• 33' Δημήτρης Γιαννούλης
  • 47' Ομάρ Ελ Καντουρί
  • 52' Ντιέγκο Μπίσεσβαρ
  • 85' Ενέα Μιχάι

Έπαιξε σαν ΠΑΟΚ και αποζημιώθηκε! Ο «Δικέφαλος του Βορρά» κατέβηκε στο Καραϊσκάκη με πλάνο νίκης, το κατέθεσε και στο φινάλε, στο «ταμείο», βρήκε ένα σπουδαίο και πανάξιο βασει απόδοσης «διπλό» που αφενός έσπασε το αήττητο του Ολυμπιακού μετά από 43 ματς, αφετέρου -το σημαντικότερο- τον έκανε απόλυτο φαβορί για τη 2η θέση που οδηγεί στα προκριματικά του επόμενου Champions League. Ο Μιχάι το χρυσό γκολ της νίκης στο 90ο λεπτό!

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, φάνηκε από πολύ νωρίς ότι η τακτική στη μάχη για τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής θα είχε  πρωταγωνιστικό ρόλο. Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα το ματς, με πίεση «ψηλά» και μεγάλη όρεξη σε ατομικό επίπεδο. Στο διάστημα αυτό, οι παίκτες του «Δικεφάλου του Βορρά» έπεφταν σταθερά πρώτοι στις διεκδικούμενες μπάλες, με καλές αλληλοκαλύψεις και κοντινές αποστάσεις στις γραμμές τους. Έτσι, ανάγκασαν εν πολλοίς τον Ολυμπιακό να έχει έναν αρκετά παθητικό ρόλο, ειδικά για εντός έδρας ματς.

Από τους «ερυθρόλευκους» στο ξεκίνημα έλειψε πάντως τόσο η ένταση όσο και η κίνηση στον χώρο, στοιχεία που σε συνδυασμό με την καλή τακτική του αντιπάλου, τον ανάγκασαν να μην είναι καθόλου απειλητικός για την εστία του Πασχαλάκη. Η ομάδα του Φερέιρα έκλεισε σωστά τα ατού αυτής του Μαρτίνς, η οποία αντίστοιχα δεν κατάφερε να βρει ρυθμό για πολλή ώρα και να κυκλοφορήσει τη μπάλα γρήγορα, έχοντας το γνωστό οργανωμένο παιχνίδι της. Ο ΠΑΟΚ αντίθετα βρήκε τις πρώτες καλές επιθέσεις, οι οποίες όμως έμειναν επίσης ανολοκλήρωτες.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία των φιλοξενούμενων στο πρώτο ημίχρονο ήταν το άστοχο πλασέ του Μπίσεσβαρ στο 14', ενώ για τους γηπεδούχους -στην πρώτη τους ουσιαστικά φάση- ο Σεμέδο είχε δοκάρι (και άουτ) στην κεφαλιά του 32' μετά από στατική φάση. Στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου 45λέπτου πάντως ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανεβάσει την απόδοσή του, να ανεβάσει την πίεσή του και να γίνει ένα «κλικ» πιο γρήγορος στις μεταβιβάσεις του. Μοιραία, άρχισε να πατάει και με περισσότερες αξιώσεις στο τρίτο μισό του γηπέδου, γύρω από την περιοχή του ΠΑΟΚ. Ως το ημίχρονο πάντως καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να βρει τις ευκαιρίες που θα ήθελε, με τη μία μάλλον να εξουδετερώνει την άλλη στο μεγαλύτερο διάστημα, με κατά κανόνα εκατέρωθεν αποτελεσματικές άμυνες.

Αργό τέμπο είχε σταθερά και το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, ξανά με λίγες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες και τις δύο ομάδες να ψάχνουν -καθεμιά με τον τρόπο της- το ένα γκολ που φαινόταν ότι θα κάνει τη διαφορά. Ο μεν Ολυμπιακός θέλοντας να κυκλοφορήσει γρήγορα τη μπάλα και να απλώσει το παιχνίδι, βγάζοντας τους αντιπάλους από τις θέσεις τους, ο δε ΠΑΟΚ ψάχνοντας πια τους κενούς χώρους στην αντεπίθεση.

Στο πρώτο μισό της επανάληψης, η μοναδική φάση ήταν πάντως το πλασέ-άουτ του Γιαννούλη. Για τον Ολυμπιακό υπήρξε ένα πλασέ του Ελ Αραμπί και μια κεφαλιά άουτ του Χασάν. Για πολλή ώρα ως το φινάλε δεν παιζόταν ουσιαστικά ποδόσφαιρο, όμως παίχτηκε στη μία φάση που χρειάστηκε ο ΠΑΟΚ! Ήταν το 90ο λεπτό, όταν ο Ροντρίγκο άλλαξε τη μπάλα με τον Μαουρίτσιο, έκανε τη σέντρα και ο Μιχάι από το δεύτερο δοκάρι έστειλε τον «Δικέφαλο του Βορρά» στα... προκριματικά του Champions League!

• 19

Με το παραδοσιακό πλέον 4-3-3 παρέταξε την ομάδα του ο Πέδρο Μαρτίνς, προτιμώντας ωστόσο να αφήσει εκτός αποστολής τον Μπα που είχε χάσει προπονήσεις και να ξεκινήσει τον Σισέ ως παρτενέρ του Σεμέδο στα στόπερ. Επέλεξε επίσης να ξεκινήσει και τον Βαλμπουενά στα εξτρέμ, ενώ κατά τα άλλα επανέφερε στο αρχικό σχήμα όλους τους βασικούς του. Στην επανάληψη, ο Πορτογάλος άλλαξε το σχήμα του σε 4-2-3-1 ενώ με την είσοδο των Φορτούνη-Μπρούνο «παραδέχθηκε» και το ότι υπήρχε πρόβλημα στη δημιουργία. Στο... ρεζουμέ, αυτή τη φορά το γνωστό παιχνίδι του Ολυμπιακού δεν απέδωσε, αφού ο αντίπαλος τον «κόντραρε» σωστά σε επίπεδο τακτικής.

• 68

Με συνταγή... Τούμπας κατέβηκε στο Φάληρο ο Αμπέλ Φερέιρα, κινούμενος εκ νέου στη λογική των τριών στόπερ με δύο φουλ μπακ και δίδυμο στον άξονα τους Μαουρίσιο - Ελ Καντουρί. Σε έναν πιο ελεύθερο ρόλο ο ιδιαίτερα «ανεβασμένος» Μπίσεσβαρ έχοντας μπροστά του Τζόλη και Άκπομ. Σε αντίθεση με το ματς κόντρα στον Παναθηναϊκό, ο ΠΑΟΚ έβγαλε ενέργεια και δημιουργία, ωστόσο, του έλειψε η τελική πάσα. Αναγκαστική «χρυσή» αλλαγή Ίνγκασον με Μιχάι, με το Αλβανό να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ που έκρινε την αναμέτρηση. Αναμενόμενο «φρεσκάρισμα» στην επίθεση με την είσοδο των Σφιντέρσκι - Στοχ με τους Εσίτι - Λημνιό να αποτελούν τις τελευταίες πινελιές του Πορτογάλου.

90'

Συνεργασία... Made In Brazil! Ο Ροντρίγκο άλλαξε την μπάλα με τον Μαουρίσιο, έβγαλε τη σέντρα και ο Μιχάι μόνος στο δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!

• 14’

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Μετά από καλή κυκλοφορία της μπάλας, ο Μαουρίτσιο βρήκε τον Ροντρίγκο, αυτός σέντραρε από τα δεξιά, όμως το πλασέ του Μπίσεσβαρ στην κίνηση πέρασε λίγο άουτ.

• 32’

Δοκάρι για τον Ολυμπιακό! Εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά από τα δεξιά, ο Σεμέδο πετάχτηκε πιο ψηλά από όλους και έστειλε τη μπάλα στη συμβολή των δοκαριών του Πασχαλάκη και άουτ.

• 34’

Δυνατό σουτ του Μασούρα εκτός περιοχής, μετά από διώξιμο σε φάουλ του Βαλμπουενά, η μπάλα 2-3 μέτρα πάνω από το οριζόντιο του ΠΑΟΚ.

• 40’

Πλασέ του Μπίσεσβαρ μέσα από την περιοχή και αριστερά, δεν είναι καλό και μπλοκάρει εύκολα ο Σα.

• 42’

Επικίνδυνο σουτ του Μαουρίτσιο, Σα πέφτει στη γωνία του και διώχνει σε κόρνερ.

• 52’

Πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο, με το συρτό σουτ του Μαουρίσιο να μπλοκάρεται σταθερά από τον Σα.

• 58’

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Μετά από κλέψιμο και γρήγορη αντεπίθεση, ο Μπίσεσβαρ γύρισε σωστά για τον Γιαννούλη που είχε μπει στην περιοχή, όμως το σουτ στην κίνηση πέρασε λίγο άουτ.

• 66’

Πλασέ του Μπίσεσβαρ στην κίνηση εκτός περιοχής, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο.

• 74’

Καλή επίθεση για τον Ολυμπιακό, σέντρα του Τσιμίκα και πλασέ του Ελ Αραμπί στην κίνηση που μπλοκάρει ο Πασχαλάκης.

• 78’

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Κόρνερ του Βαλμπουενά και κεφαλιά του Χασάν λίγο άουτ.

• 90’

ΓΚΟΛ! Ο Ροντρίγκο αλλάζει την μπάλα με τον Μαουρίσιο, βγάζει τη σέντρα από τα δεξιά και ο Μιχάι μόνος στο δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά γράφει το 0-1!

• 90+2’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ραντζέλοβιτς κάνει τη σέντρα από δεξιά, ο Χασάν πιάνει το σουτ στην κίνηση και ο Πασχαλάκης με τρομερή απόκρουση αποκρούει σε κόρνερ.

Ο Σεμέδο απομάκρυνε με δύναμη, με το κεφάλι και έπεσε στο έδαφος, χάνοντας προσωρινά τις αισθήσεις του και «παγώνοντας» τους παρευρισκόμενους. Τόσο οι συμπαίκτες του όσο και οι αντίπαλοι έσπευσαν πάνω του, σε μια από τις 'ανθρώπινες' στιγμές του ντέρμπι.

Παναιτωλικός: Επιστροφή στην Αργεντινή για τον Μπαλντασάρα