Την πέμπτη σερί της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγυρίζει η Νίκη Βόλου που επικράτησε με 2-1 επί του ΠΑΟΚ Β' στο Πανθεσσαλικό Στάδιο για την 29η αγωνιστική της Super League 2.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν φτωχό από φάσεις με τον ΠΑΟΚ Β' να φτάνει κοντά στο γκολ, στο 35', με τη σέντρα σουτ του Κουλούρη να σταματά στο αριστερό δοκάρι του Περιστερίδη. Αντίθετα, η Νίκη Βόλου ήταν αυτή που κατάφερε να προηγηθεί όταν στο 43', ο Βασιλείου σούταρε για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Μπαλωμένου κάνοντας το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πάμπλο Γκαρσία επιδίωξε να τονώσει επιθετικά τον «Δικέφαλο» προχωρώντας σε τριπλή αλλαγή με τους Μπράντονιτς, Γιαξή και Γρόσδη να περνούν στον αγωνιστικό χώρο. Ο πρώτος μάλιστα αποδείχθηκε σε χρυσή αλλαγή καθώς στο 69' εκτέλεσε τον Περιστερίδη ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Το γκολ έδωσε πνοή στους «ασπρόμαυρους» που κατάφεραν να βρουν δίχτυα δις, στο 74' με τον Κούτσια και στο 82' με τον Πανίδη, όμως αμφότερα τα γκολ ακυρώθηκαν ως οφσάιντ. Τελικώς, το σύνολο του Αλέκου Βοσνιάδη ήταν αυτό που κατάφερε να σκοράρει με την κεφαλιά του Μιράντα στο 83' να διαμορφώνει το τελικό 2-1.

Έπειτα από αυτό το αποτέλεσμα, η Νίκη Βόλου βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας με 47 βαθμούς, ισόβαθμη με την 3η Ξάνθη ενώ αντίθετα ο ΠΑΟΚ Β' καταλαμβάνει την 8η θέση με 35 πόντους.

Την επόμενη, -30η- αγωνιστική, οι Θεσσαλοί θα φιλοξενηθούν από τα Τρίκαλα, την Κυριακή 10 Απριλίου και ώρα 14:45 στο Δημοτικό Στάδιο Τρικάλων ενώ αντίθετα οι Θεσσαλονικείς θα υποδεχθούν τον Ολυμπιακό Βόλου, το Σάββατο 9 Απριλίου και ώρα 14:45, στο γήπεδο του Μακεδονικού, στην Ευκαρπία.

Οι συνθέσεις:

Νίκη Βόλου (Βοσνιάδης): Περιστερίδης, Κάσσος (38′ λ.τ Παναγιωτίδης), Αθανασίου, Γρομητσάρης, Ανδρέου, Πάνος, Τσουκαλάς, Βασιλείου (71′ Βλαχομήτρος), Μιράντα, Γκαρσία (46′ Αλιατίδης), Κουσκουνάς (87' Κυρίτσης).

ΠΑΟΚ Β' (Γκαρσία): Μπαλωμένος, Αποστολόπουλος, Παναγιώτου, Κουλιεράκης, Τσαούσης, Τάχατος (64′ Γιαξής), Ουεντραόγκο (64′ Γρόσδης), Σαλαμούρας, Κουλούρης (64′ Μπράντονιτς), Τζίμας (46′ Σπυρίδης), Κούτσιας (78′ Πανίδης).

Νίκη Βόλου - ΠΑΟΚ Β' 2-1