Το ιδανικό ματς παίχτηκε για τον Ολυμπιακό το βράδυ του Σαββάτου στο Καραϊσκάκη κόντρα στον Πανιώνιο. Οι «ερυθρόλευκοι» καθάρισαν το παιχνίδι από το δεκάλεπτο, ο αντίπαλος παραδόθηκε μάλλον αμαχητί και δεν... ενόχλησε καν στη συνέχεια, ενώ ο Μαρτίνς λίγο πριν τα ματς με την Άρσεναλ και το ντέρμπι της Τούμπας, είχε την ευκαιρία να ξεκουράσει όσο περισσότερους παίκτες μπορούσε. Το τελικό 4-0 είναι κάτι παραπάνω από κολακευτικό για τον Πανιώνιο, όπως εξελίχθηκε το ματς και όπως ήταν η εικόνα του από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό...

Από τα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα στο Καραϊσκάκη έγινε σαφές ότι δεν θα άντεχε σε ιδιαίτερη κριτική ως προς το τακτικό κομμάτι. Ο Πανιώνιος... άργησε να βγει από τα αποδυτήρια και όταν πια εμφανίστηκε στον αγωνιστικό χώρο, το σκορ είχε ήδη εκτοξευθεί πριν καν συμπληρωθούν δέκα λεπτά αγώνα! Το ξεκίνημα των «ερυθρόλευκων» ήταν καταιγιστικό, οι παίκτες του Μαρτίνς εκμεταλλεύθηκαν στο έπακρο τα πολλά τραγικά λάθη των «κυανέρυθρων» και αξιοποίησαν τις τρεις από τις πρώτες πέντε ευκαιρίες τους στο παιχνίδι για να φτάσουν στο 3-0 του 9ου λεπτού!

Ο Χασάν στο 4' άνοιξε τον χορό των τερμάτων στο Φάληρο μετά από μια ακόμη ασίστ του Βαλμπουενά, δύο λεπτά αργότερα, σε μια ακόμη φάση που ξεκίνησε από τα πόδια του Γάλλου, ο Ελ Αραμπί έγραψε το 2-0 με «ριμπάουντ» μετά από ασταθή επέμβαση του Κότνικ σε σουτ του Φορτούνη, ενώ ο ίδιος ο αρχηγός του Ολυμπιακού έκανε το 3-0 στο 9' με ένα έξοχο «σόλο» που θύμισε τον προ-τραυματισμού Φορτούνη. Αυτό ήταν φυσικά και το πρώτο του γκολ μετά τη ζημιά στους χιαστούς το καλοκαίρι.

Όπως ήταν λογικό, ο ρυθμός έπεσε μετά το τρελό ξεκίνημα του Ολυμπιακού, με τον Πανιώνιο αντίθετα να πατάει για πρώτη φορά περιοχή μετά το 20λεπτο και τις τελικές να είναι ήδη σε δηψίφιο νούμερο για τους Πειραιώτες με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα. Μάλλον... άγνωστο είναι το ποιο ακριβώς ήταν το σχέδιο που είχε η ομάδα του Νίκι Παπαβασιλείου βγαίνοντας στο γήπεδο, αφού προσπάθησε να παίξει με την άμυνα στη σέντρα και να πιέσει ως την περιοχή του Σα απέναντι σε μια ομάδα σαν τον Ολυμπιακό. Όπως ήταν λογικό, πλήρωσε στο μάξιμουμ τα κενά που άφησε στην άμυνά της, τα οποία βεβαίως διογκώθηκαν χάρη στα ατομικά λάθη. Ο Ολυμπιακός δεν έκανε τίποτα το εξεζητημένο, κυκλοφόρησε ως συνήθως γρήγορα τη μπάλα με το εξαιρετικό passing game του και από τη στιγμή που οι επιθετικοί δεν αστόχησαν, η εικόνα του αγώνα ήταν λίγο έως πολύ  αναμενόμενη.

Στο 24' ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 4-0 μετά από ένα ακόμη τραγικό λάθος στην άμυνα του Πανιωνίου, με τον Ελ Αραμπί να παίρνει... ασίστ από τον Ρέτσο και να πετυχαίνει το δεύτερο γκολ του στο ματς. Στο 41' ο Μαροκινός «σημάδεψε» δοκάρι χάνοντας την ευκαιρία για το χατ-τρικ, ενώ και οι Νεοσμυρνιώτες αντίθετα έφτασαν σε 2-3 τελικές ως το φινάλε του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο πια, στο Καραϊσκάκη παίχτηκε... κάτι σαν ποδόσφαιρο, αφού ο Ολυμπιακός έλεγξε απόλυτα το ματς κατεβάζοντας στροφές στο ρελαντί και κάνοντας πάνω στο χορτάρι τα απολύτως απαραίτητα. Αν ο Μαρτίνς είχε μάλιστα τη δυνατότητα να βάλει την... ομάδα Νέων σε αυτά τα 45 λεπτά σίγουρα θα το έκανε, αφού το 4-0 έδινε αυτή τη δυνατότητα. Ως γνωστόν, ακολουθούν τα ματς με την Άρσεναλ για το Europa League αλλά και το ντέρμπι της σεζόν κόντρα στον ΠΑΟΚ στην Τούμπα. Μπορεί βέβαια να μην έκανε έντεκα αλλαγές ο Πορτογάλος, ωστόσο οι τρεις που έκανε έγιναν νωρίς, στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης. Η ομάδα του δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα από τον αντίπαλο ως το φινάλε και αυτό το 4-0 έμεινε ως το τελευταίο σφύριγμα.

Αυτό, σήμανε την 100η νίκη του Ολυμπιακού επί του Πανιωνίου στην ιστορία ανάμεσα στις δύο ομάδες, την παραμονή των «ερυθρόλευκων» στην κορυφή και το +2, έγιναν και πάλι η ομάδα με την καλύτερη επίθεση (50) και καλύτερη άμυνα (9) στο πρωτάθλημα, ενώ παρέμειναν αήττητοι για 34ο ματς στη Super League και 23ο εντός έδρας. Όλα αυτά μια εβδομάδα πριν το ματς της χρονιάς...

• 99

Με την ενδεκάδα και το σχήμα που δούλεψε στου Ρέντη τις τελευταίες μέρες, κατέβασε ο Μαρτίνς τον Ολυμπιακό σε αυτό το ματς, αφού ο Μαρτίνς είχε ήδη αφήσει εκτός αποστολής Τσιμίκα, Ελαμπντελαουί, Γκιγιέρμε, Μασούρα, θέλοντας να τους προφυλάξει από κάρτες. Έτσι, στο 4-4-2 των «ερυθρόλευκων», ο Ραντζέλοβιτς ήταν δεξί μπακ, Φορτούνης – Βαλμπουενά στα άκρα και το δίδυμο Χασάν – Ελ Αραμπί στην επίθεση που δείχνει να συνυπάρχει ικανοποιητικά. Ο Ολυμπιακός ουσιαστικά καθάρισε πολύ νωρίς το ματς με τα τρία γρήγορα γκολ, με τον Μαρτίνς και τους «ερυθρόλευκους» να διαχειρίζονται τυπικά το 90λεπτο.

• 11

Με σχήμα 4-4-1-1 παρέταξε ο Νίκι Παπαβασιλείου τον Πανιώνιος, με τον Αραμπούλι πίσω από τον Καμαρά και δύο τετράδες σε ευθεία. Ωστόσο, τα πάντα πήγαν λάθος από νωρίς για τους Νεοσμυρνιώτες. Με πάρα πολλά ατομικά λάθη, με μεγάλα κενά ανάμεσα στις γραμμές, με ένα ανούσιο πρέσινγκ «ψηλά» και την άμυνα σχεδόν στη σέντρα, απέναντι σε μια ομάδα που ξέρει και μπορεί να το σπάει εύκολα με την έξοχη κυκλοφορία μπάλας που έχει. Με το σκορ να ξεφεύγει από νωρίς, ο Πανιώνιος απλώς προσπάθησε να μαζέψει τα ασυμμάζευτα στη συνέχεια και μάλλον πρέπει να αισθάνεται τυχερός από το ότι ο Ολυμπιακός είχε ευρωπαϊκό ματς και ντέρμπι τίτλου κόντρα στον ΠΑΟΚ την επόμενη εβδομάδα.

9'

Και μόνο το γεγονός ότι ο Φορτούνης επιστρέφει στα γκολ μετά τον τραυματισμό του, κάνει την φάση του 3-0 τη σημαντικότερη της αναμέτρησης. Δεν είναι όμως μόνο αυτό. Είναι και το γεγονός ότι το τέρμα του Έλληνα μέσου πραγματικά χαίρεσαι να το βλέπεις

• 2’

Κοντινό σουτ του Ελ Αραμπί, μετά από κόντρα σε σουτ του Ραντζέλοβιτς, έπεσε και μπλόκαρε ο Κότνικ.

• 4’

ΓΚΟΛ! Έξοχη διαγώνια μπαλιά του Βαλμπουενά για τον Χασάν, ωραίο κοντρόλ του Αιγύπτιου που δεν κλείστηκε σωστά από τον Παπαγεωργίου και με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ για το 1-0.

• 6’

ΓΚΟΛ! Πάσα του Βαλμπουενά για τον Φορτούνη, σουτ του αρχηγού που αναπηδά και ξεγελά τον Κότνικ, με τον Ελ Αραμπί να σκοράρει σε κενή εστία για το 2-0.

• 8’

Λάθος διώξιμο του Κότνικ, ο Φορτούνης επωφελείται, γίνεται κάτοχος της μπάλας και σουτάρει εκτός περιοχής, η μπάλα ένα περίπου μέτρο άουτ.

• 9’

ΓΚΟΛ! Απίθανη ατομική ενέργεια του Φορτούνη μέσα στην περιοχή, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του με διαγώνια κίνηση και με πλασέ στη γωνία του Κότνικ έγραψε το 3-0.

• 19’

Πάσα του Γκασπάρ για τον Φορτούνη και πλασέ του αρχηγού του Ολυμπιακού εκτός περιοχής, η μπάλα ψηλά άουτ.

• 22’

Πρώτη τελική για τον Πανιώνιο στο ματς, με το σουτ του Τσιλούλη εκτός περιοχής να καταλήγει πολλά μέτρα άουτ.

• 24’

ΓΚΟΛ! Γύρισμα του Ρέτσου προς τον Κότνικ χωρίς να βλέπει, ο Ελ Αραμπί κλέβει, περνάει και τον Κότνικ και σε κενή εστία κάνει το 4-0.

• 30’

Κεφαλιά του Χασάν άουτ από καλή θέση, μετά από σέντρα του Φορτούνη.

• 36’

Καλή στιγμή για τον Πανιώνιο με τον Καμαρά που βρήκε χώρο στην περιοχή, αλλά σούταρε δυνατά και ψηλά άουτ.

• 41’

Δοκάρι για τον Ολυμπιακό! Πάσα του Βαλμπουενά, πλασέ στην κίνηση του Αραμπί, στο δεξί κάθετο η μπάλα.

• 41’

Σουτ του Τσιλούλη μέσα από την περιοχή και δεξιά, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο του Σα.

• 44’

Φιλόδοξη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γρίβα από πλάγια θέση, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο.

• 47’

Γύρισμα του Φορτούνη από τα αριστερά και πλασέ στην κίνηση του Αραμπί, η μπάλα ψηλά άουτ.

• 52’

Σέντρα του Ελ Αραμπί από αριστερά και κεφαλιά του Μπουχαλάκη από κοντά που σώζει ο Κότνικ.

• 59’

Μακρινό δυνατό σουτ του Μπουχαλάκη, ο Κότνικ μαζεύει με διπλή προσπάθεια.

• 68’

Σουτ του Λάζαρου έξω από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κότνικ.

• 83’

Σουτ του Τσιλούλη μέσα από την περιοχή, η μπάλα άουτ.

• 85’

Πλασέ του Τσιλούλη μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε ο Σα.

• 87’

Κεφαλιά του Σισέ από τη μικρή περιοχή, η μπάλα άουτ.

• 92’

Εξαιρετική κεφαλιά του Χασάν μετά από σέντρα του Φορτούνη, στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ η μπάλα.

• 1

Τα ερασιτεχνικού επιπέδου λάθη στην άμυνα του Πανιωνίου απέναντι σε μια ομάδα σαν τον Ολυμπιακό, ήταν ένα από τα στοιχεία που έκριναν την έκβαση του αγώνα.

• 2

Το... τρίμπαλο του πενταλέπτου 4' – 9' προφανώς και είναι ένα κομβικό σημείο στην εξέλιξη του αγώνα που τελείωσε πριν καν αρχίσει.

• 3

Η διάθεση του Ολυμπιακού να καθαρίσει το ματς όσο πιο νωρίς γίνεται και η σοβαρή αντιμετώπιση των «βαριών χαρτιών» της ενδεκάδας, όπως του Βαλμπουενά, του Ελ Αραμπί και του Φορτούνη.

Η εικόνα του μικρού Νικηφόρου πριν από το παιχνίδι να αποθεώνεται για τη μεγαλύτερη νίκη της ζωής του, αυτή κόντρα στον καρκίνο δεν θα μπορούσε παρά να παράγει αμέτρητες συγκινήσεις.

7
Κώστας Φορτούνης
Ο παλιός καλός Φορτούνης, μετά τον μεγάλο τραυματισμό του, είναι ξανά εδώ! Ο μέσος του Ολυμπιακού ήταν ο καλύτερος παικτης της αναμέτρησης, πέτυχε ένα υπέροχο τέρμα, χάρισε ορισμένες στιγμές μεγάλης ποιότητας και γενικά, «μάγεψε».

12
Μάτιτς Κότνικ
Όλη η άμυνα του Πανιωνίου βρέθηκε σε τραγική μέρα αλλά ειδικά ο Κότνικ ήταν ο χειρότερος όλων. Δεν είναι μόνο πως δέχθηκε όρθιος το πρώτο γκολ και έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια πριν δεχθεί το δεύτερο αλλά και η γενικότερη αστάθεια που απέρρεε κάθε κίνησή του.

28
Ματιέ Βαλμπουενά
Άλλη μια εκπληκτική εμφάνιση στο ενεργητικό του Γάλλου με τη φανέλα του Ολυμπιακού. Ο Βαλμπουενά έβγαλε την ασίστ για το 1-0, ήταν μέσα στο δεύτερο γκολ, υπήρξε ο παίκτης που ουσιαστικά «ξεκλείδωσε» νωρίς-νωρίς την άμυνα του Πανιωνίου και πολύ ορθά προφυλάκτηκε βγαίνοντας αλλαγή στις αρχές της επανάληψης.

Ένα παιχνίδι τελειωμένο τόσο νωρίς είναι η χαρά κάθε διαιτητή. Ο Αριστείδης Βάτσιος είχε ένα πολύ εύκολο απόγευμα, διαιτήτευσε στο ρελαντί την αναμέτρηση του «Καραϊσκάκης» και οι αποφάσεις του πέρασαν απαρατήρητες.