Άρης
  • 37' Καμαρά
  • 42' Εμβιλά
  • 78' Ραντζέλοβιτς

Στην πρόβα τζενεράλε Ολυμπιακού και Άρη πριν από τις ευρωπαϊκές τους υποχρεώσεις με Νέφτσι Μπακού και Αστάνα στο «Γ. Καραισκάκης» νικητής με 3-0 αναδείχτηκε ο Ολυμπιακός που επικράτησε στο πέμπτο από το επτά φιλικά που έχει δώσει και έδειξε έτοιμος για τα προκριματικά.

Αντίθετα τρίτη ήττα σε τέσσερα ματς για τον Άρη που ήταν καλός για 35΄ στο πρώτο ημίχρονο αλλά με προβλήματα στην άμυνα τα οποία πλήρωσε με βαριά ήττα που δεν άξιζε αλλά οφείλει να τον προβληματίσει εν όψει της αναμέτρησης με την Αστάνα.

Οι δυο προπονητές παρέταξαν ουσιαστικά τις περσινές ομάδες. Μοναδικό νέο πρόσωπο αυτό του τερματοφύλακα Ντένις για τον Αρη. Επί 35' ο Αρης ήταν η ομάδα που έδειχνε πιο έτοιμη από τον Ολυμπιακό αλλά που δεν ήταν ταυτόχρονα και αποτελεσματική (το γνωστό περσινό πρόβλημα). Καλοδουλεμένη, στημένη άψογα, συμπαγής, με πίεση ψηλά που δυσκόλευε την ομάδα του Μάρτινς, καλή ανάπτυξη και όμορφους συνδυασμούς που έφεραν τρεις κλασικές ευκαιρίες. Την κεφαλιά του Μπεναλουάν και τα δυο δοκάρια με Σάσα και Γκάμα.

Ό,τι δεν έκαναν οι παίκτες του Άρη το έκαναν αυτοί του Ολυμπιακού. Δυο φάσεις έκαναν όλες κι όλες στο πρώτο 45λεπτο και τις έκαναν αμφότερες γκολ. Στο 37΄ ο Καμαρά με καρφωτή κεφαλιά μετά από σέντρα του Ραντζέλοβιτς νίκησε τον Ντένις και στο 42΄ ο Εμβιλά τελείωσε την εξαιρετική πάσα του Ελ Αραμπί. Το 2-0 του πρώτου ημιχρόνου θα μπορούσε να το χαρακτηρίσει κανείς και… μαγική εικόνα.

Στην επανάληψη ο Μάρτινς άλλαξε τη διάταξη σε 4-4-2. Ο Άρης με το κλασικό 4-2-3-1 αλλά οι πολλές και συνεχείς αλλαγές κάθε ένα τέταρτο από τους δυο προπονητές επηρέασαν τον ρυθμό της αναμέτρησης, περιόρισαν τις ευκαιρίες αλλά και τα συμπεράσματα. Ο Ολυμπιακός στο 77΄ βρήκε και ένα τρίτο γκολ στην 3η του τελική στο ματς που έφτιαξε ο Κουντέ με εξαιρετική ενέργεια και πάσα στον Ραντζέλοβιτς.

Στα αξιοσημείωτα η επανεμφάνιση του Μήτρογλου μετά το πρόβλημα υγείας που αντιμετώπισε (είχε τις δυο τελικές του Άρη στο δεύτερο μέρος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Ανδρούτσος (46΄ Λαλά), Ρέαμπτσιουκ, Παπασταθόπουλος (79΄ Παπαδόπουλος), Σεμέδο (65΄ Μπα), Καμαρά, Μπουχαλάκης (65΄ Κουντέ), Εμβιλά (79΄ Σουρλής), Μασούρας (46΄ Καμαρά), Ραντζέλοβιτς (79΄ Τσούμιτς), Ελ Αραμπί (65΄ Βρουσάι).

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Ντένις (46΄ Κουέστα), Σούντγκρεν, Σάκιτς (89΄Σάκιτς), Δεληζήσης, Μπεναλουάν (82΄ Ασλανίδης), Σάσα (70΄ Γκάνεα), Ματίγια (55΄ Τζέγκο), Γκάμα (55΄Μήτρογλου), Γκαρσία (70΄ Χαίροβιτς), Μπερτόγλιο (55΄ Μπρούνο), Μαντσίνι (70΄ Μάνος).

Ολυμπιακός-Άρης 3-0