Ξεκούραστα στην προημιτελική φάση του Uefa Champions League προκρίθηκε η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία ντούμπλαρε της νίκες της κόντρα στην Κοπεγχάγη (3-1) και με συνολικό σκορ 6-2 σφράγισε για ακόμη μία χρονιά το εισιτήριο για τους «8» του θεσμού. Σκόρερς για τους «πολίτες» οι Ακάνζι, Άλβαρεζ και Χάαλαντ. Το γκολ της... τιμής για τους Δανούς ήρθε από τον Ελιονούσι.

Πριν καν ξεκινήσει το ματς η Μάντσεστερ Σίτι είχε τελειώσει την υπόθεση πρόκριση, σκορπίζοντας όποιες ελπίδες είχε η Κοπεγχάγη για κάτι θετικό από τον επαναληπτικό. Οι «πολίτες» μέσα σε τέσσερα λεπτά, από το 5ο έως το 9ο λεπτό, πέτυχαν δύο τέρματα με τους Ακάνζι και Αλβαρέζ. Ο Ελβετός αμυντικός με πολύ ωραίο τελείωμα, μετά από εκτέλεση κόρνερ άνοιξε το σκορ με τον Αργεντινό να βλέπει τη μπάλα από το σουτ του να αποκρούεται ασταθώς από τον Γκραμπάρα και να καταλήγει στα δίχτυα για το 2-0.

Τα δύο γρήγορα γκολ της Σίτι προκάλεσαν χαλάρωση στους γηπεδούχους, με την Κοπεγχάγη να παίρνει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και να πλησιάζει την περιοχή των «σίτιζενς». Ένα λεπτό πριν την συμπλήρωση των 30' η συνεργασία των Όσκαρσον και Ελιονούσι κατέληξε σε γκολ, με τους Δανούς να μειώνουν σε 2-1. Βέβαια, η διαφορά στο σκορ δεν διατηρήθηκε έως το τέλος του πρώτου μισού, καθώς στις καθυστερήσεις ο Χάαλαντ έγινε κάτοχος της μπάλας και με ατομική ενέργεια έκανε το 3-1 πριν οι ομάδες πάνε στ' αποδυτήρια.

Η επανάληψη δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο μέρος. Οι δύο ομάδες συμβιβασμένες με το 3-1 και το τέλος στην υπόθεση πρόκριση έκαναν ελάχιστες προσπάθειες για να πετύχουν ένα γκολ. Οι προπονητές έκαναν αρκετές αλλαγές, με το παιχνίδι κατοχή να πρωταγωνιστεί μιας και το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Το 3-1 υπέρ της Μάντσεστερ Σίτι ήταν και το τελικό σκορ στο Etihad Stadium.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Λιούις, Ακάντζι, Ρούμπεν Ντίας (68' Στόουνς), Γκβάρντιολ, Ρόδρι (46' Γκόμεθ), Κόβατσιτς, Νούνιες (74' Χάμιλτον), Άλβαρες, Μπομπ, Χάλαντ (88' Ράιτ)

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ: Γκραμπάρα, Άνκερσεν, Γέλερτ (78' Μέλινγκ), Βάβρο, Μακένα, Ντικς, Φρόχολντ (58' Μάτσον), Όσκαρσον (68' Κορνέλιους), Κλεμ (68' Χόιλουντ), Ατσούρι (58' Μπάρτζι), Ελιουνούσι

Μάντσεστερ Σίτι - Κοπεγχάγη 3-1