλα και να την στείλει πρώτα στο δοκάρι και ύστερα στα δίχτυα του.

Απόλυτη βουβαμάρα στο γήπεδο κι έκρηξη χαράς στο πράσινο στρατόπεδο. Αυτό το γκολ παραλίγο να σταθεί αρκετό στον Παναθηναϊκό για μία από τις πιο μάγκικες νίκες του στο ερυθρόλευκο άντρο. Σημειολογικά, το «τριφύλλι» πληγώθηκε από τον Σισέ. Τον Πάπε, τον στόπερ του Ολυμπιακού, ο οποίος στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ως από μηχανής Θεός έσωσε ότι μπορούσαν να σώσουν οι Πειραιώτες (1-1).

Πως έγινε αυτό και τα... μωρά έμειναν όρθια (όπως πέρσι) στο καμίνι;

Με μυαλό, τακτική, πίστη, θάρρος και αυταπάρνηση. Όχι με πολλή μπάλα, αλλά με καρδιά. Με ψυχή. Πόδια στην φωτιά, ντουμπλαρίσματα παντού, τρεξίματα, πάθος, φλόγα. Α, και με τον Κώστα Κότσαρη να κάνει -αναγκαστικά- ντεμπούτο στην Super League μετά τον σοκαριστικό τραυματισμό του Σωκράτη Διούδη στο κεφάλι (από γονατιά του Νάτχο) στο σωστά ακυρωθέν γκολ του Λάζαρου στο 51ο λεπτό.

Πιο ηχηρό ντεμπούτο δεν γινόταν. Μία δική του απίθανη απόκρουση σε φάουλ του Χριστοδουλόπουλου κράτησε το 0-1, στο τέλος έμεινε ψύχραιμος όταν… καιγόταν ο τόπος στην απίστευτη πολιορκία του Ολυμπιακού με κόρνερ, σέντρες, γεμίσματα που είχε απολογισμό ένα δοκάρι με προβολή του Σισέ σε κενή εστία σε σουτ του Ομάρ.

Οι «ερυθρόλευκοι» ίσως δεν άξιζαν να χάσουν με τόσες τελικές, τόση πίεση. Δεν άξιζαν και να κερδίσουν όμως. Αυτός που πανηγυρίζει πιο πολύ είναι ο ΠΑΟΚ…

• 18

Ο Πέδρο Μαρτίνς αυτή τη φορά ξεκίνησε βασικό τον Μπίμπρας Νάτχο σε ρόλο κλασικού δεκαριού, μεταθέτοντας στις πτέρυγες τον Φορτούνη. Επέλεξε δίδυμο Γκιγέρμε - Μπουχαλάκη στα χαφ και τον Αχμέτ Χασάν σε ρόλο καθαρού στράικερ στο 4-2-3-1. Στο πρώτο μέρος έδωσε εντολή τουλάχιστον σε δύο περιπτώσεις να αλλάξουν πτέρυγες οι Ποντένσε και Φορτούνης. Η αναγκαστική αλλαγή του Χασάν στην ανάπαυλα έφερε άρον-άρον τον Λάζαρο σε ρόλο σέντερ-φορ, ενώ το γκολ του Κάτσε έφερε 4-4-2 με τον Μάνο αντί του Μπουχαλάκη. Στο τελευταίο τέταρτο οι θέσεις χάθηκαν, ο Σισέ έπαιξε κι αυτός φορ, ενώ η είσοδος του Καμαρά αντί του Φορτούνη βοήθησε να διατηρηθεί ψηλά η πίεση.

• 18

Σύστημα που πιάνει δεν αλλάζει και ο Γιώργος Δώνης επέλεξε ξανά τον σχηματισμό που λειτούργησε άψογα με την ΑΕΚ. Το 3-4-2-1 (ή 3-6-1 αν προτιμάτε) είχε ξανά τον Κουλιμπαλί σε ρόλο δεξιού στόπερ (για λόγους ταχύτητας), τους Γιόχανσον και Ινσουά στις πτέρυγες και τους Χατζηγιοβάννη και Μπουζούκη σε υποστηρικτικό ρόλο στον Μακέντα. Ο Έλληνας τεχνικός είχε την ατυχία να κάνει δύο αναγκαστικές αλλαγές. Υποχρεώθηκε να βάλει τον Κότσαρη αντί του Μπουζούκη και τον Πούγγουρα αντί του Μαυρομμάτη σε καθαρές αλλαγές θέσεων, ενώ η μοναδική παρέμβαση που έκανε ήταν η είσοδος του Μουνιέ αντί του Μπουζούκη, που δεν είχε αποτέλεσμα. Το ματς δεν τον βοήθησε να παίξει πιο ενεργό ρόλο στο ματς.

61'

Είναι το 61ο λεπτό του ντέρμπι αιωνίων και κόντρα στη ροή του αγώνα ο Εργκούς Κάτσε σοκάρει το Καραϊσκάκη με ένα απίθανο σουτ που στέλνει τη μπάλα στο «Γ» του Ζοζέ Σα για το 0-1 του Παναθηναϊκού!

• 9’

Πρώτη τελική στο ματς με τον Νάτχο να δοκιμάζει το πόδι του εκτός περιοχής και να στέλνει τη μπάλα 2-3 μέτρα άουτ.

• 14’

Πρώτη τελική και για τον Παναθηναϊκό με τον Κάτσε να σουτάρει με το αριστερό από το ύψος της περιοχής και τον Ζοζέ Σα να μπλοκάρει εύκολα.

• 19’

Φάση διαρκείας για τον Ολυμπιακό, σέντρα του Ποντένσε από δεξιά και κεφαλιά του Χασάν πάνω από τα δοκάρια του Διούδη.

• 29’

Επίθεση του Ολυμπιακού από τα δεξιά, γύρισμα του Ποντένσε για τον Χασάν και σουτ υπό πίεση του Αιγύπτιου από καλή θέση, άουτ.

• 35’

Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, διώξιμο του Ινσούα και μονοκόμματο σουτ του Μπουχαλάκη πολλά μέτρα άουτ.

• 38’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Έξοχη συνεργασία του Φορτούνη με τον Ποντένσε, ο Πορτογάλος βγαίνει τετ-α-τετ και πλασάρει, όμως ο Διούδης σώζει.

• 44’

Γέμισμα του Νάτχο για τον Μπουχαλάκη ο οποίος μπήκε στην περιοχή αλλά δεν κατάφερε οριακά να κάνει το κοντρόλ και να σουτάρει.

• 48’

Ο Ολυμπιακός βγάζει μια πολύ ωραία επίθεση με υπομονή, ο Λάζαρος σκοράρει μετά το γύρισμα του Φορτούνη, όμως σωστά το γκολ ακυρώνεται για επιθετικό φάουλ στον Διούδη, ο οποίος συγκρούστηκε σφοδρά με τον Νάτχο και αντικαταστάθηκε αμέσως.

• 61’

ΓΚΟΛ! Φάση διαρκείας για τον Παναθηναϊκό, ο Κάτσε υποδέχεται τη μπάλα σε διώξιμο, αποφεύγει έξοχα τον Μπουχαλάκη που χάνει τη φάση και με ένα απίθανο σουτ στέλνει τη μπάλα στο «Γ» του Σα, παρά την προσπάθεια του Πορτογάλου.

• 63’

Νέα ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Σα διώχνει ασταθώς σέντρα του Μπουζούκη, η μπάλα στρώνεται στον Ινσούα ο οποίος σουτάρει ελάχιστα άουτ.

• 74’

Αντεπίθεση για τον Παναθηναϊκό με τον Ινσούα να δίνει στον στον Μακέντα, ο οποίος δεν μπορεί να κάνει οριακά το κοντρόλ μέσα στην περιοχή για να σουτάρει και έδιωξε ο Βούκοβιτς.

• 76’

Καλή φάση μετά από ώρα για τον Ολυμπιακό, με την σέντρα του Κούτρη από αριστερά και την καρφωτή κεφαλιά άουτ του Γκιγιέρμε.

• 78’

Φιλόδοξο, πολύ μακρινό σουτ του Καμαρά, η μπάλα καταλήγει πολλά μέτρα άουτ.

• 83’

Εντυπωσιακή επέμβαση του Κότσαρη σε απευθείας φάουλ του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου που πήγαινε στο «Γ»!

• 86’

Απίθανη φάση για γκολ χάνει ο Ολυμπιακός, με το σουτ του Ομάρ στο δοκάρι και τον Καμαρά να μην μπορεί να σκοράρει από κοντά.

• 95’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός ισοφαρίζει με τον... σέντερ φορ επί 20 λεπτά Πάπε Σισέ, ο οποίος κάνει την κοντινή προβολή μετά από γύρισμα του Ομάρ σε γέμισμα του Καμαρά.

• 96’

Φάση διαρκείας για τον Ολυμπιακό που καταλήγει με κεφαλιά του Φορτούνη και επέμβαση του Κότσαρη.

• 98’

Σέντρα του Ομάρ από δεξιά και κεφαλιά του Σισέ άουτ στην τελευταία φάση του αγώνα.

• 1

Η προσήλωση του Παναθηναϊκού στο τακτικό του πλάνο. Οι πράσινοι γνώριζαν την αδυναμία του Ολυμπιακού να φτιάξουν φάσεις σε κλειστούς χώρους, είχαν πυκνές γραμμές, ντουμπλαρίσματα παντού, έβαζαν πάντού πόδια, χέρια, κεφάλια και έκοψαν αμέτρητες εν δυνάμει φάσεις. Το πάθος ξεχείλιζε από τους πράσινους, την ώρα που όσο περνούσε η ώρα οι «ερυθρόλευκοι» πήγαιναν σε αμέτρητες σέντρες και γιόμες.

• 2

Εντελώς ειρωνικά, αυτός ο εύκολος τρόπος για κάθε άμυνα (σέντρες) ήταν και η αχίλλειος πτέρνα των πρασίνων. Με την άμυνα του Παναθηναϊκού να στερείται από ψηλά κορμιά, ο Πέδρο Μαρτίνς έδωσε εντολή στον Σισέ να καρφωθεί στην αντίπαλη περιοχή, έπαιξε ουσιαστικά με τρία φορ στο τέλος και αυτή η τρελή πίεση έφερε την ισοφάριση στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

• 3

Η τεράστια ευκαιρία του Ινσούα λίγο μετά το 0-1. Με τον Ολυμπιακό να έχει δεχθεί την ψυχρολουσία του γκολ και να αλλάζει άμεσα το σύστημα σε 4-4-2 (Μάνος αντί Μπουχαλάκη) οι ισορροπίες και οι θέσεις χάνονται και ο Παναθηναϊκός βγάζει άμεση κόντρα για το… game over. Ο Ινσουά βρίσκεται φάτσα με το 0-2 σε κενή εστία, όμως προτιμά να σουτάρει ένα τούβλο και να χάσει την τεράστια ευκαιρία για το 0-2 που θα τέλειωνε τα πάντα.

Μια εικόνα που... έκοψε την ανάσα! Στο 52ο λεπτό, ο τραυματίας Σωκράτης Διούδης αποχωρεί με φορείο μετά από σφοδρό χτύπημα στο κεφάλι με τη βοήθεια και του γιατρού του Ολυμπιακού και όλο το Καραϊσκάκη σηκώνεται στο πόδι για να χειροκροτήσει, με την ευχή να είναι καλά ο γκολκίπερ των «πρασίνων».

26
Εργκούς Κάτσε
Ο Αλβανός χαφ είναι με μεγάλη διαφορά ο άνθρωπος του αγώνα για τον Παναθηναϊκό σε ένα θετικό αποτέλεσμα στην έδρα του αιωνίου αντιπάλου του. Είναι ο πιο επικίνδυνος παίκτης των «πρασίνων» σε όλο το ματς, έχει βάλει ένα υπέροχο γκολ με δική του ατομική προσπάθεια και έχει... καταπιεί ατελείωτα χιλιόμετρα στα χαφ.

7
Κώστας Φορτούνης
Ο φετινός Ολυμπιακός περιμένει τα πάντα στη μεσοεπιθετική γραμμή από τον αρχηγό του και σε αυτό το ντέρμπι πήρε στην κυριολεξία ελάχιστα. Ο Τρικαλινός χαφ υστέρησε σημαντικά στο δημιουργικό κομμάτι αφού δεν του βγήκε σχεδόν καμία καλή πάσα ή γέμισμα. Ακόμη και οι εκτελέσεις των στημένων δεν ήταν ως συνήθως επικίνδυνες.

3
Εμάνουελ Ινσούα
Δεύτερο σερί ντέρμπι μετά από αυτό με την ΑΕΚ που ο Αργεντινός μπακ-χαφ θυμίζει... Ρομπέρτο Κάρλος στην αριστερή πτέρυγα. Έκανε τα πάντα στο αμυντικό κομμάτι με πολύ τρέξιμο, σωστές αλληλοκαλύψεις και προσωπικά μαρκαρίσματα, με καλά τάκλιν, με επικίνδυνες σέντρες και κινήσεις στον χώρο.

Από το πρώτο δευτερόλεπτο ο Γιάκοτετ έδειξε ότι θέλει να αφήσει το παιχνίδι δίχως να βγάλει πολλές κάρτες από το τσεπάκι του. Ο Ελβετός έκανε εκπτώσεις στις κίτρινες κι αυτό έφερε αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα και αρκετές αψιμαχίες. Πρόχειρα μπορεί να θυμηθεί κανείς χαρισμένες κάρτες σε Κούτρη (για τράβηγμα φανέλας), στον Κάτσε (για τάκλιν με τα δύο πόδια), στον Μακέντα (για προβολή στον Σισέ) και στον Ομάρ για απώθηση με το χέρι στον Χατζηγιοβάννη σε κόντρα σε φάση που δεν δόθηκε καν φάουλ. Γενικά ανέχτηκε τις κοκορομαχίες ανάμεσα σε Σισέ - Μακέντα και Ποντένσε - Κάτσε, αφήνοντας χαλαρό τον πειθαρχικό έλεγχο. Σε ένα ματς που είχε ακόμα περισσότερα νεύρα και αψιμαχίες στην επανάληψη, έβγαλε την δεύτερη κάρτα μετά το 90ό λεπτό, πάντως είδε και ακύρωσε σωστά το γκολ του Ολυμπιακού. Ο Ολυμπιακός φωνάζει για πέναλτι σε χέρι του Μακέντα σε μία φάση που ο Ιταλός φαίνεται να χρησιμοποιεί κάτι μεταξύ ώμου και χεριού για να απομακρύνει την μπάλα, μία πολύ δύσκολη φάση που σε… άλλη εποχή θα σηματοδοτούσε πέναλτι και πιθανώς αποβολή. Στην σημερινή όμως σφυρίζουν ξένοι διαιτητές…