• 68' Νικόλας Ιωάννου
  • 44' Δημήτρης Πινακάς
  • 78' Φιορίν Ντουρμισάι
  • 87' Μιλοσάβλιεβιτς

Με πολλή διάθεση και ωραίες συνεργασίας κυρίως από τον άξονα, ο Άρης δεν δυσκολεύτηκε να βρει διαδρόμους κόντρα στην άμυνα της ΑΕΛ στο «Κλ. Βικελίδης». Η ομάδα του Άκη Μάντζιου ξεπέρασε το αρχικό μούδιασμα και απείλησε σε πολλές περιπτώσεις, αρχικά με Μαντσίνι και Γκάμα και έπειτα με τον Ματέο Γκαρσία. Ο τραυματισμός και η αντικατάσταση του Μαντσίνι στο 19ο λεπτό έθεσε σε αμφισβήτηση το αρχικό πλάνο του Έλληνα τεχνικού χωρίς καθαρόαιμο φορ, όμως ο Άρης συνέχισε να δημιουργεί ευκαιρίες και με τον Μάνο στην κορυφή.

Το γκολ, πάντως, ήρθε από στατική φάση, και συγκεκριμένα από κόρνερ που εκτέλεσε ο Γκάμα στο 30ό λεπτό. Η μπάλα βρήκε σε κεφάλι Λαρισαίου στο πρώτο δοκάρι και έφτασε στο δεύτερο, συστημένη στον προωθημένο Ροζ που παραμόνευε και σκόραρε με κεφαλιά από κοντά για το 1-0.

Οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν να πιέζουν, χάνοντας ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία με τον Σάσα, ενώ, στο ντεμπούτο του Τζιανλούκα Φέστα στον πάγκο της ΑΕΛ, οι Θεσσαλοί επεδίωξαν να παίξουν με αντεπιθέσεις, χωρίς ωστόσο το σχέδιο να στεφθεί με επιτυχία.

Στο δεύτερο μέρος, το σκηνικό δεν άλλαξε καθόλου. Μάλιστα ο Άρης σκόραρε δεύτερο γκολ στο 55ό λεπτό με προβολή του Μάνου μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκάμα, όμως ο Δημητριάδης υπέδειξε offside στον Κουμπαράκη και ο Σιδηρόπουλος επιβεβαίωσε από το δωμάτιο του VAR σκιαγραφώντας τις κάθετες γραμμές που έδειχναν όντως εκτεθειμένο τον επιθετικό του Άρη.

Ο υπόλοιπος χρόνος κύλησε χωρίς κάτι αξιοσημείωτο, ώστε το 1-0 να είναι και το τελικό αποτέλεσμα. Ο Άρης πήρε τη δεύτερη διαδοχική του νίκη, ξανά με σκορ 1-0 και με γκολ αμυντικού, παραμένοντας στο κυνήγι της δεύτερης θέσης. Αντίθετα, η ΑΕΛ θα ψάξει στις επόμενες αναμετρήσεις της - αλλά και στις μεταγραφές - την... επανεκκίνηση της.

• 7

Άκης Μάντζιος: Εντεκάδα που κερδίζει δεν αλλάζει και ο Άκης Μάντζιος επέλεξε ξανά τον Μαντσίνι στην κορυφή της επίθεσης και ίδιο βασικό σχήμα όπως με τον Απόλλωνα Σμύρνης, με εξαίρεση την αντικατάσταση του Σίλβα από τον Ματέο Γκαρσία. Ο Άρης θύμισε τον Άρη των συνεχόμενων νικών, με ιδέες, έμπνευση και δημιουργία στο τελευταίο τρίτο, ιδίως δε από τον άξονα, με ωραίες συνεργασίες των μεσοεπιθετικών. Μάλιστα, φαίνεται πως γίνεται δουλειά και στις στατικές φάσεις, όπως αυτή από την οποία προήλθε το 1-0.

• 9

Τζιανλούκα Φέστα: Στο ντεμπούτο του - για δεύτερη θητεία - στον πάγκο της ΑΕΛ, ο Ιταλός τεχνικός επέλεξε για σχηματισμό το 4-1-4-1, «πετώντα» την αμυντική πεντάδα των προκατόχων του. Ο προσανατολισμός των Θεσσαλών για συμπαγή άμυνα και αντεπιθέσεις ήταν σαφής από την αρχή του αγώνα, όμως Ντρούγιτς, Πινακάς και Ντουρμισάι δεν μπόρεσαν να εφαρμόσουν το σχέδιο στην απέναντι πλευρά του γηπέδου. Αντιθέτως, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να διαχειριστούν την ορμή του Άρη, παρουσίασαν κενά στον άξονα και στις στατικές φάσεις και γνώρισαν ακόμη μία ήττα.

30'

Σε ένα παιχνίδι που λήγει με σκορ 1-0 χωρίς σημαντική φάση από τον ηττημένο, φάση του αγώνα δε μπορεί να είναι άλλη από αυτήν του μοναδικού τέρματος. Στο 30ό λεπτό, ο Μπρούνο Γκάμα σημάδεψε στην εκτέλεση κόρνερ από αριστερά το πρώτο δοκάρι, η μπάλα βρήκε σε κεφάλι αμυνόμενου και πέρασε - κατά το σχέδιο υποθετικά - στο δεύτερο δοκάρι όπου Μάνος και Ροζ παραμόνευαν: ο τελευταίος ήταν αυτός που πρόλαβε να βάλει το κεφάλι του και να σκοράρει.

• 11’

Εξαιρετική προσποίηση του Σάσα για τον Μαντσίνι που έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Μπάγιτς, μπλόκαρε σταθερά.

• 13’

Σουτ του Γκάμα μέσα από την περιοχή, με τον Μπάγιτς να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια.

• 17’

Σέντρα από τα δεξιά για τον Άρη, ο Ματέο Γκαρσία πετάγεται στο δεύτερο δοκάρι, πιάνει την κεφαλιά, όμως η μπάλα φεύγει λίγο έξω από την εστία.

• 30’

ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Ροζ μετά το κόρνερ του Γκάμα στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ΑΕΛ με κεφαλιά.

• 34’

Ο Σάσα να πάτησε περιοχή και έκανε το συρτό σουτ με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ

• 55’

Ο Μάνος στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Μπάγιτς με προβολή αλλά υποδεικνύεται οφσάιτ. Το VAR επιβεβαιώνει την υπόδειξη του βοηθού.

• 63’

Σουτ του Μιλοσάβλιεβιτς μετά την σέντρα του Σπαρβ, φεύγει άουτ.

• 64’

Σουτ από τον Γκαρσία από το ύψος της μεγάλης περιοχής μετά από κόρνερ, εύκολα ο Μπάγιτς.

• 81’

Ο Σίλβα πατάει περιοχή και κάνει το σουτ αλλά ο Μπάγιτς λέει... όχι με το ένα χέρι.

• 1

Η εκπληκτική κατάσταση των παικτών του άξονα για τον Άρη. Ιδίως στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν στους διαδρόμους του άξονα, έχοντας πολύ καλή επικοινωνία με ή χωρίς τη μπάλα και δημιουργώντας ορισμένες πολύ όμορφες συνεργασίες. Με Σάσα και Μπερτόγλιο να κινούν τα νήματα, αν προσθέσει κανείς την πολύ καλή τεχνική των Γκάμα και Γκαρσία, θα πάρει μια ομάδα επιθετική και αποτελεσματική.

• 2

Η αλλαγή προπονητή. Η επανεμφάνιση του Τζιανλούκα Φέστα στον πάγκο της ΑΕΛ έγινε, φυσικά, για καλό. Ποτέ, καμία ομάδα δεν άλλαξε προπονητή με στόχο να κάνει χειρότερη την κατάσταση. Ωστόσο, ο Ιταλός κόουτς φάνηκε ότι θέλει χρόνο με τους ποδοσφαιριστές του, εξάλλου δεν έχουν κλείσει μια εβδομάδα προπονήσεων και δουλειάς στη Θεσσαλία. Η αλλαγή σχηματισμού είναι από μόνη της ένα γεγονός που «σοκάρει» τους συμμετέχοντες, ο Πινακάς βρέθηκε από την κορυφή της επίθεσης στις πτέρυγες, ο Τρούγιτς επέστρεψε ως βασικός και χρειάζεται χρόνος για να συνηθίσουν όλοι το 4-1-4-1.

• 3

Η δουλεμένη στατική φάση. Το κόρνερ από το οποίο προήλθε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, ήταν μια φάση με σαφή σκοπό: Ο Γκάμα εκτέλεσε στο πρώτο δοκάρι στοχεύοντας το κεφάλι του Ιωάννου. Την ίδια ώρα, στο δεύτερο δοκάρι κινήθηκαν Μάνος και Ροζ, με τον τελευταίο να είναι ο επιλαχών και να σκοράρει. Μια στοχευμένη κίνηση που έφερε το γκολ και τελικά τη νίκη για τους «κιτρινόμαυρους».

92
Λίντσεϊ Ροζ
Ο κεντρικός αμυντικός του Άρη, είχε ένα καλό παιχνίδι αμυντικά χωρίς ωστόσο να απειληθεί ιδιαίτερα από την επιθετική γραμμή της ΑΕΛ. Σε μια από τις προωθήσεις του στην αντίπαλη περιοχή, ήταν αυτός που έστειλε την μπάλα στην εστία του Μπάγιτς, ανοίγοντας το σκορ στο 30ο λεπτό και δίνοντας ουσιαστικά τη νίκη στην ομάδα του.

92
Νίκολα Τρούγιτς
Ο Τζιανλούκα Φέστα επέλεξε να... χτίσει το επιθετικό του παιχνίδι πάνω στον Σέρβο επιθετικό. Ο Σούντγκρερν δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερη δυσκολία, με το μαρκάρισμα του αντιπάλου του, που δεν κατάφερε να γίνει απειλητικός. Μοναδική στιγμή που πάτησε περιοχή και έκανε αισθητή την παρουσία του ήταν λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου αλλά η πάσα του κόπηκε εύκολα.

88
Λούκας Σάσα
Ένα γεμάτο παιχνίδι από τον Βραζιλιάνο χαφ του Άρη. Για όσο χρειάστηκε, έδινε μια έξτρα επιλογή στην επίθεση του Άρη, πατώντας συχνά περιοχή και έχοντας συμμετοχή σε αρκετές επιθέσεις των «κιτρινόμαυρων». Όταν η ομάδα του γύρισε πιο πίσω, βοήθησε την αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων, έχοντας αρκετές παρεμβάσεις.

Σε ένα πολύ ήρεμο παιχνίδι για τον Κουμπαράκη και τον VAR Σιδηρόπουλο, η μοναδική φάση που απασχόλησε από πλευράς διαιτησίας ήταν αυτή του 55ου λεπτού, δηλαδή το δεύτερο γκολ του Άρη με τον Μάνο. Ο επιθετικός των «κιτρινόμαυρων» υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ και το VAR επιβεβαίωσε την ορθότητα της υπόδειξης.

Υποδειγματική κεφαλιά από τον Ελ Αραμπί και 3-0 ο Ολυμπιακός (vid)