Το... αναμενόμενο φινάλε είχε ο 3ος όμιλος του Champions League. Στο πλαίσιο της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής, Ρεάλ Μαδρίτης και Νάπολι έκαναν τη... δουλειά τους, με την πρώτη να ανατρέπει αρχικά το 1-0 από την Ουνιόν στο Βερολίνο για να φτάσει στο 1-2, τους Γερμανούς να ισοφαρίζουν και τελικά να με ένα γκολ του Σεμπάλος στο φινάλε να κάνει το 6/6 στο γκρουπ.

Την ίδια ώρα, η Νάπολι δεν δυσκολεύθηκε στο «Ντιέγκο Μαραντόνα» να κρατήσει ως το τέλος το υπέρ της 2-0 από το πρώτο ημίχρονο (9' αυτογκόλ Σερντάρ, 33' Οσιμέν) για να ξεπεράσει έτσι εύκολα το εμπόδιο της Μπράγκα και να τερματίσει έτσι στη δεύτερη θέση με 10 βαθμούς, συνεχίζοντας στους «16». Η «Βασίλισσα» βεβαίως έκανε -έστω και δύσκολα- το 6 στα 6, φτάνοντας το απόλυτο των 18 βαθμών, έστω και αν η Ουνιόν της έβαλε δύσκολα σε αυτό το ματς.

Οι Γερμανοί προηγήθηκαν στο 45+1' με τον Φόλαντ, ενώ ένα λεπτό νωρίτερα ο Μόντριτς είχε χάσει πέναλτι. Δύο γκολ του Χοσέλου στο β' μέρος έφεραν τους Μαδριλένους μπροστά στο σκορ (61', 72'), με τον Κραλ στο 85' να ισοφαρίζει για τους γηπεδούχους. Η χαρά τους για θετικό αποτέλεσμα κόντρα στο ισπανικό μεγαθήριο κράτησε όμως μόλις 4 λεπτά, αφού στο 89' ο Θεμπάλος διαμόρφωσε το τελικό 2-3, για να αφήσει έτσι την Ουνιόν οριστικά 4η και εκτός ευρωπαϊκής συνέχειας. Έτσι, η Μπράγκα, παρά την σχεδόν «σβηστή» ήττα της στην Ιταλία, συνεχίζει ως 3η στα πλέι οφ του Europa League.

Champions League, Γ' όμιλος: «Απόλυτη» με ανατροπή η Ρεάλ, εύκολα και η Νάπολι στους «16»