Αυτά τα ματς όταν πας για πρωτάθλημα έτσι τα κερδίζεις. Μπαίνεις δυνατά μέσα κερδίζεις 0-2 στο ημίχρονο και μετά κάνεις διαχείριση και σκέφτεσαι το επόμενο ματς με τον ΠΑΟΚ για το κύπελλο.

Η νίκη στις Σέρρες είχε την υπογραφή του Τερίμ. Μία εβδομάδα μετά την σημαντική νίκη επί του Ολυμπιακού ο Τούρκος τεχνικός πήρε την απόφαση να κάνει 8 αλλαγές. Εκτός αποστολής οι Αράο, Γετνβάι, Τσέριν που ήταν βασικοί, εκτός ενδεκάδας οι Μπακασέτας, Κώτσιρας, Ντραγκόφσκι, Ρούμπεν, Γερεμέγεφ.

Βλέποντας την ενδεκάδα οι περισσότεροι είπαν, ότι ο Τερίμ παίρνει μεγάλα ρίσκα, διότι έπαιζε κόντρα σε μία ομάδα, που είχε να χάσει από τον Γενάρη και έχει κόψει βαθμούς στην έδρα της από την ΑΕΚ, τον Αρη και έχασε πολύ δύσκολα από τον Ολυμπιακό. Κόντρα σε αυτή την ομάδα ο Τερίμ τόλμησε και δικαιώθηκε στο τέλος. Εδειξε, ότι εμπιστεύεται όλο το ρόστερ στην μάχη του πρωταθλήματος και του κυπέλλου και ότι όλοι θα χρειαστούν.

Ο Μπερνάρ σε σπουδαία βραδιά έδωσε τις ασίστ στα δύο πρώτα γκολ. Στο πρώτο εκτέλεσε το κόρνερ και ο Βέρμπιτς με κεφαλιά σκόραρε και στο δεύτερο έκλεψε την μπάλα, έδωσε στον Παλάσιος που με ωραία προσπάθεια και διαγώνιο σουτ έκανε το 0-2.

Ο Πανσερραϊκός μπήκε μέσα για να κάνει ζημιά βαθμολογικά στον Παναθηναϊκό, αλλά έπαιξε και αντιαθλητικά και είναι ευχής έργον, που οι παίκτες του Παναθηναϊκού έφυγαν υγιείς στο τέλος. Το σχέδιο του Γκαρσία ήταν «κλωτσιά και όπου βγάλει».

Ο Παναθηναϊκός με το 0-2 έκανε διαχείρηση και έχασε πολλές ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο για να βάλει και τέσσερα και πέντε γκολ. Τελικά το 0-3 έγινε από σουτ του Μαντσίνι, που βρήκε στον Γερεμέγεφ και άλλαξε πορεία και πήγε στα δίχτυα, για να αποδειχθεί, ότι ο Σουηδός εκτός από ιδανικός σκόρερ έχει και ρέντα και αυτό είναι πολύ σημαντικό.

Πέρα από τον Μπερνάρ στο πρώτο ημίχρονο καλός ήταν και ο Βιλένα, ενώ αμυντικά με εξαίρεση ένα δοκάρι ο Παναθηναϊκός δεν απειλήθηκε με τον Σαμέτ να καθαρίζει όλες τις ψηλές μπάλες, εκεί που είχε πρόβλημα σε αρκετά ματς φέτος η ομάδα.

Η είσοδος του Γιάννη Κώτσιρα στα χαφ έδωσε την ώθηση που έπρεπε στο δεύτερο ημίχρονο και είχε και ευκαιρία να σκοράρει και αυτό δείχνει, ότι ο Τερίμ του βρήκε μία θέση, που μπορεί να αποδειχθεί καθοριστικός για τη συνέχεια.

Η ομάδα νίκησε συνεχίζει την προσπάθεια, για να πάρει το πρωτάθλημα και έχει και πολλές επιστροφές πλέον, που δίνουν λύσεις στον Τερίμ στα συνεχόμενα παιχνίδια, που έρχονται.

*Ο Γκαρσία στο τέλος του αγώνα θύμισε….Λουτσέσκου(αλοίμονο…) και στάθηκε στο μεγαλύτερο μέρος των δηλώσεων του για το πρώτο γκολ, ότι ήταν φάουλ. Σε ένα ματς που ήρθε 0-3 αντί για 0-5 ο Γκαρσία στάθηκε στον διαιτητή και δεν είπε κουβέντα για τις κάρτες που γλίτωσαν οι καμικάζι παίκτες του. Φαίνεται, ότι αλλιώς τα περίμενε, αλλιώς του ήρθαν και στενοχώρησε και τους ….φίλους του και δεν μπορεί να το χωνέψει με τίποτα.

*Αν δεν μου άρεσε κάτι στην ομάδα σήμερα είναι οι αντιδράσεις στα στημένα όποτε αμυνόταν. Εδωσε δεύτερες ευκαιρίες στον Πανσερραϊκό και αυτό πρέπει να το φτιάξει για να μην την πατήσει στη συνέχεια.

Τριάρα με άψογη διαχείριση Τερίμ και κόντρα στην κλωτσοπατινάδα του Γκαρσία!