Μπορεί όλα να έδειχναν πως θα πάμε σε μία «λευκή» ισοπαλία, ωστόσο στο τέλος με ένα... buzzer beater του Γρίβα στο 98ο λεπτό η Καλαμάτα επικράτησε εντός έδρας του Αιγάλεω με σκορ 1-0 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Super League 2.

H «Μαύρη Θύελλα» πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο, με το οποίο ανέβηκε στην 3η θέση του Νοτίου Ομίλου με 24 βαθμούς και είναι στο  -6 από την 1η Athens Kallithea, η οποία επικράτησε του Παναθηναϊκού Β' (3-0). Από την άλλη πλευρά, το Αιγάλεω έπεσε στην 8η θέση έχοντας 14 βαθμούς.

Καλαμάτα (Χάβος): Λαδάς, Καρασαλίδης, Κωστούλας, Τζανακάκης, Βαλεριάνος, Κάτσε, Κοζορώνης (46′ Κατάλντι), Τάτος, Ακόστα (74′ Γρίβας), Κωτσόπουλος (63′ Μπαράλες), Πασάς.

Αιγάλεω (Παντέλης): Κατσιμήτρος, Βάρκας, Παυλάκης, Ζιούλης, Ευαγγέλου, Μπάμπης, Κωνσταντακόπουλος, Ναζίμ, Ραμίρεζ (73′ Νταβιώτης), Τάμπας, Σταμένκοβιτς (60′ Μπαστακός (90+2′ Μαραθωνίτης).

Διαιτητής: Πουλόπουλος (Πειραιά)
Βοηθοί: Γεωργακόπουλος (Πειραιά), Παπαδοπούλου (Μακεδονίας)

Νωρίτερα, τα Χανιά επικράτησαν άνετα του Διαγόρα με σκορ 4-0 και παρέμειναν κοντά στο κυνήγι της Καλλιθέας, καθώς βρίσκονται μόλις 1 βαθμό πίσω. Ο Μάναλης άνοιξε το σκορ για τους Κρητικούς (23'), με το 1-0 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 64ο λεπτό ο Κόλα με σουτ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, για να έρθει ο Ντίας στο 70΄ και να κάνει το 3-0. Το τελικό 4-0 για την ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη διαμόρφωσε ο Νίκολιτς στις καθυστερήσεις (92') της αναμέτρησης.

ΠΑΕ Χανιά (Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Νίκολιτς, Μπάτζιος, Σέχου, Σιλά (72’ Σερβιλάκης), Λεμονής, Τσέλιος (65’ Νίλι), Ντίας, Μανουσάκης (65’ Μιούλερ), Μάνος (7’ λ.τ Κόλα), Μάναλης (72′ Βουό).

Διαγόρας (Γράφας): Αυγερινός, Αρίας, Μανωλάκης, Ιγκνιάτοβιτς, Σταματούλλας (60’ Λούκιτς), Μασούρας, Τσιαντούλας (78′ Μέντες), Φέκκας (71’ Μουντές), Νικόλης, Λεσάι (78′ Τσαβός), Μανιάς.

Διαιτητής: Μπακογιάννης (Αθηνών)
Βοηθοί: Πλακάς (Δυτ. Αττικής), Μαραθωνίτης (Αθηνών)

«Ξέρανε» το Αιγάλεω με... buzzer beater στο 98' η Καλαμάτα!