• Γεώργιος Βρέσκας (Πιεριίας)
  • Ιορδάνης Απτόσογλου (Αθηνών)
  • Αθανάσιος Κόλλιας (Ηπείρου)
  • Κωνσταντίνος Τσετσίλας (Γρεβενών)

«Σούζα» και στη Λάρισα ήταν απόψε ο Παναθηναϊκός, καθώς σημείωσε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα (0-2) και πιστοποίησε ότι βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση, χάρη σε δύο εκτελέσεις πέναλτι του Χατζηγιοβάνη (25’) και του Μπουζούκη (91’).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος από τα πρώτα λεπτά του ματς και με την πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας και τις αλλαγές παιχνιδιού στις δύο πτέρυγες, υποχρέωσε την ΑΕΛ σε παθητικό ρόλο.

Με εξαίρεση τον Ουάρντα που έδινε την εντύπωση ότι παίζει μόνος του απέναντι στο τριφύλλι, οι γηπεδούχοι δεν πάτησαν καν την περιοχή του Παναθηναϊκού σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο και πήγαν στην ανάπαυλα των ημιχρόνων δίχως τελική προς την εστία!

Αντιθέτως, οι «πράσινοι» βρέθηκαν δίκαια μπροστά στο σκορ (0-1) με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χατζηγιοβάνη (25’) και έχασαν μοναδική ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους με το χαμένο πέναλτι του ίδιου παίκτη τρία λεπτά αργότερα.

Η ανωτερότητα του Παναθηναϊκού ήταν απόλυτη και ξεκάθαρη σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γρηγορίου τροποποίησε το σχηματισμό από 5-3-2 σε 4-3-3 και προέβη σε δύο αλλαγές προσώπων, προκειμένου να αλλάξει το μομέντουμ του αγώνα, παίρνοντας σαφώς περισσότερα ρίσκα.

Η Λάρισα ανέβασε ψηλά τις γραμμές της, έγινε πιο απειλητική στην προσπάθειά της να ισοφαρίσει και στο 63’ θα μπορούσε να το πράξει εάν ο Παπάζογλου δεν παρεμπόδιζε τον Σένκεφελντ όντας σε θέση οφ σάιντ.

Δώδεκα λεπτά αργότερα ο Παπάζογλου έχασε μεγάλη ευκαιρία αστοχώντας σε κεφαλιά από σέντρα του Ουάρντα (75’)

Ο Παναθηναϊκός δεν ήταν καλός μεσοεπιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά διατήρησε την ανασταλτική του συνοχή και στο 91’ ο Μπουζούκης σφράγισε με πέναλτι που κέρδισε ο Ανουάρ από καταπληκτική ενέργεια του Ζαχίντ (0-2), την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα που τον εδραιώνει στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

• 11

Μιχάλης Ευθυμίου Ο προπονητής της ΑΕΛ παρέταξε την ομάδα του σε σχηματισμό 5-3-2 , με τον Αλί Γκαζάλ πρώτη φορά βασικό. Η στρατηγική να περιμένει πίσω από τη μπάλα και να απειλήσει με βαθιές μπαλιές στο επιθετικό τρανζίσιον δεν του βγήκε. Στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε το σχηματισμό σε 4-3-3 και πήρε ρίσκα, αλλά δεν είχαν αποτέλεσμα.

• 99

Γιώργος Δώνης Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού επέλεξε ως σχηματισμό το 4-2-3-1, με τον Νάγκι για πρώτη φορά στην ενδεκάδα ως δεξί εξτρέμ. Η ίωση του Μακέντα έφερε στο αρχικό σχήμα μετά από τρεις μήνες τον Καμπετσή. Το πλάνο του δεν είχε διαφοροποιήσεις από τα προηγούμενα ματς και εμπεριείχε την κατοχή της μπάλας και την ανάπτυξη από το αμυντικό τρίτο, καθώς και τις συχνές αλλαγές παιχνιδιού στις δύο πλευρές.

28'

Ο Τάσος Χατζηγιοβάνης έχει την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του από την άσπρη βούλα, όμως το χτύπημα αλά Πανένκα εξελίσσεται σε φιάσκο καθώς ο Κρίστινσον δεν διαλέγει γωνία, μένει όρθιος και μπλοκάρει πανεύκολα τη μπάλα.

• 11’

Ο Δώνης τροφοδοτεί τον Γιόχανσον που ντριμπλάρει τον Κάτσε και σουτάρει με το αριστερό στέλνοντας τη μπάλα δίπλα απ’ το αριστερό κάθετο δοκάρι.

• 13’’

Ο Νάγκι τσιμπάει τη μπάλα και ανατρέπεται από τον Καρανίκα, αλλά διαιτητής και VAR λένε να συνεχιστεί το ματς.

• 22’’

Ο Καμπετσής δίνει στον Χατζηγιοβάνη κι αυτός στον Ζαχίντ που πέφτει στο έδαφος από μαρκάρισμα του Μόρα. Διαιτητής και VAR συμφωνούν για πέναλτι.

• 25’
’

ΓΚΟΛ! Ο Χατζηγιοβάνης εκτελεί την εσχάτη των ποινών και ανοίγει το σκορ, παρότι ο Κρίστινσον πέφτει στη σωστή γωνία (0-1).

• 27’’

Ο Ζαχίντ δίνει πέφτοντας στον Νάγκι μέσα στην περιοχή και αυτός ανατρέπεται καθαρά από τον Καρανίκα.

• 28’’

Ο Χατζηγιοβάνης εκτελεί το πέναλτι αλά Πανένκα, αλλά ο Κρίστινσον δεν διαλέγει γωνία, μένει όρθιος και μπλοκάρει πανεύκολα τη μπάλα.

• 29’’

Μακρινό σουτ του Ουάρντα, η μπάλα περνάει άουτ, στην πρώτη τελική της ΑΕΛ.

• 49’

Ωραίος συνδυασμός Νάγκι και Ζαχίντ και «γλυκιά» σέντρα του τελευταίου προς τον Πούγγουρα που πιάνει την κεφαλιά από τη μικρή περιοχή αλλά στέλνει τη μπάλα άουτ.

• 56’’

Σουτ του Ζαχίντ έξω από την περιοχή, ο Κρίστινσον έδιωξε στη δεξιά του γωνία.

• 56’’

Ωραίος συνδυασμός Μπούστος, Ουάρντα και Παπάζογλου και πλασέ του Αιγύπτιου, ο Διούδης μπλόκαρε τη μπάλα.

• 63’

Ο Διούδης αποκρούει ασταθώς τη μπάλα, ο Κάτσε επιχειρεί ψηλοκρεμαστό πλασέ, αλλά ο Παπάζογλου είναι σε θέση οφ σάιντ κινείται προς τη μπάλα και παρεμποδίζει τον Σένκεφλεντ να διώξει.

• 75’

Εξαιρετική σέντρα του Ουάρντα από δεξιά, ο Παπάζογλου πιάνει αμαρκάριστος την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι αλλά στέλνει τη μπάλα άουτ.

• 89’

Εκλπηκτική ενέργεια του Ζαχίντ και πάσα στον Ανουάρ που περνάει τον τερματοφύλακα και ανατρέπεται καθαρά.

• 91’

ΓΚΟΛ! Ο Μπουζούκης εκτελεί το πέναλτι και διαμορφώνει το 0-2.

• 1

Ο Παναθηναϊκός ήταν εντυπωσιακός στο πρώτο ημίχρονο και εξαιρετικά συμπαγής στο δεύτερο. Δεν είναι τυχαίο ότι οι πράσινοι δεν έχουν δεχθεί γκολ στα τέσσερα τελευταία ματς που νίκησαν.

• 2

Ο τρόπος με τον οποίο μπήκε στο ματς το τριφύλλι, τόσο ως προς το διάβασμα του παιχνιδιού των αντιπάλων, όσο και από πλευράς νοοτροπίας νικητή, έπαιξε σημαίνοντα ρόλο στην κατάκτηση της νίκης.

• 3

Ο μονοδιάστατος τρόπος ανάπτυξης της ΑΕΛ που είχε μονάχα τον Ουάρντα ως σημείο αναφοράς και κατόπιν έψαχνε με βαθιές μπαλιές προς τον Παπάζογλου να απειλήσει, δίχως αποτέλεσμα.

Ενας παλιός γνώριμος τόσο της ΑΕΛ όσο και του Παναθηναϊκού, ο Σίλβα Κλέιτον, βρέθηκε απόψε στο γήπεδο και δεν έχασε την ευκαιρία να χαιρετήσει και να συνομιλήσει με τον τεχνικό διευθυντή των πράσινων Τσάβι Ρόκα.

10
Γκίας Ζαχίντ
Τρομερά πράγματα έκανε για μία ακόμη φορά στο χορτάρι ο μεσοεπιθετικός του Παναθηναϊκού, οι εμπνεύσεις του οποίου ήταν εντυπωσιακές. Από δικές του πάσες προήλθαν οι δύο ανατροπές και ειδικά η ενέργειά του στη φάση του Ανουάρ ήταν πολύ υψηλού επιπέδου.

20
Νίκος Καρανίκας
Σε πολύ κακή βραδιά ο πλάγιος αμυντικός της ΑΕΛ, είχε τεράστια προβλήματα απέναντι στον Νάγκι στον οποίο έκανε δύο πέναλτι, ασχέτως εάν δόθηκε μόνο το ένα. Φυσιολογική η αλλαγή του στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου.

22
Ντομινίκ Νάγκι
Πρώτη φορά βασικός ο διεθνής Ούγγρος εξτρέμ και πρώτη φορά που φανέρωσε πτυχές του ταλέντου του για όσο είχε δυνάμεις. Εκανε άνω-κάτω την αριστερή πλευρά της ΑΕΛ, του έγιναν δύο πέναλτι και αποτέλεσε μόνιμη πηγή κινδύνων για τα μετόπισθεν του αντιπάλου.

Τρία από τα τέσσερα πέναλτι που έγιναν δόθηκαν στον Παναθηναϊκό στο αποψινό ματς στη Λάρισα. Ο διαιτητής Βρέσκας ήταν κοντά στις φάσεις και δεν έκανε κανένα άλλο λάθος, ενώ θετικοί ήταν και οι δύο βοηθοί του.