Στάνκοβιτς    8

Και, όμως, σήμερα φάνηκε πόσο της έλειψε σε ματς όπως με τον Άγιαξ (3-1) και τις Σέρρες. Είχε καθοριστικές επεμβάσεις τόσο στο 1-0 όσο και στο 2-0. Έκανε εξαιρετικό ματς ο Αυστριακός.

Ρότα    7

Ήταν σταθερός αμυντικά με αρκετά ανεβάσματα δημιουργικά. Αντικαταστάθηκε στο 75' από τον Πισάρο, προφανώς για να προστατευθεί ενόψει του αγωνιστικού Γολγοθά που ακολουθεί.

Βίντα    7

Καλό ματς από τον Κροάτη αμυντικό που μόλις πριν λίγες μέρες είχε ένα μεγάλο θλαστικό τραύμα με 5 ράμματα. Ο Κροάτης αμυντικός, όμως, δεν παίρνει χαμπάρι, είναι «κομάντο».

Κάλενς    8

Ο κορυφαίος της αμυντικής τετράδας. Ο Περουβιανός δεν έχασε μονομαχία. Έβγαινε πρώτος στην μπάλα, ενώ σε κανά δύο στατικές φάσεις προσπάθησε να απειλήσει. Εξαιρετικό ματς.

Πήλιος    7

Μόνο θετικό πρόσημο για την εμφάνιση του Πήλιου που αγωνίστηκε για πρώτη φορά βασικός εν απουσία των Χατζισαφί-Μοχαμάντι. Εμπλέκεται στη φάση του κερδισμένου πέναλτι με το οποίο η ΑΕΚ έκανε το 2-0. Καλό ματς από τον νεαρό άσο.

Σιμάνσκι    8

Έπαιξε για 76' λεπτά, αντικαταστάθηκε από τον Γιόνσον και ήταν με μία λέξη καταπληκτικός. Έκοβε, πάτησε σε όλο το γήπεδο, έβγαλε και την καταπληκτική μπαλιά στο 3-0 του Άμραμπατ. Σίγουρα μέσα στους 4 κορυφαίους.

Πινέδα    7

Έπαιξε σε ολόκληρο το 90λεπτο. Μάλιστα, στο τελευταίο τέταρτο αγωνίστηκε και ως δεξιός μπακ. Καλό ματς από τον Μεξικανό με ενέργεια, δημιουργία και εκτέλεση.

Ελίασον    6

Δεν ήταν από τις καλύτερες βραδιές του με την ΑΕΚ. Ειδικά μέχρι το 1-0 του Λιβάι είναι άνευρος με λίγη πρωτοβουλία. Βελτίωσε κάπως την εικόνα. Αντικαταστάθηκε στο 62' από τον Άμραμπατ που κατάφερε στο διάστημα που έπαιξε να σκοράρει.

Γκατσίνοβιτς    6

Με σκαμπανεβάσματα η απόδοσή του στο ματς. Υπήρχαν διαστήματα με δημιουργία και εκτέλεση, αλλά και κάποια που δεν φαινόταν ειδικά στο πρώτα 25 λεπτά του ματς.

Τσούμπερ    6

Έπαιξε για 62 λεπτά και αντικαταστάθηκε από τον Μάνταλο. Κινήθηκε στα επίπεδα των Ελίασον και Γκατσίνοβιτς

Λιβάι Γκαρσία    9

Είναι on fire και το απέδειξε. Σκόραρε για 4ο σερί ματς και πλέον παρότι έχει αγωνιστεί λίγο στο πρωτάθλημα λόγω των τραυματισμών του είναι ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ με 5 γκολ. Πήρε και τις ανάσες του με τον Αλμέιδα να τον αποσύρει στο 75' και να βάζει τον Πόνσε.

Μάνταλος    7

Αντικατέστησε στο 62' τον Τσούμπερ, είχε λίγες και καλές ενέργειες. Καλός στο διάστημα που έπαιξε χωρίς κάτι το γκράντε. Τακτοποίησε τα πάντα στη μεσαία γραμμή.

Άμραμπατ    7

Μπήκε αντί του Ελίασον και κατάφερε να κάνει τη διαφορά με το γκολ του. Ο τρόπος που έτρεξε στον χώρο και κάλυψε με το σώμα του την μπάλα, ανέδειξε για πολλοστή φορά την ποιότητά του.

Δεν μπορούν να αξιολογηθούν οι Πισάρο, Γιόνσον και Πόνσε.

Κριτική ΑΕΚ: Οn fire o Λιβάι, «τείχος» ο Στάνκοβιτς, πολύ καλοί Κάλενς, Πήλιος και Σιμάνσκι!