Αναλυτικά η κριτική της απόδοσής των «ασπρόμαυρων» μετά το αρνητικό αποτέλεσμα κόντρα στο «τριφύλλι»:

Κοτάρσκι

Δεν μπορούσε ν' αντιδράσει στο δυνατό σουτ-γκολ του Μπερνάρ, απέκρουσε το πλασέ του Σπόραρ νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, έπεσε σωστά στο πέναλτι του Ιωαννίδη αλλά δεν κατάφερε ν' αποσοβήσει το μοιραίο. Προωθήθηκε στο θρίλερ των καθυστερήσεων έχοντας μάλιστα ευκαιρία με κεφαλιά.

Λύρατζης (46')

Ήταν εκτός θέσης όταν ο Χουάνκαρ υποδέχθηκε τη μπάλα για να σερβίρει το γκολ στον Μπερνάρ. Τον αντικατέστησε ο Λουτσέσκου στο ημίχρονο με τον Βιεϊρίνια.

Ίνγκασον

Δεν θύμισε σήμερα τον ηγέτη της «ασπρόμαυρης» άμυνας, χάνοντας κάμποσες φορές παίκτες του «τριφυλλιού» που δημιούργησαν επικίνδυνες στιγμές απέναντι στον Κοτάρσκι.

Κάργας

Έδωσε μάχες με την εμπροσθογραμμή της αθηναϊκής ομάδας, έβγαλε δύναμη και πάθος αλλά η αδράνεια της «ασπρόμαυρης» άμυνας στη φάση που προήλθε το γκολ του Μπερνάρ κόστισε την ήττα.

Ράφα Σοάρες (74')

Έβγαλε κάποιες καλές προσπάθειες στ' αριστερά προσπαθώντας να συνδυαστεί με τον Κωνσταντέλια.

Αουγκούστο

Ισοφάρισε για τον ΠΑΟΚ κάνοντας ότι δεν κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο με καλό σουτ στο δοκάρι. Πρόσθεσε ένταση στη ραχοκοκκαλιά των Θεσσαλονικέων έχοντας δύσκολο έργο απέναντι στους ποιοτικούς Τσέριν, Πέρεθ και Κουρμπέλη. Τα έδωσε όλα μέχρι τέλους κερδίζοντας μάλιστα πέναλτι από τον Κλεϊνχέισλερ αλλά ανακλήθηκε η απόφαση για οσφάιντ στον Μπράντον.

Ντάντας (68')

Δεν κατάφερε να γίνει παραγωγικός όπως σε άλλα παιχνίδια στον άξονα των Θεσσαλονικέων, πήρε κάρτα νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο και μοιραία αντικαταστάθηκε από τον Σβαμπ.

Ζίβκοβιτς

Κινητικός ο Σέρβος εξτρέμ, είχε μία σημαντική ευκαιρία με γυριστό στο πρώτο ημίχρονο, δεν κατάφερε ωστόσο σε άλλες περιπτώσεις να τελειώσει φάσεις. Γύρισε ως πλάγιος μπακ μετά την αποχώρηση του Ράφα Σοάρες από το παιχνίδι ενώ πρωταγωνίστησε στην επίμαχη φάση του πέναλτι στον Μαντσίνι.

Κωνσταντέλιας (83')

Είχε μερικές εμπνεύσεις στο πρώτο ημίχρονο, άδειασε το ντεπόζιτο της ενέργειας στο δεύτερο και ίσως άργησε ν' αντικατασταθεί.

Τάισον

Έδωσε ενέργεια και έκρηξη στο επιθετικό κομμάτι του «Δικεφάλου» μη μπορώντας ωστόσο να αξιοποιήσει και να αξιοποιηθεί από τους συμπαίκτες του ώστε να βγουν τελικές σε μεγάλο κομμάτι του ματς. Ήταν εκεί ωστόσο για να εμπλακεί στη φάση από την οποία προήλθε η ισοφάριση του Αουγκούστο.

Ολιβέιρα (73')

Δεν κατάφερε να φανεί επικίνδυνος, έδειξε νευρικός και αποτέλεσε εύκολη λεία για την οπισθοφυλακή του κυπελλούχου Ελλάδος.

*Βιεϊρίνια (46'), Σβαμπ (68'), Μπράντον (73'), Ελ Καντουρί (74') και Μπίσεσβαρ (83') αντικατέστησαν τους Λύρατζη, Ντάντας, Ολιβέιρα, Ράφα Σοάρες και Κωνσταντέλια. Λίγα πράγματα από τους παίκτες που πέρασαν αλλαγή, προσπάθησε ο Αυστριακός χαφ να δώσει ένταση ενισχύοντας την κυκλοφορία του «ασπρόμαυρου» παιχνιδιού. Ο Ισπανός φορ είχε τρεξίματα και ενεπλάκη τόσο στο 1-1 του Αουγκούστο όσο και στην έναρξη της φάσης του πέναλτι στον Αουγκούστο από τον Κλεϊνχέισλερ, ωστόσο ήταν εκτεθειμένος.

Η κριτική του ΠΑΟΚ: Τα έδωσαν όλα Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς και Τάισον