Το κυπριακό ντέρμπι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς αφού στο 5ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε πέναλτι, με τον Γιώργο Εφραίμ να αστοχεί από την «άσπρη βούλα» και στο 11ο λεπτό ήρθε η... τιμωρία με τον Ανδρόνικο Κακουλή να ανοίγει το σκορ για την Ομόνοια.

Οι γηπεδούχοι, ωστόσο στο 21ο λεπτό έμειναν με δέκα παίκτες αφού ο Μπασίρου είδε απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα, αφήνοντας την Ομόνοια με αριθμητικό μειονέκτημα.

Η αποβολή του Μασίρου, ωστόσο δεν επηρέασε τους «πράσινους», που έκαναν το 2-0 με τον Βέλικο Σίμιτς στο 39ο λεπτό, με τον ΑΠΟΕΛ να μειώνει σε 2-1 στο 43' με τον Εφραίμ να εξιλεώνεται για το χαμένο πέναλτι.

Στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε, αφού ο Ντάλσιο άφησε τον ΑΠΟΕΛ με 10 παίκτες.

Στο δεύτερο μέρος το σκορ δεν άλλαξε, ωστόσο υπήρξαν ακόμη δύο αποβολές, αφού στο 61’ ο Τσεμπάκ άφησε τον ΑΠΟΕΛ με εννιά, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη, ενώ στο 68’ ο Σίμιτς άφησε με την σειρά του την Ομόνοια επίσης με εννιά παίκτες.

Το κυπριακό ντέρμπι τα είχε όλα: Νίκη της Ομόνοιας σε ματσάρα με 3 γκολ, 4 αποβολές και χαμένο πέναλτι