Κανένας προπονητής της Ρόμα δεν είχε ξεκινήσει τόσο εντυπωσιακά. Με 3x3 στην Serie A και 3x3 στα ευρωπαϊκά ματς, ο Μουρίνιο είχε γράψει ήδη ιστορία με τους Giallorosi. Και φάνηκε ότι θα έκανε πιο μεγάλο το σερί του καθώς κόντρα στην Ελλάς η Ρόμα προηγήθηκε 0-1 στο ημίχρονο με τον σούπερ φορμαρισμένο, Λορέντζο Πελεγκρίνι, ο οποίος σκόραρε με τακουνάκι παγκόσμιας κλάσης.

Η Βερόνα είχε μηδέν βαθμούς σε 3 αγώνες στο Campionato και νέο προπονητή στον πάγκο, αφού ο Εουσέμπιο Ντι Φραντσέσκο, αντικαταστάθηκε από τον Ιγκόρ Τούντορ. Στην επανάληψη το σκηνικό ήταν εντελώς διαφορετικό αφού μέσα σε 5 λεπτά Μπαράκ (49’) και Καπράρι (54’) γύρισαν το ματς για την Βερόνα, η οποπια αν και ισοφαρίστηκε στο 58’ από αυτογκόλ του Ιλιτς (2-2), είχε τον τελευταίο λόγο. Στο 63’ ύστερα από καταπληκτικό passing-game από την άμυνα, ο Φαραόνι έβαλε με βολέ εκτός περιοχής ένα σπάνιο γκολ, χαρίζοντας την πρώτη φετινή νίκη στην Ελλάς (3-2).

Απώλεια και για την έτερη ομάδα της Ρώμης, την Λάτσιο. Η ομάδα που από φέτος προπονεί ο Μαουρίτσιο Σάρι, δεν επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα από την Μίλαν, καθώς παραχώρησε 2-2 εντός έδρας στην Κάλιαρι, από την οποία απειλήθηκε με ήττα. Στο 45’ ο Ιμόμπιλε άνοιξε το σκορ για τους Laziali, όμως νωρίς στην επανάληψη οι Σάρδοι γύρισαν το ματς με γκολ των Ζοάο Πέδρο (46’) και Κεϊτά (62’). Τελικά οι Ρωμαίοι γλύτωσαν τα χειρότερα στο 83’ χάρη στο τέρμα του Κατάλντι για το τελικό 2-2.

Σε ματς που έγιναν νωρίτερα μέσα στην ημέρα, η Σαμπντόρια πήρε την πρώτη της φετινή νίκη καθώς πέρασε με 0-3 από την Εμπολι χάρη σε δύο γκολ του Καπούτο και ένα του Καντρέβα. Διπλό και για την Σπέτζια με το 1-2 στην Βενέτσια.

Ελλάς Βερόνα - Ρόμα 3-2