Μνήμες από το παρελθόν φέρνει ο Γ' όμιλος στον Ολυμπιακό, αφού πέρα από τη λαμπερή Μάντσεστερ Σίτι του Πεπ Γκουαρδιόλα την οποία θα αντιμετωπίσει για πρώτη φορά στην ιστορία του, η κλήρωση του νέου Champions League έφερε απέναντί του και δυο παλιές γνωστές: την Πόρτο και τη Μαρσέιγ!

Η πρωταθλήτρια Πορτογαλίας ήταν η ομάδα που αντιμετώπισε περισσότερο από κάθε άλλη στα πρώτα του χρόνια στο Champions League στα τέλη της δεκαετίας του '90, αφού μαζί της είχε κληρωθεί στους ομίλους και των τριών πρώτων του σεζόν στη διοργάνωση.

Μάλιστα, απέναντι στους «Δράκους», στο παρθενικό του ματς στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, ευτύχησε να πανηγυρίσει και την πρώτη του νίκη ο Ολυμπιακός, όταν στις 17 Σεπτεμβρίου του 1997 ο Στέλιος Γιαννακόπουλος έστελνε μια... οβίδα από τα 40 μέτρα στα δίχτυα του Βίτορ Μπαΐα στο 6ο λεπτό, για το τελικό 1-0 των «ερυθρόλευκων». Δύο μήνες μετά, στο Οπόρτο, οι «Δράκοι» είχαν επικρατήσει 2-0.

Την επόμενη σεζόν πια, 1998/99, ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε ξανά την Πόρτο στον όμιλο, μαζί με Άγιαξ και Κροάσια Ζάγκρεμπ. Ως γνωστόν, αυτή ήταν και η πρώτη πρόκριση των Πειραιωτών από τη φάση των ομίλων, περνώντας στους «8» του Champions League. Στο ΟΑΚΑ είχε επικρατήσει των Πορτογάλων με 2-1 στα τέλη Νοέμβρη, ενώ στο ματς του Α' γύρου, είχε πάρει ισοπαλία 2-2 στο «Ντραγκάο».

Τέλος, την τρίτη του σεζόν στο Champions League, ο Ολυμπιακός είχε τερματίσει τρίτος στον όμιλο, πίσω από Ρεάλ Μαδρίτης και Πόρτο. Τους Πορτογάλους πάντως τους νίκησε ξανά εντός έδρας, με 1-0 και για ακόμη μια φορά με γκολ του Γιαννακόπουλου. Στο ματς της Πορτογαλίας, η Πόρτο νίκησε 2-0 σε μια... σχεδόν επανάληψη των μεταξύ τους αποτελεσμάτων για τη σεζόν 1997/98.

Σε κάθε περίπτωση, σε αυτά τα 6 ματς του Ολυμπιακού με την Πόρτο σε ομίλους του Champions League, οι «ερυθρόλευκοι» μετρούν 3 νίκες, 1 ισοπαλία και 2 ήττες.

Από εκεί και έπειτα... γλυκόπικρες μνήμες ξυπνά και η Μαρσέιγ στον Ολυμπιακό. Τη μοναδική φορά που την αντιμετώπισε σε φάση ομίλων Champions League, τη σεζόν 2011/12, τη νίκησε στη Γαλλία 1-0 με ένα υπέροχο γκολ του Γιάννη Φετφατζίδη, ενώ στο Καραϊσκάκη είχε ηττηθεί με το ίδιο σκορ. Εκείνη τη σεζόν, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πραγματοποιήσει πολύ καλές εμφανίσεις στον όμιλο και μέχρι το 89ο λεπτό της 6ης αγωνιστικής είχαν την πρόκριση στα χέρια τους, νικώντας την Άρσεναλ 3-1 στο Καραϊσκάκη και φτάνοντας τους 9 βαθμούς. Ωστόσο, η ήδη αποκλεισμένη Ντόρτμουντ είχε διαφορετική... άποψη. Παρότι προηγήθηκε 2-0 της Μαρσέιγ, κρατώντας τους Γάλλους στην 3η θέση, τελικά η Μαρσέιγ αρχικά ισοφάρισε σε 2-2 και ένα λεπτό πριν το φινάλε έκανε και το 2-3 που της έδωσε την πρόκριση.

Πολλά χρόνια νωρίτερα, σε μια εντελώς διαφορετική εποχή στο ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο, η Μαρσέιγ του Ταπί που μεσουρανούσε, είχε νικήσει δύο ακόμη φορές τον Ολυμπιακό, στον πρώτο γύρο του Κυπέλλου UEFA της σεζόν 1994/95, 2-1 στο παλιό Καραϊσκάκη και 3-0 στο «Βελοντρόμ».